Reportáže v regionech
Strážnice
Celou řadu českých pohádek si můžete připomenout muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici. Tam se totiž mnohé scény natáčely. Muzeum je docela velkým unikátem, to nejen proto, že je stále za chodu dobudováváno. Zvláštní je také tím, že v něm najdete různé areály představující etnografické regiony oblasti. Mimo jiné areál Horňácka nebo moravských Kopanic. Při prohlídce jednotlivých objektů se dozvíte hodně zajímavostí o životě lidí na jihovýchodě Moravy. A určitě si všimnete i toho, jak malé světnice v chalupách bývaly. Často jejich velikost nepřesahovala 20 metrů čtverečních. A to se do místnosti ještě musela vejít velká pec.


Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy
Zapomenuté loutky
Loutkoví herci, slavní i ti už skoro zapomenutí, se představují na výstavě v Moravském zemském muzeu v Brně. Při její prohlídce si představíme nejen oblíbené postavičky her, které uváděla divadla při svých cestách po českém venkově. Dozvíme se také, že loutkové divadlo, v podobě známé nám, se u nás zabydlelo zhruba před dvěma staletími. A na počátku dvacátého století se stala natolik populárními, že se začala usídlovat ve městech a v menším provedení dokonce i v domácnostech.


Zapomenuté loutky
Ledové víno
Ledové víno je specifické svou chutí a také svou výrobou. U vinaře Stanislava Nováka v Bořeticích na jižní Moravě jsme tentokrát dostali šanci přihlížet, jak probíhá sběr i další zpracování. Měli jsme štěstí, že se vinaři tentokrát po dlouhém čekání dočkali těch správných podmínek a mohli do vinohradů vyrazit posbírat úrodu. O tom, jaké podmínky to jsou a jak se vlastně ledové vyrábí, jsme se samozřejmě snažili dozvědět co nejvíc.


Sklep Bořetice
Podzemí Přeskače
Na pomezí Vysočiny a jižní Moravy najdeme vesničku Přeskače. S necelou stovkou obyvatel patří k nejmenším obcím u nás, přesto si ale zaslouží zastavení. Při kopání nové kanalizace tu totiž před několika lety objevili podzemní chodby, o kterých neměl nikdo tušení a nebyly dokonce zmíněny ani v žádných starých plánech. Nadšení jsou samozřejmě místní, ale i geologové. Pod zemí se tu totiž skrývá vzpomínka na časy několik stovek let staré. Archeologické nálezy to dokazují. Jak chodby vznikaly, k čemu sloužily a co všechno se při jejich zpřístupňování našlo? O tom všem si budeme povídat.


Podzemní chodby v Přeskačích
Plavba po Dyji
Lednicko-valtický areál jsme už navštívili několikrát. Tentokrát poprvé si některé jeho zajímavosti prohlédneme z lodní paluby. Na Dyji se totiž můžete mezi Břeclaví a romantickou zříceninou Janohrad u lednického zámku projet i v zimním období. Šance, že by řeka zamrzla, jsou poměrně malé, takže se všichni zájemci mohou těšit na adventní i na vánoční plavby. Romantiku umocní zřícenina Janohrad postavená pány z Lichtenštejna, majiteli lednického panství, na přelomu 18. a 19. století. A po projížďce si můžete dopřát procházku zámeckým parkem v Lednici. I na podzim a v zimě je tam co obdivovat.

