Reportáže v regionech
Vracovská železnice
Elektrifikovanou úzkokolejnou železnici si prohlédneme na zahradě Zdeňka Iše ve Vracově. Jeho trať je unikátem v celé Evropě. Pokud se na ní zajedete podívat, můžete se i svézt. Čeká na vás čtvrt kilometru kolejí, které se rozrostly i na zahrady sousedící s domem Išových. Železnice a všechno s ní spojené učarovalo Zdeňku Išovi už v dětství. Vyučil se mechanikem opravářem kolejových vozidel a pak přidal ještě výuční list elektrikáře. A mašinkám se věnoval i ve volném čase. Když se pak s rodinou nastěhoval do nového domu a zahrada kolem se zdála prázdná, bylo rozhodnuto. Pustil se do výroby všeho potřebného a kousek po kousku vystavěl vlastní železnici.


Vracovská železnice
Pernštejn
V době třicetileté války byl pánem hradu Pernštejn na Brněnsku nepříliš známý Kryštof Pavel z Lichtenštejna – Castelkornu. A mohl se mimo jiné pochlubit tím, že jeho sídlo švédští vojáci přes velkou snahu nedobyli. Obléhali ho několik týdnů v počtu pěti až šesti tisíc vojáků a obránců byly zhruba dvě stovky. Nicméně poloha pomohla hradu odolat. Třicetiletou válku připomíná i výstava, která tu právě probíhá. Vypovídá nejen o bojích a výzbroji, ale i o životě ve válečných časech a také o významných osobnostech té éry. Jedním ze zajímavých exponátů je například skládací postel. Urození vojevůdci totiž ani na bitevním poli nenocovali ve stanu na podlaze, ale na posteli zdobené baldachýnem a nebesy.


Pernštejn
Ruční výroba papíru
Marcela Davidová se do výroby papíru pustila při mateřské dovolené. Hmotu tvořila v kuchyni v mixéru a lila ji ve vaně do síťky proti mouchám. Svým nadšením nakazila manžela a začali výrobu rozšiřovat. Z vlastní domácnosti se přestěhovali do větší výrobny. Jejich sortiment dnes obsahuje třicet druhů papíru vyráběného postupem užívaným už před dvěma tisícovkami let. Pokud vás zajímá, jak se papír rodí a co je k tomu potřeba, pozorně se dívejte. Dozvíte se přitom i něco z historie našeho nejběžnějšího záznamového média.


Ruční papírna
Porčův Mlýn
Starý mlýn, který měnil obilí v mouku už před dvěma staletími, si prohlédneme v Býkovicích na Blanensku. Jeho majitelé si splnili dávný sen a staré ruině vrátili lesk i život. Stavbu opravili a po dlouhém shánění získali potřebné vybavení. Dali si záležet na tom, aby všechno vypadalo a fungovalo jako dřív. Popíší nám, jak vypadal práce mlynáře v dobách, kdy mlýn začal klapat poprvé. A pozvou nás na svůj tradiční chléb.


Porčův Mlýn
Barokní lékárna
Starý mobiliář lékárny, unikátní váhy i dózy na bylinky. To všechno si můžete prohlédnout na brněnském Špilberku. Je tam totiž vystavena barokní lékárna, která vznikla v brněnském klášteře řádu Alžbětinek v roce 1754. Sloužila svému účelu až do počátku 20. století. Pak ji odkoupilo městské muzeum. Při prohlídce si můžete udělat představu, jak obětavé řeholnice pomáhaly hlavně chudým nemocným. Hlavním léčivem byly bylinky, kameny, vzácné kameny, ale také kosti, které měly patřit dávným zázračným zvířatům a měly pomáhat léčit. Trochu jiná medicína, než jak ji známe my, že?

