Reportáže v regionech
Skanzen v Horním Smržově
Na českomoravském pomezí, v místech, kde Boskovická brázda přechází do Svitavské pahorkatiny, se nachází v mělkém údolí potoka Zavadilka vesnička Horní Smržov. Má sice jen 140 obyvatel, ale pro zachování starých tradic v ní před několika lety vzniklo muzeum s malým skanzenem. Jeho základ tvoří zrekonstruované hospodářské stavení, do jehož expozice věnovali lidé z okolí stroje a náčiní, které už dosloužily. Později k němu přibyl ještě soubor několika drobných staveb, zachráněných během rekonstrukcí soukromých objektů.


Skanzen v Horním Smržově
Věstonická nádrž
V roce 1988 byla dokončena poslední ze tří novomlýnských nádrží na jižní Moravě. Vodní dílo na řece Dyji rozprostírající se na ploše přes 30 kilometrů čtverečních bývá nazýváno „Moravským mořem“. Mělo zamezit častým záplavám a také podpořit zemědělskou výrobu, dnes navíc pomáhá v boji se suchem. Jeho budování si vyžádalo řadu obětí, z map zmizely vesnice Mušov, archeologická naleziště i rozlehlé lužní lesy, Nicméně řadu zajímavých lokalit najdete na tamních březích dodnes.


Věstonická nádrž
Kostnice Brno
Kostnice jsou prostory určené k ukládání lidských kosterních pozůstatků a v Evropě vznikaly od 13. do 18. století. Veřejně přístupných jich u nás najdeme hned několik, ta v Brně je dokonce druhou největší na starém kontinentu, hned po pařížské. Byla založena ve 14. století při městském hřbitově pod kostelem svatého Jakuba. Ten byl ale v roce 1784 na základě josefinských reforem zrušen, ostatky byly přeneseny do kostnice a ta byla zapečetěna. Znovuobjevení se dočkala až při rekonstrukci náměstí v roce 2001.


Kostnice u Brno
Jeskyně na Turoldu
Jeskyni Na Turoldu najdete v přírodní rezervaci na severním okraji města Mikulova. Vznikla na zlomech a puklinách druhohorních jurských vápenců. První zmínka o ní pochází z roku 1669, kdy se píše, že místní kameníci vynášejí z vrchu Turoldu kosti předpotopních jednorožců. Dnes víme, že to byly pozůstatky pravěkých zvířat. Větší část jeskyně vzala za své při těžbě vápence, ale v roce 1951 byl náhodou objeven vstup do dříve neznámých prostor. Z prozkoumaných tři kilometrů si dnes můžeme prohlédnout 300 metrů.


Jeskyně na Turoldu
Šardice
Obec Šardice leží asi 10 kilometrů jihozápadně od Kyjova, v srdci malebné krajiny Moravského Slovácka. Stejně jako v jiných vsích regionu, i tady je život místních spjatý s pěstováním vinné révy a udržováním folklorních tradic. Dochoval se tu mimo jiné zvyk malování lidových motivů pískem na chodník, který byl také před dvěma roky zapsán na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje.

