Reportáže v regionech
Muzeum romské kultury
Pátrání po romské historii bylo vždy velkým úkolem pro historiky. Do dávných časů i vzdálené země nás zavede také expozice v Muzeu romské kultury v Brně. Dozvíme se tam, že Romové pocházejí pravděpodobně z Indie, čemuž nasvědčuje podobnost jazyka, zvyky i způsob života. K dávné historii se váže zajímavá legenda. Podle ní dostali Romové kdysi od jednoho panovníka zrcadlo. Jenže se pohádali a rozbili ho. Rozlétlo se na tisíc kousků po celém světě a Romové prý musí všechny posbírat, aby se mohli zase jako národ spojit. Zajímavá je i jejich cesta do Evropy. Zhruba v jedenáctém století se usadili v Byzantské říši, kde získali také své asi nejznámější pojmenování – Cikáni. Prozradíme vám samozřejmě, kde má tohle slovo svůj původ. A věnovat se budeme i prvním Romům na našem území.


Muzeum romské kultury
Drahanská vrchovina
Toulky bílou stopou nabízí v zimních měsících i Drahánská vrchovina. Kolem obce Suchý je připraveno šest udržovaných tras v délce od pěti do deseti kilometrů, které jsou ideální pro začínající běžkaře i pro jejich zkušené kolegy. A samozřejmě si můžeme užít i okolních krás. Těsně například mineme nejvyšší bod vrchoviny, kde se nachází přírodní rezervace. Nedalko od cesty pak také pramení říčka Punkva. Víte, jak přišla ke svému názvu? Pochází za staročeského „ponikev“, což znamená pronikání a propadání. Brzy totiž mizí pod zemí, aby se objevila v jeskyních Moravského krasu. Těšit se můžete také na plavební kanál z 18. století, který sloužil k plavení dřeva z místních lesů až do Boskovic. Zajímavostí je také meteorologický radiolokátor na nejvyšším vrcholu.


Drahánská vrchovina
Muzeum loutek
Brněnské divadlo Radost je už přes šest desítek let domovem loutek. Když bychom pečlivě počítali, objevili bychom jich kolem patnácti stovek. V současné době tam můžeme obdivovat nejen ty v akci při představení, ale další v muzeu. Navíc expozice v něm se pravidelně mění, takže klidně můžete zavítat víckrát a pořád se těšit na nové postavičky. Při naší návštěvě se dozvíme také něco z historie loutkových divadel, pohádkově příběhy s neživými herci hráli už Egypťané a Babyloňané, k nám loutky dorazily ve 14. století. Nahlédneme také do dílny, kde vznikají nové loutky. Co představení, to noví herci, které si výtvarník navrhne. Největším pokladem v muzeu jsou protagonisté faustovské legendy, kteří jsou hotovými světoběžníky, pobývaly už i za velkou louží.


Muzeum loutek
Jihomoravské muzeum
Z návštěvy Znojma si tentokrát odvezeme předevěším umělecké zážitky. Vydáme se do dvou ze šesti objektů Jihomoravského muzea. Jedním z nich je Dům umění na náměstí. Jedná se o jeden z nejstarších renesančních domů na Moravě, který vznikl na místě dvou menších gotických domů v polovině 16. století. Najdeme v něm vzácná umělecká díla z období gotiky, renesance a baroka. Prohlédneme si i sbírku Mince zemí Koruny české, kterou v 19. století shromáždil učitel Josef Květoň. Pak se přesuneme do areálu minoritského kláštera, který byl založen ve 13. století. V kryptě jeho chrámu byl dokonce pochován Přemysl Otakar II. V expozici této části Jihomoravského muzea zaujmou docela určitě například orientální zbraně. Většina z nich pochází z 19. století, ale některé exponáty pamatují i o dost víc.


Jihomoravské muzeum
Litina v Blansku
Město Blansko je proslulé jako brána do Moravského krasu, za prohlídku ovšem stojí nejen krásná příroda v okolí, ale i město samotně. Pochlubit se může řadou pamětihodností, ke kterým patří renesanční zámek s několika expozicemi. Jedna z nich je věnována místní tradici výroby dekorativní a užitkové litiny. Slévárna vyrostla v Blansku už na konci 17. století, ale rozvoj výroby litiny mají v tom dobrém slova smyslu knížata ze Salm–Reifferscheidtu. Ti se stali majiteli panství ve století devatenáctém. Za jejich časů se tu rodily nejen drobné litinové předměty sloužící například k dekoraci, ale také výrobky větší, například kamna nebo krby. A dokonce také sochy. Jedním z posledních mistrů, kteří se v Blansku výrobě litiny tradiční technikou odlévání a formování věnují, je pan Miloš Maixner, který nás nechá nahlédnout a také trochu poučí.

