Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Keramika

Keramika Hlína a výrobky z ní jsou životní láskou keramika a sochaře Jaromíra Kotisy. Na začátku jeho cesty bychom našli zdánlivě obyčejnou hliněnou kuličku, kterou si nechal vypálit doma v kamnech. A pak se k tomu ještě přidala záliba ve vesnické architektuře. Když na staveních začal objevovat opuštěné niky, bylo mu jich líto a rozhodl se je zase zaplnit. Tak se pustil do výroby soch. Snaží se o to, aby všechny vypadaly jako živé, a tak jim rozhýbal ruce. První se pod jeho rukama narodil svatý Florian a přibyli mnozí další patroni. A nezůstalo jen u světců. Pan Kotisa se pustil i do výroby kachlových kamen. K téhle zálibě se dostal kdysi dávno jako pomocník při restaurování jedněch hodně starých na Špilberku. Při návštěvě v jeho dílně se dozvíme i hodně zajímavostí o tom, co práce keramika obnáší.

MapaKeramika
videoKeramika
...
video video

Keramika

Hvězdy stříbrného plátna v Brně

Hvězdy stříbrného plátna v Brně Do lákavého světa stříbrného plátna vás zavedeme na výstavě, kterou připravili za přispění několika soukromých sběratelů v brněnském letohrádku Mitrovských. Připomeneme si slavné filmy prvorepublikové a protektorátní éry, která bývá často nazývána zlatým věkem české kinematografie. A hlavně ty největší filmové hvězdy. V té době byly na vrcholu slávy, období po druhé světové válce pro mnohé z nich znamenalo nejen konec kariéry, ale dokonce i zatracení. Na výstavě se dozvíme, jaké možnosti měli tehdejší herci i herečky pro svou prezentaci, jak vypadala propagace filmů a nahlédneme taky do šatníků a šperkovnic hvězd nejzářivějších. Dozvíme se třeba, jaké hodinky nosila nejraději Zita Kabátová a na jaký luxus si potrpěla Adina Mandlová.

MapaHvězdy stříbrného plátna v Brně
videoHvězdy stříbrného plátna v Brně
...
video video

Hvězdy stříbrného plátna v Brně

Lichtenštejnové v Moravském Krumlově

Lichtenštejnové v Moravském Krumlově Před bezmála čtyřmi stovkami let se v Moravském Krumlově stali pány Lichtenštejnové. Hned ten první z nich, Gundakar, se rozhodl nechat povýšit své panství na nezávislé knížectví a přejmenovat ho na Lichtenstein. Což si sice prosadil, ale okolí se to tak moc nelíbilo, že tohle knížectví nepřečkalo Gundakarovy nástupce. Nicméně městu vládlo panstvo z rodu Lichtenštejnů dál, až do roku 1908. A jejich časy připomíná i řada staveb. Kromě zámku je s nimi spojena kupříkladu i kaple sv. Floriana, k jejímuž vzniku se váže taky zajímavá historka. Všichni zdejší příslušníci vlivného rodu pak odpočívají v hrobce, kterou nechala postavit kněžna Marie Eleonora. Pozornost si ovšem zaslouží i další pánové z Lichtenštejnu, kteří v Moravském Krumlově žili a které nám představí právě probíhající výstava v Knížecím domě.

MapaLichtenštejnové v Moravském Krumlově
videoLichtenštejnové v Moravském Krumlově
...
video video

Lichtenštejnové v Moravském Krumlově

Brněnská architektonická stezka

Brněnská architektonická stezka Mezi zajímavými architektonickými počiny v Brně nás provede neobvyklá naučná stezka. Putovat budeme po předem dané trase, ale tabule na ní nás nečekají. Jsou totiž virtuální. Nicméně nemusíte se bát, tvůrci Brněnského architektonického manuálu našli jiný způsob, jak nám prozradit všechno, co bychom se měli o jednotlivých stavbách dozvědět. O slavné vile Tugendhat jste toho nejspíš slyšeli či četli už dost, ale co víte o brněnských mrakodrapech? Tedy o stavbách, které jimi měly být. Nebo o domu, který pro Rakousko-Uherskou báňskou důlní společnost navrhl vídeňský architekt Karel Lehrman? Ukážeme vám všechny její zvláštnosti. A prozradíme i to, že brněnská stezka se stala i inspirací pro jiná města, takže podobný výlet si možná brzy dopřejeme i jinde.

MapaBrněnská architektonická stezka
videoBrněnská architektonická stezka
...
video video

Brněnská architektonická stezka

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek Nejmladší přístupnou jeskyní v Moravském krasu je Výpustek. Návštěvníky v ní překvapivě nečekají krápníky, které nechali vylámat například Lichtenštejnové pro svou umělou jeskyni v Lednici, ale zase tu najdou vzpomínky na neobvyklé využití jeskyně v minulém století. Nejprve se tu těžily fosfátové hlíny na hnojivo a kosti pravěkých zvířat pro potřebu cukrovarů. A posléze se jeskyně zalíbila prvorepublikové armádě. Té sloužila jako muniční sklad. Německé armádě později jako továrna na výrobu součástek do leteckých motorů. Do třetice tu pak vybudovala naše lidová armáda velitelské stanoviště pro případ jaderného konfliktu. To všechno si při prohlídce připomeneme a zároveň se dozvíme o jedné záhadě, na jejíž vyřešení tu pořád čekají.

MapaJeskyně Výpustek
videoVýpustek
...
video video

Výpustek

Další stránky:« 44 45 46 47 48 »