Reportáže v regionech
Dřevěné loutky
Loutkové divadlo a jeho hlavní hrdiny jsme měli v dětství rádi snad všichni. Pavlovi Maškovi ze Znojma ale tahle láska vydržela dodnes. V dětství ho do světa loutek přivedl tatínek a malého Pavla tenhle svět tak uchvátil, že se v něm zabydlel. Začal si vyrábět své vlastní postavičky a brzy se zapojil i v loutkářském souboru. V jeho dílně se přeneseme do světa pohádek, čekají nás tu kašpárek, vodník i král. Ale potkáme tu i dřevěného Charlieho Chaplina nebo nám méně známé dřevěné herce. Dozvíme se, jak se v průběhu let výroba změnila, co i dnes zůstává hlavně na umu lidských rukou a jak tvůrci svým postavičkám vdechují život. Bude nás zajímat i to, kde bychom herce z dílny Pavla Maška mohli vidět v akci, tedy při představení.

Dřevěné loutky
Jeskyně na Turoldu
Jeskyně na Turoldu, kterou najdeme na okraji jihomoravského Mikulova, tvoří společně se sousední Liščí dírou největší jeskynní systém v druhohorním vápenci u nás. První zmínku o jeskyni bychom našli už ve druhé polovině sedmnáctého století. Později byla díky těžbě vápence poničena a k jejímu znovuobjevení došlo až v padesátých letech minulého století. Tehdy se do zkoumání chodeb pustila parta nadšenců vedená Benediktem Závadou. Další milovníci podzemí v bádání pokračovali a od roku 2004 mohou do jeskyně zavítat i návštěvníci. Prvním prostorem, který si prohlédneme, je takzvaná Stará síň, s velkým kamenem, který dostal jméno Strážce. Dále nás cestou čekají kupříkladu Balvanitý dóm, žraločí tlama nebo smaragdově zelené jezírko.


Jeskyně na Turoldu
Pálava
Pálava je místem, kde se na jihu Moravy potkává krásná příroda s dlouhou historií. Už v minulém století byla vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí. Teď na jaře tu můžete obdivovat rozkvétající květiny, mimo jiné třeba kosatce. Při procházce po hřebeni si můžete dopřát i výhled do daleké krajiny. A navíc výlet do dávné minulosti. První lidé tuhle oblast osídlili už v pravěku, někdy před třemi desítkami tisícovkami let. Zůstala tu po nich řada archeologických pokladů. Historii o něco mladší pak připomíná zřícenina hradu na nejvyšším vrchu Pálavy Děvíně. Už po staletí se jí říká Děvičky a my vám prozradíme, jak k tomuhle názvu hrad přišel. A taky to, že podle pověstí je tu někde ukrytý poklad, který zatím nikdo neobjevil.


Pálava
Hudební nástroje
Lesní rohy, křídlovky a další různé velké a ohýbané nástroje, které patří do skupiny žesťových, se rodí už od počátku minulého století v brněnské manufaktuře, která se může chlubit označením první továrna na hudební nástroje v Brně. Přestože technický pokrok přinesl mnohé změny, tady mají stále navrch šikovné ruce. Díky nim se kusy mosazného plechu mění v nástroje vyluzující kouzelné tóny. Dozvíme se, jak výroba probíhá, kolik úkonů je zapotřebí, aby se taková křídlovka nebo lesní roh mohly rozeznít a prozradíme vám i pár zajímavostí z historie firmy. A taky přijde na řadu místní specialita. Křídlovka vytvořená z jednoho kusu plechu. Vyrábějí ji tu už stovku let. A pomáhá jim při tom olovo. V čem spočívá jeho pomoc, to vám samozřejmě ukážeme taky.


Hudební nástroje
Borkovanské kraslice
Už jste někdy slyšeli o borkovanských kraslicích? Pokud ne, máte šanci to napravit. Společně se do malebné vesničky na pomezí Moravského Slovácka vypravíme a zavítáme kupříkladu do muzea borkovanských kraslic, v němž můžeme obdivovat víc než půl tisícovky výtvorů místních maléreček. Tahle tradice se zrodila už před víc než stoletím. Nejprve hospodyně zdobily klasická vařená vejce, pak se z praktických důvodů pustily do krášlení vyfouknutých. Jejich umění okouzlilo nejen místní koledníky, ale postupně si vydobylo věhlas i v zahraničí. Pestré převážně rostlinné motivy lákají zákazníky z domova i ze světa i dnes. A tak můžeme nahlédnout pod ruce hned dvěma malérečkám, které na Velikonoce připraví až šest stovek kraslic. Jen pro zajímavost, zdobit je začínají už po Vánocích.

