Reportáže v regionech
Výstava Velká válka
Je to už sto let, kdy po sarajevském atentátu na následníka trůnu habsburské monarchie vypukl do té doby nevídaný válečný konflikt. A my si připomeneme utrpení, která přinesl, ale taky změny, které se udály v jeho průběhu nebo byly jeho přímým důsledkem. V jihomoravské metropoli připravilo několik institucí výstavu Velká válka, která ukazuje čtyři kruté roky z různých úhlů pohledu. Připomeneme si, jak svět vypadal před válkou a taky, jak boje probíhaly. Novinkou byly tanky, ponorky, letectvo a taky zákopy. Dozvíme se ale i to, jak vypadal život mimo bojiště. Lidé trpěli nedostatkem prakticky všeho, zaveden byl přídělový systém. A všude vládl strach, nikdo tak dlouhý konflikt s tak velkými ztrátami na lidských životech nečekal.


Výstava Velká válka
Přímětice
Přímětice na jihu Moravy se zapsaly do historie evropské vědy a taky do dějin vinařství. Ale hezky popořádku. Ve zdejším kostele sv. Markéty sloužil jako farář Prokop Diviš, který taky právě v téhle obci sestrojil v roce 1754 první uzemněný bleskosvod na světě. Nejen díky němu tu má svůj památník. Tenhle kněz patřil do řádu premonstrátských mnichů, kterým v Příměticích konkurovali jezuité. A ti zhruba ve stejné době, kdy Prokop Diviš pracoval na svých pokusech s elektřinou, budovali křížový sklep, který je dodnes vyhledávaným turistickým cílem. Od ledna do srpna vítá návštěvníky, od září do Vánoc se v něm pak vyrábí opojný mok z hroznů. Takže nemůžeme nenahlédnout. A naše putování zakončíme v nedalekém Louckém klášteře, který má taky s vínem hodně společného.


Přímětice
Kunštát
Víte, čím si letošní rok vysloužil přízvisko Rok Kunštátu? Právě letos je to totiž 555 let, kdy král z tohoto rodu Jiří z Poděbrad vyslal na cestu po panovnických dvorech poselstvo vedené Lvem z Rožmitálu. A my se vypravíme na zámek Kunštát, který dal rodu jméno, abychom se dozvěděli víc nejen o poselstvu a jediném našem vladaři nekrálovské krve. Kunštát patří k nejstarším stavbám svého druhu na Moravě. Nabízí celou řadu zajímavostí, letos navíc expozici věnovanou slavným hradním pánům. Připomeneme si tu řadu historických událostí s mocným rodem spojenou, představíme si jeho významné členy a dozvíme se, že podle rodokmenu koluje kunštátská krev i v žilách jednoho z nejmocnějších panovnických rodů současnosti.


Kunštát
Jižní Morava
Krajina na jihu Moravy je oblíbeným cílem turistů nejen z naší vlasti. My vás tentokrát zavedeme do míst, kde se jednak potkávají dvě řeky – Morava a Dyje a taky hned tři státy – Česká republika, Slovensko a Rakousko. Právě díky blízkosti rakouských sousedů bylo tohle území desítky let krajem takřka zapomenutých. Po cestách tu chodili jen pohraničníci a projížděla vojenská technika. Dnes v jejich stopách můžete vyrazit na kole. Vzhledem k tomu, že tahle místa zůstala neobydlená, dochovala si krajina stejný ráz, jaký měla třeba za časů, kdy jí vládla knížata Velkomoravské říše. Narazíte tu na spoustu zajímavých živočichů, možná tu potkáte čápy nebo ledňáčky a zavzpomínat můžete i na slavný rod Lichtenštejnů, kterým zdejší kraj patřil dlouhá století.


Jižní Morava
Sedlář
Koně si Jaroslav Navrátil ze Švábenic zamiloval už v dětství. Pracoval s nimi totiž jeho tatínek a malý synek mu rád pomáhal. Když trochu odrostl, pořídil si první sedlářské náčiní a začal opravovat postroje a ohlávky. Zatoužil po tom věnovat se sedlářskému řemeslu, ale protože ho v žádné škole nenabízeli, stal se zedníkem. A o víkendech pak do tajů sedlařiny pronikal u zkušených mistrů. Je to už víc než dvacet let, co vyrábí sedla a další potřebné vybavení pro koně. Prozradí nám, co všechno kůň potřebuje, k čemu mu slouží poduška, ale taky podpínka, náhřbetník nebo taková darmovise. Dozvíme se rovněž něco o výrobě, používaném materiálu a nástrojích. Prohlédneme si i nejrůznější biče a prozradíme vám, kde je na vlastní oči budete mít šanci vidět vy.