Reportáže v regionech
Lustry
Snad každý milovník památek se při návštěvě hradů a zámků někdy zastavil u některého z lustrů, které rozjasňují i zdobí nejen reprezentační prostory. Jsou to vzácná díla, která ovšem potřebují taky odbornou péči. Restaurování takových pokladů se věnuje paní Lea Raisová. K téhle práci ji přivedli rodiče. Věnovali se původně velkomoravským šperkům, ale pak jejich um přišel vhod právě při obnovách starých svítidel. Ta první byla z lednického zámku a Leu zaujala natolik, že už u lustrů zůstala. Prozradí nám, co všechno její práce obnáší. Víte, co to kupříkladu je ketlování nebo ověs? Jak se lišilo zdobení lustrů tereziánských a norimberských? Na to všechno se paní restaurátorky zeptáme. A bude nás zajímat i to, co činí každý kousek opravdovým unikátem.


Lustry
Pravoslaví v českých zemích
Víte, že ještě všichni z nás neoslavili Vánoce? Pravoslavní věřící totiž slaví narození Ježíška 25. prosince, ale podle Juliánského kalendáře. Takže vlastně 7. ledna. Mnozí z nich se sice přizpůsobili tradici a nadílku před stromečkem přesunuli do u nás všeobecně známého termínu, ale duchovním svátkem pro ně zůstává ten lednový. Na výstavě, kterou pravoslaví věnovali v Hodoníně, se o tomto vyznání dozvíme podstatně víc. Třeba to, že není ani zdaleka výsadou třeba Ruska nebo Řecka, tedy zemí, se kterými ho my máme spojené. I u nás má svou dlouhou tradici, která začala už s příchodem věrozvěstů Cyrila a Metoděje. A přestože ji historický vývoj ne vždy přál, své přívržence má v našich zemích dodnes. A má dokonce i svého novodobého hrdinu, který byl dokonce už v minulém století prohlášen za svatého.


Pravoslaví v českých zemích
Betlémy
Betlémy lidé vyrábějí z nejrůznějších materiálů. V Třešti na Vysočině například používají pařezy a taky mechy. Příběh o narození Ježíška tu začali v rodinách ztvárňovat už před dvěma stovkami let. A staví je dodnes. Dokonce jimi městečko proslavili. Návštěvníci si zdejší jesličky jezdí celoročně prohlížet do muzea a ve vánočním čase se pak vydávají na tzv. Betlémskou cestu po domácnostech. Pro Třešť typická podoba betlémů už inspirovala řadu stavitelů v jiných koutech naší země. Jedním z nich je i Tomáš Pavlík z Ivančic. Celý rok učí děti v umělecké škole, před svátky se navíc stává řezbářem. Prozradí nám, co všechno ke své práci potřebuje, jaké používá dřevo a kde shání všechen potřebný materiál. A zajímat nás budou i jednotlivé postavičky.


Betlémy
Výroba svícnů
V adventním a vánočním čase si rádi zdobíme své domovy. K oblíbeným dekoracím patří rovněž svícny. Plamen svíčky býval lidským společníkem ve slavnostních chvílích už od pradávna a téhle tradici jsme zůstali věrni. Jen už se nespokojíme se samotnou svíčkou a zasazujeme ji do svícnů nejrůznějších tvarů. Jejich výrobě se už desítky věnuje taky pan Alois Špaček ze Železného Brodu. Nechá nás nahlédnout do svého království a sledovat, jak přicházejí jeho výtvory na svět. Budeme svědky práce u kahanu i malování oblíbených motivů – zasněžených chaloupek, které navozují tu správnou atmosféru dlouhých zimních nocí a taky nám připomínají vysněnou bílou podobu Vánoc. A zajímat nás bude i to, jakým barvám svátečních dekorací paní Móda bude přát letos.


Výroba svícnů
Zetky
Že brněnská Zbrojovka dobývala svět zbraněmi a stála dokonce u zrodu legendárních traktorů Zetor, to ví většina z nás. Ale že v době mezi světovými válkami vyráběla taky celkem úspěšně automobily, to už asi mnohé překvapí. Legendární Zetky, jak se vozům označených písmenem Z říkalo, slaví letos kulaté 90. narozeniny. A jako dárek dostaly mimo jiné výstavu, která právě probíhá v Technickém muzeu v Brně. Provede nás celým obdobím, kdy z bran továrny vozy vyjížděly. Dozvíme se, že všechny nebyly určeny výhradně pro silniční dopravu, ale značku Z nesla i auta závodní. Představíme si taky nadšeného sběratele Jiřího Hemzala, který už dokázal shromáždit takřka všechny vyráběné modely. Dozvíme se mimo jiné, jak ke své zálibě přišel.

