Reportáže v regionech
VIDA
Není to doba zas až tak dávno minulá, kdy naši předci přisuzovali kupříkladu blesky a hromy nadpřirozeným silám a neuměli si vysvětlit jejich podstatu. Dnes jsme na tom podstatně lépe, ale přesto neuškodí, když se pokusíme některým přírodním jevům přijít na kloub. Jedním z míst, kde k tomu zájemci mají dost příležitostí, je VIDA! V Brně. Při společné návštěvě odhalíme například podstatu hoření, vznik hurikánu nebo si vypustíme vodíkovou raketu k Měsíci. Ale čeká nás taky třeba povodeň. Které se ovšem nemusíme bát. Zejména ti menší si mohou navíc zahrát na architekty a přestavět centrum jihomoravské metropole, které tu vyrostlo z lega. A většina kluků nejspíš nepohrdne možností zazávodit si na modelu slavného Masarykova okruhu.


VIDA
Moravský kras
Ani v zimních měsících neztrácí na půvabu naše největší a nejvýznamnější krasová oblast – Moravský kras. Ba naopak, v téhle době jsou některé krásy krajiny vidět víc, než kdy jindy. Mineme tentokrát nejznámější místa, kterými jsou jeskyně a propast Macocha, která je dnes největší svého druhu ve střední Evropě. Projdeme se krasovým údolím Pustý žleb, kde nás čekají i zajímavé rostliny. K těm nejvzácnějším patří takzvaný jelení jazyk. Rostlina, která tu roste už tisícovky let, ale dnes patří ke kriticky ohroženým. Mineme řadu jeskyní, skalních útvarů a chvílemi si budeme připadat jako v pekle. Najdeme tu totiž Čertovu kazatelnu, Čertovu branku nebo Čertův most. Tak se některé útvary jmenují. A prohlédneme si taky zříceninu hradu Holštejn.


Moravský kras
Korunovační klenoty
Znáte historii našich královských korunovačních klenotů? Přiblížíme vám ji při prohlídce výstavy v Brně. Na ní tyhle skvosty můžete obdivovat, tedy jejich mistrovské repliky. Snad všichni víme, že Svatováclavskou korunu nechal zhotovit Karel IV. A taky celý život sháněl drahé kameny, kterými ji mistři dozdobovali. Když bychom náklady na její výrobu a zkrášlování přepočetli na dnešní poměry, dají se prý přirovnat zhruba k nákladům na program Apollo. Karel IV. si rovněž přál, aby koruna byla uložena na hlavě sv. Václava a z ní byla snímána jen při korunovacích. Dlouho soubor s korunou tvořilo žezlo a jablko z doby přemyslovské. V dobách třicetileté války byly kvůli ochraně odvezeny tyhle klenoty i žezlo a jablko vyrobené v 16. století pro Ferdinanda I. do Vídně. A zpátky do Prahy už se vrátily jako soubor korunovačních insignií koruna Karla IV. a Ferdinandovo žezlo a jablko.


Korunovační klenoty
Vila Stiassni
Nejslavnějším reprezentantem prvorepublikové architektury v Brně je vila Tugendhat. Nicméně my vám představíme další skvost, stavbu, která vyrostla zhruba ve stejném období v Pisáreckém údolí. Vystavět si ji nechala rodina Stiassnych. Patřili ke společenské smetánce, stejně jako Tugendhatovi vlastnili textilku. A chtěli svou moderní a perfektně vybavenou rezidenci. Autorem projektu byl Ernst Wiessner, ale práce to pro něj nebyla jednoduchá, Paní továrníková totiž měla jasnou představu. Vyrůstala v zámeckém prostředí, a tak něco z něj chtěla mít i v novém domově. Stavbu v moderním stylu tak zdobily štuky nebo kazetové stropy. Před vypuknutím války páni domácí Československo opustili. Jejich rezidence pak sloužila jako důstojnické kasino, ale taky v ní nocovaly významné návštěvy města. A pak se dočkala velké rekonstrukce.


Vila Stiassni
Sloupsko–šošůvské jeskyně
K unikátům Moravského krasu patří Sloupsko–šošůvské jeskyně. Sloužily jako útočiště našim pravěkým předkům. První písemnou zmínku o nich bychom ale dohledali až v 17. století. Na konci 19. si je pak mohli prohlédnout první návštěvníci. Do podzemí se vypravíme i my, jen se připravte, že to bude zážitek poměrně neobvyklý. V zimě tu totiž ve tmě nacházejí ideální místo pro odpočinek netopýři. Abychom je nerušili, budeme vybaveni jen čelovkami, takže naše putování bude trochu tajemné. I tak se ale můžete těšit například na krápníky, kterým se říká brčka nebo na prohlídku Pohádkové síně, kterou pro změnu zdobí útvary připomínající vosí báně. A připomeneme si, že co do délky objevených chodeb nemají tyhle jeskyně u nás konkurenci.

