Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Dunajovické kopce

Dunajovické kopce Slyšeli jste někdy o moravské pyramidě? Nejspíš ne. Tak si nenechte ujít naši výpravu do Dunajovických kopců. Nepatří sice k žádným obrům, ale za návštěvu rozhodně stojí. Daří se na nich vinné révě, a to už po staletí. A najdeme tu taky ovocné sady. Nicméně největší zajímavostí, která je tu k vidění, je vrch Velká Slunečná. Má totiž tvar starobylého zikkuratu, tedy stupňovitých věží, které byly oblíbené třeba v Mezopotámii. A jak k neobvyklé podobě tenhle vrch přišel? Dozvíme se, že za to může vinná réva a snaha o vytvoření lepších podmínek pro její pěstování. Prozradíme vám ale i to, jaké unikátní květiny a živočichy byste v kopcích mohli objevit a připomeneme si rovněž poutníky, kteří tudy chodívali ke kapli sv. Rocha na Liščím vrchu. Ta byla v době josefínských reforem zbořena a v roce 1801 ji nahradil kříž.

MapaDunajovické kopce
videoDunajovické kopce
...
video video

Dunajovické kopce

Zámek Rájec nad Svitavou

Zámek Rájec nad Svitavou U zrodu zámku v Rájci nad Svitavou stál v 18. století rod knížat ze Salmu. Podle vzoru letohrádků francouzské aristokracie z doby vlády Ludvíka XV. ho nechal vystavět Antonín Karel a architektovi dal za úkol vytvořit sídlo, které by rod dobře reprezentovalo rod Salmů na císařském dvoře. Sám Antonín Karel patřil k nejvlivnějším šlechticům u dvora Marie Terezie a ta mu dokonce osobně domluvila nevěstu, jednu ze svých dvorních dam. Na stavbě zámku se rozhodně nešetřilo a nákladná byla i výzdoba interiérů. Nejprve si prohlédneme reprezentační prostory. V jídelně se scházela celá rodina při slavnostních příležitostech, na pohárech i sklenicích najdeme erb rodu. Sál předků zase připomíná slavné muže ze Salmu. A nahlédneme i do prostor, kde si panstvo užívalo soukromí.

MapaZámek Rájec nad Svitavou
videoZámek Rájec nad Svitavou
...
video video

Zámek Rájec nad Svitavou

Příběh meče

Příběh meče Mezi nejstarší zbraně patří meč. Podle archeologických nálezů pravděpodobně sloužil už obyvatelům Mezopotámie. My si ho spojujeme především s érou středověku, kdy byl neodmyslitelnou součástí výbavy každého chrabrého rytíře. V průběhu staletí se ovšem měnila jeho podoba i konkrétní užití. O historii téhle legendární zbraně nás poučí výstava, kterou společně navštívíme v Hodoníně. Dozvíme se tam například to, že jejími nástupci byly rapíry a kordy. Ty druhé byly použity v bitvě naposledy v roce 1920. A těšit se můžeme samozřejmě i na kolekci japonských mečů, které nám připomenou slavné samuraje. Dozvíme se, jak se od sebe lišily jednotlivé typy, jak velké byly ty, které měly k dispozici ženy a taky to, jak se nosívaly.

MapaPříběh meče
videoPříběh meče
...
video video

Příběh meče

Blatnická velikonoční vajíčka

Blatnická velikonoční vajíčka Při našich toulkách po vlastech českých jsme už poznali nejrůznější způsoby zdobení velikonočních vajec. Tentokrát se vypravíme za Marií Čihákovou, která nám ukáže, jak vypadají kraslice blatnické a samozřejmě nám taky předvede, jak se tahle paráda rodí. Sama se věnovala malování vnorovských vzorů, pak ale objevila tradiční velikonoční vajíčka blatnická, a protože je místní patriotka, pustila se do jejich tvorby. Její důležitou pomůckou je vosk, který přijde při práci ke slovu hned několikrát. A pak samozřejmě barvy. Oblíbená je růžová, zelená a taky modrá. Svůj kumšt předává paní Marie dceři a vnučce, které ji doprovázejí i na různé jarmarky a slávy se svátky spojené. Pokud byste nádheru, která vzniká pod jejich rukama, chtěli vidět na vlastní oči, máte šanci.

MapaBlatnická velikonoční vajíčka
videoBlatnická velikonoční vajíčka
...
video video

Blatnická velikonoční vajíčka

Židlochovice

Židlochovice Do Židlochovic nedaleko Brna se vypravíme na prohlídku památek, ale především na procházku okolní malebnou krajinou. Protéká jí řeka Svratka, právě tady najdeme nejzachovalejší část jejího toku. V jeho blízkosti se líbí ohroženým druhům rostlin i živočichů. Krásný rozhled po tomhle kousku naší země si příchozí můžou dopřát z vrchu Výhon, na němž vyrostla zajímavá dřevěná rozhledna. Nicméně nám počasí zrovna moc nepřálo, a tak jsme dohlédli jen do nejbližšího okolí. Například k jednomu z cílů našeho putování, starodávné obci Nosislav. V ní bychom rozhodně neměli minout opevněný kostel, který patří k posledním památkám svého druhu na Moravě. A za historickými stavbami se vydáme i do samotných Židlochovic. Prohlédneme si gotickou zvonici a sestoupíme do podzemí místní radnice.

MapaŽidlochovice
videoŽidlochovice
...
video video

Židlochovice

Další stránky:« 37 38 39 40 41 »