Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Šperky z rohoviny a perleti

Šperky z rohoviny a perleti Dlouhou tradici u nás má zpracování perleti a rohoviny. Jedním z těch, kteří z těchto materiálů tvoří krásné módní doplňky, je Milan Strmiska z Uherčic. Prozradí nám, jak se k téhle profesi dostal. Bylo to vlastně trochu z nouze, když přišli s manželkou o práci. Ale především budeme mít šanci sledovat, jak se zdánlivě obyčejné rohy mění v krásné knoflíky, které pak zdobí šátky. Žádné dva nejsou stejné, protože na materiálu se střídají hnědé části se smetanovými. Projdeme si jejich výrobu hezky krůček po krůčku. V módě jsou teď prý hlavně matné, ale zkrátka nepřijdou ani ženy, které stále dávají přednost lesku. A zajímat nás budou i okouzlující šperky vytvářené z perleti.

MapaŠperky z rohoviny a perleti
videoŠperky z rohoviny a perleti
...
video video

Šperky z rohoviny a perleti

Miniatury v lahvích

Miniatury v lahvích Už jste někdy slyšeli o umění trpělivých lahví? Pokud nevíte, co si pod tím představit, nenechte si ujít naši návštěvu u Leopolda Heneše. Už před půl stoletím podlehl vášni skládání různých modelů v lahvích. Je neuvěřitelné, co všechno do nich dokáže úzkým hrdlem vsunout. Bude nás samozřejmě zajímat, co je na tomhle snažení nejtěžší a které chyby se můžou stát fatálními. Nejdůležitější jsou samozřejmě šikovné prsty a taky nekonečná trpělivost. Pan Heneš nestaví jen v lahvích, ale dokonce i v žárovkách. Do malého zdroje světla dokázal dokonce vsunout hlavolam, který je vlastně kombinací bezmála tří desítek jiných. Aby nic nezkazil, souběžně si ho skládal vedle na stole. Při sledování jeho práce možná pochopíme, proč je v téhle tvorbě držitelem mnoha rekordů.

MapaMiniatury v lahvích
videoMiniatury v lahvích
...
video video

Miniatury v lahvích

Secesní móda

Secesní móda Taky vás fascinují šaty s bohatými spodničkami, zdobené ručně paličkovanou krajkou a dalšími drobnůstkami? Secesní móda z přelomu 19. a 20. století si zakládala na návratu k řemeslu a taky na originalitě. Moc původních oděvů se nezachovalo, ale my vám jich hned několik ukážeme. Pocházejí ze sbírek dvou dam, které téhle éře propadly, šaty shánějí, shromažďují a rovněž vystavují. Teď zrovna v brněnském Letohrádku Mitrovských. K některým z modelů, které budeme obdivovat, nám přidají i zajímavé příběhy. Tak například jedny vystavené šaty patřily druhé choti Maxe Švabinského, v dalších se vdávala jistá příbuzná básníka Adolfa Heyduka. A najdeme tu i pelerínu, kterou oblékal sám mistr poezie. Možná vás překvapí, že je dámská. My vám to ale vysvětlíme.

MapaSecesní móda
videoSecesní móda
...
video video

Secesní móda

Kachlová kamna

Kachlová kamna Venku začíná přituhovat, a tak se společně ohřejeme. A nikoliv u ústředního topení. Výtvarníkovi a sochaři Ivo Koníčkovi učarovala před dvaceti lety stará kachlová kamna, která našim předkům přinášela teplo už ve 13. století. Dokonce natolik, že se pustil do výroby replik historických kachlů, z nichž staví kamna a některá letitá taky restauruje. Nechá nás nahlédnout do své dílny, kde budeme sledovat, jak se takové kachle rodí, a co všechno je čeká, než se stanou součástí kamen. Ale taky do jízdárny valtického zámku, kde najdeme jedno z jeho děl. Dozvíme se, jak vzniklo, jak funguje, i to, čím se v něm bude topit. A narazíme i na další vzácný kousek, u kterého se hřáli pro změnu obyvatelé šlechtického sídla ve Veltrusích.

MapaKachlová kamna
videoKachlová kamna
...
video video

Kachlová kamna

Mikulovská synagoga

Mikulovská synagoga V Mikulově se tentokrát budeme věnovat místní synagoze. První zmínky o ní bychom našli v historických pramenech už kolem poloviny 15. století. Současnou podobu ale získala zhruba o tři stovky roků později. Příčinou byl velký požár, který poničil místní zámek i židovskou čtvrť. Svatostánek nevyjímaje. Stavba v takzvaném polském stylu, která tehdy vyrostla, je dnes jedinou takovou na Moravě. Společně si ji taky prohlédneme, prozkoumáme staré nápisy na stěnách, které odborníci objevili a obnovili. A prozradíme vám mimo jiné to, proč v 18. století stálo ve městě synagog hned dvanáct. Mikulov byl totiž v té době sídlem zemského rabína. A působil tu prý i slavný stvořitel Golema Rabí Löw.

MapaMikulovská synagoga
videoMikulovská synagoga
...
video video

Mikulovská synagoga

Další stránky:« 36 37 38 39 40 »