Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Brněnská přehrada

Brněnská přehrada Venku se pomalu, ale jistě otepluje a nás to začíná lákat k vodě. Na koupání to zatím není, ale výlet lodí si dopřát můžeme. My vás pozveme na malou plavbu po Brněnské přehradě, které příznivci hantecu říkají Prýgl. Vyrostla ve druhé polovině 30. let, ale hned za druhé světové války měla namále. Němečtí vojáci totiž podminovali hráz a při přejezdu svých sovětských nepřátel ji chtěli odpálit. Naštěstí k výbuchu nedošlo. A po osvobození vodní dílo začali objevovat turisté. Hned rok po konci války je na něm dokonce začala vozit plavidla. Lodní doprava na přehradě tak letos slaví kulaté sedmdesáté narozeniny. Bude nás zajímat, čím jsou zdejší lodě unikátní, dozvíme se, kolik jich tu vlastně pluje a co všechno si při takové výpravě můžeme dopřát.

MapaBrněnská přehrada
videoBrněnská přehrada
...
video video

Brněnská přehrada

Císařovna Zita

Císařovna Zita Letošní rok bychom sice mohli nazvat rokem Karla IV., ale my se tentokrát budeme věnovat i jiným představitelům panovnických rodů. Konkrétně poslednímu páru v čele habsburské monarchie Karlovi I. a zejména jeho choti Zitě. Na trůn usedli po smrti Františka Josefa I. Uprostřed bojů první světové války, ve velmi nelehké politické situaci. I díky tomu a poválečným změnám se kupříkladu nedočkali korunovace Svatováclavskou korunou, přestože králem a královnou českých zemí byli. Na výstavě v Hodoníně si připomeneme příběh dvojice, která po sobě navzdory krátkému vládnutí zanechala nesmazatelné stopy. Císař vyvíjel velké úsilí pro ukončení konfliktu a nastolení míru. A prý neměl daleko k úspěchu. Jeho manželka zase pomáhala sirotčincům a lazaretům. Dozvíme se i to, jaký byl jejich osud po pádu monarchie.

MapaCísařovna Zita
videoCísařovna Zita
...
video video

Císařovna Zita

Na výlet z Žernovníku

Na výlet z Žernovníku Z obce Žernovník se vydáme na výlet do krajiny na pomezí Českomoravské a Drahanské vrchoviny. Nejprve vyšlápneme na vrchol rozhledny. Potěšit se z ní můžeme krásami části Boskovické brázdy, ale taky Hořického hřbetu nebo Malého a Velkého Chlumu. V údolí říčky Lubě, která zřejmě dostala jméno podle mlýnského lubu, nás upoutá prazvláštní výtvor přírody. Skalní útvar, který dostal jméno Krkatá bába. Váže se k němu několik legend. Jedna vypráví o svatbě, na které kdosi nevěstu i s hosty proklel a proměnil ve skálu. A zlákat se necháme i k návštěvě Černé Hory. Místu, kde se už od středověku vaří zlatavý mok. První zmínky pocházejí z konce 13. století a řadí zdejší pivovar mezi nejstarší v republice. Navíc tu k poctě slavného řemesla vyrostlo i muzeum.

MapaNa výlet z Žernovníku
videoNa výlet z Žernovníku
...
video video

Na výlet z Žernovníku

Muzeum motorismu

Muzeum motorismu Ve Znojmě nebudeme koštovat lahodný mok z hroznů, ani obdivovat tamní památky. Vydáme se do muzea motorismu, které tu zřídili manželé Drozdovi. Milovníci českých aut si tu rozhodně přijdou na své. Těšit se můžou například na Tatru 11 z roku 1926 nebo na Walter Lord, Aero 50 a Aero 1000. Nejsou to ale jediné poklady na čtyřech kolech, které jsou v muzeu k vidění. Dámy možná ještě víc okouzlí velká kolekce nejrůznějších kočárků. A málokterého návštěvníka zanechá chladným expozice starých hraček, kterou tu otevřeli nedávno. V ní najdeme kousky předválečné a pozornost si zaslouží třeba plechové ruské hračky – bagr, vyklápěčka a další. Bude nás zajímat, co tři části muzea spojuje, jak se sem jednotlivé exponáty dostávají a kdo se stará o to, aby se často porouchaným veteránům vrátil zašlý lesk.

MapaMuzeum motorismu
videoMuzeum motorismu
...
video video

Muzeum motorismu

Vila Löw-Beer

Vila Löw-Beer Brněnskou vilu Tugendhat, která si dokonce vysloužila zápis mezi památky chráněné organizací UNESCO, znají snad všichni obdivovatelé architektury minulého století. Její sousedka, secesní kráska nazývaná podle rodiny, jež ji vlastnila od roku 1913, je zatím slavná méně. Obě stavby mají ale hodně společného. Co, to se dozvíme při prohlídce té druhé. Připomeneme si v ní příběh rodiny majitelů. Základy jejich podnikatelského úspěchu položil v době napoleonských válek Moses Löw Beer z Boskovic. Sbíral staré uniformy, z nichž se pak šily nové šaty. Z výdělku si pořídil palírnu a pak první spřádelnu vlny. Jeho potomci se během následujícího půlstoletí stali průmyslovými magnáty. Vnuk Alfréd pak své postavení demonstroval mimo jiné právě pořízením luxusní vily v jihomoravské metropoli.

MapaVila Löw-Beer
videoVila Löw-Beer
...
video video

Vila Löw-Beer

Další stránky:« 34 35 36 37 38 »