Reportáže v regionech
Car Mikuláš II.
Nikolaj Romanov se zapsal do dějin nejen své země, ale vlastně i do těch světových. Většině z vás ale tohle jméno příliš povědomé nebude. Onoho může znáte spíš jako cara Mikuláše II., posledního korunovaného vládce Ruska. Narodil se v roce 1868 a ve svých 26 letech usedl na trůn. Štěstěna mu ale moc nakloněna nebyla, přestože se snažil svou vlast proměnit v moderní evropský stát. Už od korunovace mu jeho lid přezdíval krvavý. A to proto, že při slavnostní události přišlo zhruba dva tisíce jejích účastníků o život. Zemřeli v tlačenici při lidové veselici. A při dělnických nepokojích v roce 1905 jeho pověst utrpěla znovu. Smutný byl i jeho konec. V roce 1917 abdikoval a ze situace v zemi vyšli vítězně bolševici. O rok později byl s celou rodinou zavražděn. Jeho příběh si připomeneme v muzeu v Hodoníně.


Car Mikuláš II.
Senetářov
Malá obec Senetářov na Moravě má pouhých pět stovek obyvatel. Ale přesto se pyšní unikátním svatostánkem. Nestojí tu stovky let, vyrostl až v druhé polovině minulého věku. Tedy v době, která nebyla příliš víře nakloněna. Jeho budování bylo provázeno řadou komplikací a taky věcí poměrně tajenou. První myšlenky na stavbu se v hlavách místních obyvatel zrodily už za druhé světové války. Tehdy museli opustit obec kvůli zřízení vojenské střelnice. A slíbili patronovi své vesničky, že pokud se budou v budoucnu smět vrátit domů, pořídí mu kapli. Jenže splnit slovo mohli až po několika desetiletích. Povolení totiž získali teprve v době politického uvolnění na konci šedesátých let. Chrám zvenku připomíná loď a není to náhoda. Prohlédneme si i výzdobu interiéru a zjistíme, co všechno se v něm po dokončení dělo.


Senetářov
Po stopách slavných detektivů
Po stopách slavných detektivů se vydáme na výstavě v Letohrádku Mitrovských v Brně. Přivítá nás tu legendární rada Vacátko a jeho spolupracovníci, ale těšit se můžete kupříkladu i na Sherlocka Holmese. Ano, řeč bude o hvězdných vyšetřovatelích známých z knih, televizních obrazovek a stříbrného plátna.


Po stopách slavných detektivů
Kláty
Už jste nejspíš slyšeli o moravských klátech. Kdysi tyhle vyřezávané dřevěné úly stávaly za každou vesnicí, sedlákům prý pomáhaly k vyšší úrodě. V polovině minulého věku ale z krajiny vymizely a skoro se na ně zapomnělo. Starou tradici se rozhodli oživit v brněnské Střední škole stavebních řemesel. A spolu s jejími studenty se do tohohle úkolu pustil i restaurátor Roman Slaný. Musel nejprve bedlivě nastudovat všechny dostupné materiály. A pak se pustili do práce. Kláty vyrábějí starými postupy s použitím historických nástrojů. Dozvíme se, co všechno je k tomu zapotřebí, jaké dřevo se používá, kolik času vytvoření takového víc než sto kilogramů vážícího kusu trvá a taky to, co všechno v průběhu hrozí. Zajímat nás bude i to, kde hotové kláty můžeme obdivovat.


Kláty
Pavilon Anthropos
Některé poklady, které objevili odborníci při archeologických výzkumech na jihu Moravy známe docela určitě všichni. K těm nejznámějším patří Věstonická Venuše, již našel v roce 1925 Karel Absolon. Tenhle muž stál taky u zrodu pavilonu Anthropos, v němž jsou k vidění mnohé vzácné kousky. Výpravu nejstarší historie lidstva v kraji si v něm zájemci dopřávají už bezmála devět desetiletí. Najdeme v něm několik tisíc exponátů, z nichž dvě třetiny tvoří originály. Novinkou letošního roku je výstava, která nás zavede do doby, kdy naši planetu obývali neandrtálci. Pokud si myslíte, že nebyli moc chytří ani šikovní, pak vás vyvedeme z omylu. Vědci totiž v posledních letech zjistili, že toho dovedli poměrně dost. Dokonce prý uměli mluvit a léčit neduhy bylinkami.

