Reportáže v regionech
Muzeum zemědělských strojů
Obec Hoštice-Heroltice najdeme na Hané. Vznikla v roce 1942 spojením dvou do té doby samostatných vesnic. Na konci 80. let pak začala v místním zemědělském družstvu vznikat zajímavá sbírka, z níž se postupem času stalo muzeum. Je věnováno zemědělským strojům a nabízí ukázku hospodaření na vesnici v regionu. Najdete v něm prakticky všechno od cepu po kombajn. Kromě klasických zemědělských strojů i neúspěšné počiny v oblasti polní mechanizace. Mezi ně patří unikátní motorový pluh, jakýsi předchůdce traktoru. Nejstarším vystaveným pokladem je ruční šrotovník zrna z roku 1836, nepřehlédnutelné jsou ale i legendární pásové traktory Stalince.


Muzeum zemědělských strojů
Botanická zahrada Mikulov
Na začátku se vydáme za květenou, díky níž si Pálava vysloužila zájem botaniků, ať už jde o kosatce či písečnice velkokvěté, které u nás jinde nenajdete, nebo třeba šalvěj etiopskou. Pěkně pohromadě je najdete v mikulovské botanické zahradě ukryté na jedné z teras zdejšího zámku. Významné dílo zahradního stavitelství u nás prošlo před dvěma lety obnovou jeho pozdně renesančního a barokního hávu. A rozhodně nešlo o jedinou úpravu v jeho historii, dlouhé 400 let.


Botanická zahrada Mikulov
Kovář
Daniel Hlobil si už jako kluk oblíbil kovářské řemeslo. Když před deseti lety přišel s nápadem obnovit kovárnu na starém hamru u cyklostezky z Obřan do Bílovic, mnozí prý jen nevěřícně kroutili hlavami. Jenže on se nedal odradit a polorozpadlý objekt z roku 1820 koupil. S pomocí kamarádů a rodiny mu postupně vrací zašlý lesk a snaží se ho oživit. Prohlédneme si ho a budou nás zajímat nejen už hotové části, ale i další Danielovy plány. Rád opravuje staré a osvědčené předměty. V jeho království tak najdeme třeba na nový kabát čekající měch z počátku 20. století či o poznání starší pérový buchar. Slouží k rychlému tvarování materiálu. Daniel však shání další poklady ze starých kováren a dílen, které by dokázal dát dohromady a znovu zprovoznit.


Kovář
Na kole po jižní Moravě
Jih Moravy je doslova rájem pro všechny milovníky vína a taky cykloturistiky. I my si proto dopřejeme malý výlet v sedle bicyklu. Naše putovaní začneme v Brně, kam dorazil první vlak z Vídně po nové dráze císaře Františka Josefa už v roce 1839. Každý víkend se vydává po stejné trati směrem na jih speciální souprava, která převáží i kola. Takže si naši cestu trochu usnadníme a svezeme se po kolejích. V Břeclavi se trasa stáčí k západu, vede kolem Lednicko-valtického areálu, přes Mikulov a Znojmo do Šatova. My vystoupíme ve Valticích a kolem Lednických rybníků a Hraničního zámečku dojedeme do Březí, kde nás přivítá spousta vinných sklepů a dozvíme se, čemu se tu říkalo sklepní moderna. Pak ještě budeme pokračovat do Mikulova.


Na kole po jižní Moravě
Boskovice
Boskovice každoročně navštíví tisíce turistů, kteří míří především na hrad nebo zámek. Mnozí z nich si ale nenechají ujít ani prohlídku místní židovské čtvrti. Ta kdysi patřila k největším na Moravě. V polovině 19. století v ní žilo kolem dvou tisíc lidí, což byla tehdy třetina obyvatel Boskovic. Ghetto se v té době změnilo na samostatné městečko s vlastní samosprávou, policií, a dokonce i s hasičským sborem. Jeho správa sídlila v empírovém obecním domě. Spolu se špitálem, bytem rabína a školou. Nejdůležitější stavbou části byla barokní synagoga. Zcela unikátní je výmalba jejích stěn a stropů. Nejstarší rostlinné motivy a hebrejské nápisy pocházejí ještě z druhé poloviny 17. století. Původně byly v Boskovicích synagogy tři. Dvě z nich ale zanikly v časech socialismu.

