Reportáže v regionech
Loutky manželů Jiráskových v Brně
České loutkářství je doslova fenoménem. Vysloužilo si dokonce zápis na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Dřevění herci u nás rozdávají radost už od 18. století. Slavnou historii tohohle divadelního oboru se snaží připomínat i manželé Marie a Pavel Jiráskovi z Brna. Jejich sbírka pimprlat a domácích divadel patří mezi největší soukromé u nás. Své poklady ze starých časů shromažďují už desítky let. Mnohé z nich získávají v poničeném a opotřebovaném stavu a musí se pustit do oprav. Část jejich kolekce je momentálně k vidění na výstavě v brněnském muzeu. A my vás na ni zavedeme.


Loutky manželů Jiráskových v Brně
Vánoční stromy
Jedním ze symbolů blížících se svátků jsou rozzářené vánoční stromky nebo rovnou obrovské stromy. Ty zdobí po celý advent většinu našich měst a obcí. První takový mohli obdivovat obyvatelé New Yorku v roce 1912. A jen o dvě léta později se dočkali Evropané. Konkrétně v metropoli Dánska Kodani. K nám tahle novinka dorazila v roce 1924. Nejdřív se zabydlela v Brně. Šlo tehdy o charitativní počin, který měl pomoci chudým. Dostal název Vánoční strom republiky a u jeho zrodu stál spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek. Zjistíme, co ho na tuhle myšlenku přivedlo a jak dlouhá byla cesta od nápadu k realizaci.


Vánoční stromy
Slovanská epopej v Brně
Alfons Mucha se chtěl původně věnovat hudbě, ale nakonec se jeho osudem stalo výtvarné umění. Začínal tvorbou dekorací a reklamních plakátů, které ho proslavily po celém světě. Zejména ty, na kterých zvěčnil věhlasnou herečku Sarah Bernhardtovou. Pro nás Čechy je ale jeho jméno spjato především se Slovanskou epopejí, kterou namaloval během 18 let v poměrně pozdním věku. Jde o dvacítku velkoformátových pláten řadících se mezi nejvzácnější kulturní klenoty našeho národa. Jejich část si můžete prohlédnout na brněnském výstavišti. Tam jsou spolu s nimi k vidění taky vzácné plakáty, které vytvořil. Pocházejí ze sbírky, která ještě nedávno patřila bývalé tenisové světové jedničce Ivanu Lendlovi.


Slovanská epopej v Brně
Hrušovansko
Na jihu Moravy se vydáme na jeden z posledních letošních výletů v sedle bicyklu. Naše putování odstartujeme v Hrušovanech. Zjistíme, co mělo tohle město společného a s významným malířem Alfonsem Muchou. Pak budeme obdivovat okolní vinohrady a zavítáme taky do Údolí lásky.


Hrušovansko
Krajinou Opatovicka
Krajinu na rozhraní Českomoravské a Drahanské vrchoviny považují mnozí za jeden z nejhezčích koutů moravského venkova. Turisté se sem zatím příliš nehrnou, přitom rozhodně stojí za to poznat zdejší přírodu i zajímavé památky. Naším cílem bude obec Velké Opatovice a její okolí. Čeká nás mimo jiné největší muzejní expozice map u nás, a naopak nejmenší skanzen v celé České republice. Výlet odstartujeme v obci Deštná, nad kterou se kdysi vypínal hrad Rumberk. Podle archeologických výzkumů tu stál už v polovině 13. století. Netrvalo však dlouho a zub času začal pracovat na jeho zkáze. Zjistíme, co z něj zbylo. A taky to, co má společného hlava ještěra vytesaná do jedné ze skal s básníkem Petrem Bezručem.

