Reportáže v regionech
Zámek Valtice
Zámek ve Valticích patří spolu s tím lednickým k největším chloubám Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Během své existence prošel mnoha úpravami, jednou z nich teprve nedávno. Až doposud se v něm turisté mohli vydat jen na hodinu trvající prohlídku hlavního okruhu reprezentačními sály. Novinkou letošního roku se stala trasa podstatně kratší, ovšem neméně zajímavá. Zavede vás do bývalého knížecího bytu v jižním křídle. Čeká vás v něm řada unikátů včetně výhledu do zahrady. Původně býval jedinou místností, velký taneční sál, který byl na počátku 19. století přestavěn na obytné prostory pro pána domu. Dozvíme se, kdo konkrétně v něm žil a co se z dávných časů dochovalo


Zámek Valtice
Znojmo
Oblast v okolí dnešního Znojma byla osídlena už ve 4. tisíciletí před Kristem, což dokládají mnohé archeologické nálezy. Ale až v 11. století se centrum života přestěhovalo přes rokli Gránického potoka na ostroh, kde v průběhu staletí vyrostlo jedno z nejkrásnějších měst u nás. My ale nebudeme obdivovat místní architektonické skvosty, nýbrž se vydáme do místního podzemí, kde vznikl v průběhu věků rozsáhlý a unikátní labyrint chodeb. Větší byste nenašli nejen u nás, ale ani v celé střední Evropě. Prozradíme vám, kdy byl vybudován, jak se využíval a jak velká část si návštěvníci mohou projít.


Znojmo
Chrám sv. Štěpána
Chrám sv. Štěpána v Kouřimi patří mezi nejvýznamnější stavební památky nejen u nás, ale i Evropě. Je unikátní ukázkou raně gotického stylu, který se k nám dostal ze severního Německa. Současně jsou na něm patrné i vlivy burgundských stavitelů. Ve středověku byl oficiálním sídlem místního arcijáhna neboli arciděkana, což byl nejvyšší duchovní správce jihovýchodní části středních Čech. Patrony svatostánku byli navíc od jeho založení až do roku 1918 naši králové. Minout nemůžeme kapli sv. Kateřiny. Bývá označovaná jako krypta, ale nikdy nesloužila k pohřbívání významných osob. Zavítáme také do zvonice, se zvony zavěšenými obráceně.


Chrám sv. Štěpána
Nechory
Hodonínsko patří k vinařským oblastem jihu Moravy. Pěstování a zpracování révy má dlouhou tradici i v obci Prušánky. Stávaly v nich tudíž také sklepy, v nichž lahodný mok z hroznů zrál a skladoval se. Jenže byly na trase ke kostelu, a tak muži kolikrát vůbec nedorazili na nedělní bohoslužbu, protože se cestou zastavili na skleničku a u sudů se tak nějak zapomněli. Na konci 18. století proto vrchnost nechala tyto stavby zbourat a dala vybudovat nové asi dva kilometry za vsí. A tak vznikly Nechory, malebná osada, kde na opojný nápoj dodnes narazíte doslova na každém kroku. Tak okoštujeme.


Nechory
Znojemský pivovar
Znojmo patří mezi nejznámější vinařská centra u nás. V jeho historii byste ale našli i dlouhou pivní stopu. Právo várečné a mílové dostali místní měšťané od Rudolfa I. Habsburského při jeho tažení z bitvy na Moravském poli v roce 1278. Zlatavý mok se ve středověku vaříval v pravovárečných domech, před třemi sty lety se pak jeho výroba přesunula do areálu znojemského hradu. Právě tam dnes můžete navštívit expozici pivovarnictví, jejíž chloubou je památkově chráněná varna. Připomeneme si i historii bývalého panského sídla. Sahá do 11. století, kdy tu knížata z rodu Přemyslovců vybudovala jeden z opěrných bodů na jižní hranici své země. Na skalnatém ostrohu tehdy vznikla i rotunda sv. Kateřiny či takzvaná Loupežnická věž.

