Reportáže v regionech
Brněnská vánoční tramvaj
Vánoční stromy na náměstích a návsích jsou už neodmyslitelnou součástí adventní výzdoby měst a obcí. Tato tradice se zrodila v roce 1924 v Brně. A v jihomoravské metropoli má svůj původ i další z oblíbených zvyků. Je o dost mladší, slaví teprve páté narozeniny. Jsou jím slavnostně ozdobené tramvaje nebo trolejbusy, které často vyrážejí po speciálních trasách. Tramvají, tedy šalinou, která pravidelně brázdí brněnské ulice, se teď svezeme. A není to jen tak obyčejný vůz. Pro tuto příležitost byl vybrán jeden z našich nejúspěšnějších, typ T3, který se navíc dočkal obnovy a připomíná tak dobu své největší slávy.


Brněnská vánoční tramvaj
Pískovcové sklepy v Šatově
Réva se v Šatově na jihu Moravy pěstovala už ve 14. století. První dochovaná zmínka o tamních vinohradech pochází z roku 1316. Pravděpodobně už ale v kraji bývaly dávno před našim letopočtem. K výrobě vína pak stejně jako dnes, sloužily lisovny s mohutnými sklepy, vybudované z kamene a hlíny. Po skončení války hrozil kvůli podezření, že se podzemím dá utéct přes hranice do Rakouska, sklepům zánik. Po roce 1989 se ale dočkaly obnovy a oživení. My si prohlédneme jeden místní unikát, ale ještě předtím se na skok zastavíme na vinohradech.


Pískovcové sklepy v Šatově
Mušov
Kolébkou a centrem této Římské říše byla Itálie, ovšem stopy tamních legionářů najdete po celé Evropě, naši zemi nevyjímaje. Svou základnu totiž měli několik let i na jižní Moravě. Dokonce prý do téhle oblasti přinesli plodinu, která ji tolik proslavila, vinnou révu. To, že u nás pobývali, odborníci vědí zhruba sto let. Od doby, kdy pod Pálavou proběhly první archeologické výzkumy. Finančně se na nich podílel dokonce i tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Nedaleko Novomlýnských nádrží nedávno otevřeli návštěvnické centrum, které se této kapitole věnuje v podstatě přímo na lokalitě nazývané Hradisko u Mušova.


Mušov
Zámek Rosice
Karel Starší ze Žerotína patřil v předbělohorské době k nejvýznamnějším českým politikům. Stal se ochráncem Jednoty bratrské a na državách jeho rodu působily protestantské tiskárny a školy. Po roce 1608 byl jmenován moravským zemským hejtmanem, a přestože se o pár let později stáhl do ústraní, snažil se zabránit blížící se třicetileté válce mírovou cestou. Některá z těchto jednání probíhala i zámku v Rosicích u Brna, kde se můžete dodnes projít prostorami, které obýval. Prohlédneme si je i my a dozvíme se také mimo jiné to, jaký byl osud panského sídla po odchodu Žerotínů do exilu.


Zámek Rosice
Vodní mlýn
Zhruba 15 kilometrů jihovýchodně od Znojma leží obec Slup. Poprvé je zmíněna v souvislosti s rokem 1046, ovšem v listině padělané ve 12. století. V pravém dokumentu se o ni mluví až v roce 1228. Dnes má kolem pěti set obyvatel a její největší chloubou je pozoruhodná renesanční stavba vodního mlýna. Cenná technická památka a jeden z největších objektů svého druhu u nás vůbec udivuje nejen svou velikostí, ale i architektonickým ztvárněním. V roce 2009 v něm navíc byla otevřena nová expozice „Vývoj mlynářství“, za kterou získalo Technické muzeum v Brně 1. místo v soutěži Gloria musealis. A tak si připomeneme, jak se obilí zpracovávalo v různých obdobích.

