Reportáže v regionech
Jeskyně Výpustek
Jeskyni Výpustek byste našli v Moravském krasu v údolí Křtinského potoka. První zmínky o ní pocházejí z počátku 17. století, jen se jmenovala jinak. Naši předkové jí totiž říkali Dračí, podle nálezů kostí pravěkých zvířat, která považovali za draky. Za druhé světové války a pak i po ní se ale její podoba výrazně změnila. Vyrostl v ní například 200metrový armádní kryt, který měl v případě konfliktu sloužit jako záložní velitelství pro jižní Moravu. Od roku 2008 je přístupný veřejnosti a teď nedávno k němu přibyla i prohlídková trasa. Díky ní zjistíte, jak se ve stísněných podzemních prostorech budoval.


Jeskyně Výpustek
Brno
Přezdívalo se mu moravský Manchester a ve své době patřilo k nejvýznamnějším producentům vlněných látek na světě. Řeč je o Brnu, které se od poloviny 19. století stalo centrem textilního průmyslu celého rakouského mocnářství. Vůbec první manufakturu si zde zřídil v roce 1763 Johann Leopold Köffiler a právě z řad jeho zaměstnanců se později rekrutovali významní brněnští továrníci.


Brno
Fajáns Karla Hanáka
Jižní Moravu proslavilo po celém světě nejen víno, ale také novokřtěnecká keramika. V průběhu 16. a 17. století ji tam vyráběli mistři patřící do komunity exulantů, kteří přišli ze Švýcarska. Habáni se hromadně nechávali podruhé pokřtít, odmítali násilí a vytvářeli uzavřená společenstva. Díla, která tu po nich zůstala, nadchla i Karla Hanáka z Násedlovic u Kyjova a později začal tvořit jejich repliky. Některé své kousky nám předvede.


Fajáns Karla Hanáka
Lednický zámek
Zatímco většina našich zámků se na letošní sezónu teprve chystá, v tom lednickém mají brány otevřené i v těchto měsících. Nenahlédnete sice do všech jindy přístupných prostor, zato má zimní prohlídka reprezentačních sálů či palmového skleníku jedinečnou atmosféru. Lednické sídlo rodu Lichtensteinů prošlo v minulosti několika přestavbami, teprve ta poslední z něj ale učinila jeden z nejkrásnějších komplexů ve stylu anglické novogotiky v Evropě. Se zámkem v nedalekých Valticích společně tvoří unikátní areál zapsaný od roku 1996 na seznam památek UNESCO.


Lednický zámek
Křtiny
Jihomoravská obec Křtiny patří mezi naše nejstarší mariánská poutní místa. Věřící tam míří snad déle než osm století. Už ve středověku tu patrně stály dva kostely, které však v 18. století náporu poutníků přestaly stačit. Premonstráti ze zábrdovického kláštera, k jejichž majetku Křtiny náležely, se proto rozhodli pro výstavbu nové svatyně. Dílem pověřili nejvěhlasnějšího architekta té doby Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Tak vznikl poutní kostel Jména Panny Marie, přezdívaný „perla Moravy“, a jedna z našich národních kulturních památek.

