Reportáže v regionech
RAF Muzeum v Ivančicích
Před jednaosmdesáti lety po bitvě o Velkou Británii pronesl Winston Churchill větu: „Nikdy nevděčilo tolik lidí tak malé skupině za tak mnoho”. Tato slova byla poděkováním pilotům RAF, v jejichž řadách bojovali i Čechoslováci. Z oceňovaných hrdinů se ovšem v rodné zemi po únoru 1948 stali štvanci, z nichž mnozí skončili ve vězení. Snaha vymazat je z lidské paměti naštěstí minulému režimu nevyšla. Odvahu těchto Rytířů nebes si můžeme připomenout v muzeu RAF generála Emila Bočka v Ivančicích.


RAF Muzeum v Ivančicích
Rudka
Rudka u Kunštátu je malá moravská vesnice s necelou stovkou domů. Bývala vyhlášenou hornickou obcí, ve 20. letech minulého století ji ovšem proslavilo něco jiného. Vyrostla tam totiž v té době nejvyšší skulptura střední Evropy, čtrnáctimetrový monument prezidenta T. G. Masaryka. Byl prvním z řady vlasteneckých děl, která vznikla ve spolupráci místního podnikatele a řezníka Františka Buriana a sochaře samouka Stanislava Rolínka. Tenhle unikát se sice nedochoval, ale další poklady z té doby si můžeme prohlédnout.


Rudka
Tomiš Zedník
Jméno Tomiše Zedníka znají hlavně v jeho rodném Vyškově, jeho díla však najdete po celé republice i ve světě. Kromě lipového a dubového dřeva pracuje i s vodovodními bateriemi, kusy rozebraných bicyklů nebo linoleem, které používá při tvorbě linorytů. Umělecké nadání v sobě našel už v mládí, postupem času ale přišel na to, že práce se dřevem mu přece jen vyhovuje nejvíc.


Tomiš Zedník
Petrovské sklepy
Petrov na Hodonínsku založil pravděpodobně mezi roky 1391 a 1400 tehdejší majitel strážnického panství Petr z Kravař. Od samého počátku se v obci pěstovala a zpracovávala réva. Už v 15. století pak historické prameny zmiňují sklepy v místní části zvané Plže. Hospodáři je kvůli vysoké hladině spodních vod nemohli vybudovat pod svými domy, tak využili svahu na okraji vsi. Vznikla jedinečná osada tvořená osmi desítkami staveb, které dnes slouží hlavně ke skladování a koštování moku z hroznů. V roce 1983 se stala vesnickou památkovou rezervací.


Petrovské sklepy
Vila Stiassni
Jedním ze skvostů brněnské meziválečné architektury je vila manželů Alfréda a Hermíny Stiassnych. Moc dlouho se z ní ale netěšili. Kvůli židovskému původu totiž v roce 1938 uprchli do Spojených států. Dům pak za okupace využívali nacisti. Po osvobození v něm krátce úřadoval tehdejší prezident Edvard Beneš. Posléze byl objekt znárodněn a sloužil k ubytovávání prominentních návštěv. Až v roce 2009 přešel do správy Národního památkového ústavu a po pěti letech se otevřel veřejnosti. Dnes si ho prohlédneme i my.

