Reportáže v regionech
Bazilika v Třebíči
Bazilika sv. Prokopa v Třebíči začala růst v polovině 13. století v románském slohu. Podepsala se na ní ale už i tehdy nastupující středověká gotika. Například klenba tak připomíná katedrály v jižní Francii. Právě prolínání dvou stylů, které tvůrci dokázali propojit v monumentální jedinečný celek vedly k tomu, že byla památka v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.


Bazilika v Třebíči
Jinošovská obora a studánky
Jinošov byste našli kousek od dálnice D1 mezi Velkou Bíteší a Náměští nad Oslavou. Jeho dominantou je kostel sv. Petra a Pavla a najdete tu i zámeček Schönwald, ke kterému přiléhá obora s rybníkem a různými stavbami. Kromě ní se tu ale můžete vydat i na o poznání delší trasu, vede mezi studánkami, na které narazíte v okolních lesích. Tradice tohoto putování vznikla v 70. letech minulého století.


Jinošovská obora a studánky
Masné krámy v Moravských Budějovicích
První masné krámy vznikly v Praze už v roce 1234 za vlády Přemysla Otakara II. a postupně se rozšířily snad do všech měst. Jejich zakládání bylo spjato s cechovními pravidly, kterými se u nás řídili řemeslníci všech oborů po několik staletí, až do zrušení cechů v roce 1860. Poté si řezníci na základě nového živnostenského zákona zřizovali vlastní provozy. Staré masné krámy většinou zchátraly a řada měst je nechala zbourat. Jedny z těch, které se dochovaly, najdete v Moravských Budějovicích, kam se vypravíme.


Masné krámy v Moravských Budějovicích
Syenitové skály
Ve spojení s Třebíčí se většině z nás vybaví památky UNESCO. Město a jeho okolí se ale pyšní i jinou zajímavosti. Pro zdejší krajinu je totiž typický výskyt syenitu, neboli durbachitu. Jde o nejpozoruhodnější vyvřelou horninu v Českém masivu bohatou draslíkem a hořčíkem. Jen kousek od Třebíče, u obce Pocoucov, se nachází pozoruhodná přírodní památka, která díky stovkám oblých kamenů rozhodně stojí za návštěvu.


Syenitové skály
Údolí Oslavy
Na jihovýchodním okraji Třebíčska se nachází několik téměř zapomenutých hlubokých údolí. Řeka Oslava, které trampové a místní neřeknou jinak než Oslavka, i její četné přítoky si tu před milióny let prorazily cestu velmi tvrdými granulitovými horninami. Vznikly přitom až sto metrů vysoké skály, které na několika místech dodávají údolí ráz kaňonu. Nejdivočejším úsekem je část toku nedaleko Senorad. Na hladinu řeky zde navíc shlížejí zbytky dvou středověkých hradů. I k těm vás zavedeme.

