Reportáže v regionech
Hrad Svojanov
Svojanov je jedním z nejstarších českých královských hradů. Vybudovat ho nechal Přemysl Otakar II. a Karel IV. ho dokonce zařadil mezi nejvýznamnější panovnická sídla, která nesmějí být prodána ani zastavena. Přesto se už za vlády jeho syna Zikmunda dostal do rukou několika šlechtických rodů. Od počátku minulého století než sto let už patří městu Polička, které ho nejen udržuje, ale dbá taky o to, aby na něm i dnes vládl čilý ruch. Už několik let se například v červenci scházejí na nádvoří mistři řezbáři, kteří tu ze dřeva vytvářejí významné osobnosti našich dějin, ale taky hrdiny příběhů z dávných časů.


Hrad Svojanov
Česká Třebová
Česká Třebová leží v údolí řeky Třebovky na pomezí Čech a Moravy v podhůří Orlických hor. Její historie sahá až do roku 1278, největšího rozmachu se dočkala po roce 1845 po vybudování dráhy. Brzy se stala významným železničním uzlem. Bylo by ale škoda město brát jako dopravní křižovatku a neprohlédnout si jeho centrum a okolí. Nachází se v něm spousta památek, které jsou opředeny mnoha pověstmi a tajemnem. Jednou z nich je rotunda sv. Kateřiny, jediná dochovaná románská stavba v celých východních Čechách. Její historie je poněkud záhadná. Nikdo neví, kdo ji postavil, kdy přesně a proč. A tak dostaly prostor různé pověsti. Prozradíme vám, jaké a nezapomeneme ani na ty, které jsou spjaty s dalšími místy ve městě.


Česká Třebová
Vysoké Chvojno
Vysoké Chvojno je malá půvabná obec, jejíž název je odvozen od okolních lesů, které bývaly většinou jehličnaté. Krajina je protkaná sítí cyklostezek a turistických tras, které propojují Pardubický a Královehradecký kraj. Při výpravě po nich vás upoutají třeba mohutné buky v takzvaných oplocenkách. Své kouzlo má i přírodní rezervace Prachovská stráň. A rozhodně nepřehlédnete stádo bizonů. Jiřího Stárka prý k jejich chovu před osmi lety přivedl nápad pořídit si netradičního, s nadsázkou řečeno, čtyřnohého mazlíčka. Prozradí nám o těchto obrech celou řadu zajímavosti. A od nich se pak přesuneme do unikátního arboreta s víc než dvěma stovkami dřevin a keřů z celé severní polokoule naší planety.


Vysoké Chvojno
Východočeský památník celnictví
Nedávno byl v Králíkách otevřen u nás zcela ojedinělý Památník celnictví. Pět let měnili nadšenci ve chvílích volna učebny někdejšího gymnázia na jednotlivé expozice. Ty teď mapují nejenom vývoj profese zaměřené na kontrolu a ochranu dodávek zboží přes hranice, ale i historii obchodu jako takového. Pokud se tam vydáte, čeká vás procházka pomyslnou ulicí s hrázděnými domy, hokynářstvím a taky návštěva služeben strážců zákona. My vám k prohlídce přidáme i spoustu zajímavostí o práci celníků v časech dávno i nedávno minulých a některé exponáty si prohlédneme důkladněji.


Východočeský památník celnictví
Motomuzeum Sezemice
Určitě jste zaregistrovali, že po zimní přestávce zase na silnice vyrazili příznivci rychlých strojů na dvou kolech. Už desítky roků mezi ně patří taky Libor Novák ze Sezemic u Pardubic. Ten navíc motocykly sbírá a před několika lety pro ně dokonce vybudoval muzeum. Vystaveno v něm je přes 140 motorek především ze 70. a 80. let minulého století. Libor zná příběh každé z nich a alespoň některé nám bude vyprávět. Jeho největší láskou jsou takzvané bavoráky. Dozvíme se, jak se tahle značka vyvíjela i to, která významná osobnost se na jednou ze strojů při předvádění projela. A samozřejmě nás bude zajímat, jestli zájem o burácející stroje po Liborovi podědil jeho potomek.

