Reportáže v regionech
Portmoneum v Litomyšli
Litomyšl má pravděpodobně většina z nás spojenou hlavně s Bedřichem Smetanou, který tu přišel na svět. A také s renesančním zámeckým areálem zapsaným na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pozornost si ale určitě zaslouží i na první pohled nenápadný dům, který je unikátní vzpomínkou na malíře, grafika a ilustrátora Josefa Váchala. Muzeum nazvané Portmoneum prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a letos bylo znovu zpřístupněno. Mělo být otevřeno do konce října, ale kvůli opatřením spojeným s koronavirovou pandemií si ho pravděpodobně na vlastní oči budete moci prohlédnout až na jaře. My vás do něj ale zavedeme.


Portmoneum v Litomyšli
Pěchotní srub K – S 8 v Králíkách
V Králikách a jejich okolí bylo před druhou světovou válkou vybudováno 247 pevnostních objektů různé kategorie. Deset jich je přístupných veřejnosti. Jedním z nich je pěchotní srub K-S 8 „U nádraží“. Stojí v těsné blízkosti železniční stanice Červený potok a v roce 1938 byl plně vyzbrojen a vybaven. Dnes o něj pečuje parta nadšenců z Vlašimi pod vedením Petra Švestky a pro návštěvníky připravila zajímavé expozice. Na své si při jejich prohlídce přijdou milovníci historie i vojenské techniky. Dozvíme se navíc, jak bývaly podobné sruby vybavené a co se z časů, kdy vyrostly, dochovalo.


Pěchotní srub K – S 8 v Králíkách
Litomyšlský zámek
Už na konci 10. století stával podle zmínky v Kosmově kronice v dnešní Litomyšli hrad, jehož úkolem bylo střežit kolem vedoucí důležitou obchodní cestu, takzvanou Trstenickou stezku. Po husitských válkách se dočkal díky tehdejším majitelům panství Kostkům z Postupic přestavby. A ve věku následujícím získalo šlechtické sídlo podobu renesančního zámku, který okouzluje odborníky i návštěvníky dodnes. V roce 1999 byl dokonce zapsán na prestižní seznam kulturního dědictví UNESCO. Prohlédneme si jeho reprezentační sály i klasicistní zámecké divadlo, které patří ke světovým unikátům.


Litomyšlský zámek
Vojenské muzeum Králíky
Vojenské muzeum Králíky letos slaví dvacáté narozeniny a připomíná si i deset let existence v nových prostorách. K těmto výročím sobě i svým fanouškům připravilo dárek v podobě nových expozic, které byly slavnostně otevřeny na konci února. Kromě zbraní, těžké techniky, samohybných děl, obrněných transportérů v nich najdete i vzácnosti, které jinde neuvidíte. Jednou z novinek mezi více než tisíci exponáty je světlomet APM-90 na podvozku vozidla Praga V3S. Coby maják v 50. letech minulého století naváděl letadla na přistávací dráhu. Po nucené pauze způsobené pandemií koronaviru se pře několika dny muzeum znovu otevřelo pro návštěvníky.


Vojenské muzeum Králíky
Park v Ústí nad Orlicí
Nejstarší písemná zpráva o Ústí nad Orlicí pochází z roku 1285, kdy Václav II. postoupil panství svému otčímovi Závišovi z Falkenštejna. K nejvýznamnějším památkám města patří barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie a taky náměstí s řadou honosných domů a podloubím. Chloubou místních je i park vybudovaný téměř v centru. Kdysi v něm stával hřbitov, který ale přestal na konci 19. století sloužit a areál už jen chátral. Před dvěma lety se dočkal obnovy, za kterou dokonce autoři projektu získali řadu ocenění. Naši procházku touto oázou klidu začneme u barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie a zastavíme se i v meditační kapli, která nese jméno papeže Jana Pavla II.

