Reportáže v regionech
Pernštýnské náměstí v Pardubicích
Někdy se i nedostatek peněz může hodit. Vyprávět by mohli - a také budou - Pardubičtí. Ti se pyšní Pernštýnským náměstím. Když okolí procházelo různými úpravami, tahle část zůstala z finančních nedostatků zachována. Stojí tu už od roku 1507, kdy město téměř vyhořelo. Najdete tu řadu památek z různých dob - klasicistních i z empíru. A určitě pak skvost nepřehlédnutelný - měří totiž 60 metrů a jde o věž Zelená brána.


Pernštýnské náměstí v Pardubicích
Polička
Předposlední návštěva nás dovedla do rodiště hudebního skladatele Bohuslava Martinů, do Poličky. Město založil Přemysl Otakar II. jako styčný bod na cestě mezi Prahou a moravskými městy – město tedy plnilo funkci jakéhosi strážného místa. Muzikoložka Lucie Jirglová nám povypráví nejen o životě známého skladatele, ale i o jeho rodině. Zajímavý příběh hudebníka, který byl z konzervatoře vyloučen pro nedbalost.


Polička
Velinský kostelík
Vesnice, kterou jsme navštívili, byla založena už v roce 1366 a první prameny se zmiňují i o kostelíku, který tady byl. Patří svatému Mikuláši a my jsme se přesunuli do Velin na Pardubicku. Kostelík dnes míří obdivovat především turisti: zajímavá stropní klenba, dřevěný strop a ukázky lidového baroka – to vše za koukání určitě stojí. Zajímavá je i márnice a jako naprostá rarita... zvon. Výjimečný je tím, že jde nejstarší zvonový nápis v češtině. Je to zvon, kterému se říká Velký, a má ještě svého menšího bratříčka.


Velinský kostelík
Mlýn v Písečné
V roce 2005 byla oceněna jako nejkrásnější vesnice roku. Ale nejen kvůli tomu jsme se sem vypravili. Mají tu totiž starý mlýn – podle listin už z roku 1596. Písečná, o které budeme mluvit, se tak chlubí nejen svou krásou, ale i historií. My vám ukážeme, jak takový mlýn funguje. Dnešní majitelé, manželé Maarovi před deseti lety koupili neobyvatelnou ruinu a ve spoustě harampádí našli zachovalé mlýnské vybavení. Rozhodli se proto mlýn zachránit a zrenovovat. Jak se jim to povedlo, posoudíte sami.


Mlýn v Písečné
Muzeum v Hlinsku
V předposlední reportáži se pak podíváme do míst, která do roku 1989 oficiálně neexistovala. Narazili jsme na ně nedaleko znojemského Šatova. Věřili byste, že pod téměř poetickými názvy jako třeba Úvoz nebo Zahrada jsou ukryty vojenské bunkry? Stavět se začaly v roce 1938 a sedmdesát let tvořily součást šatovského okolí. Tvoří ho i dnes. Železná opona šatovských bunkrů z let nedávných tak může být i dobrým cílem výletu.

