Reportáže v regionech
Chrudim
Z Chrudimi nebo z Chrudimě bude naše další zastavení. Místním určitě tvar druhý nevadí, je historicky starší a vedle novějšího se s ním setkat můžeme i dnes. My jsme se do tohoto města ale nevypravili z lingvistických pohnutek, ale hlavně proto, že jde o krásné historické město, o kterém je zmínka už v Kosmově kronice. Dominantou města je kostel Nanebevzetí Panny Marie, a dnes i zrekonstruovaná bašta, kterou si prohlídneme spolu s vámi. A na své by si mohlo přijít i náročné oko archeologovo – byli jsme svědky i záchranných archeologických prací.


Chrudim
Rozhledna Borůvka
Borůvka – rozhledna v mikroregionu Toulovcovy maštale. Ten tvoří 11 obcí na ploše víc než 10 tisíc hektarů. Rozhledna se stavěla šest měsíců a ve výšce 460 metrů směle odolává všem povětrnostním neduhům. Rozhlédnout se z ní můžete do všech světových stran a přeje-li počasí, tak je na co se dívat.


Rozhledna Borůvka
Mučírna
Zní to jak název extravagantního módního výstřelku, ale ve skutečnosti se každý smrtelník snažil se setkání s takovou španělskou botou vyhnout. Důvod byl prostý: šlo totiž o kruté mučicí nástroje užívané v dobách středověku. Město Moravská Třebová slaví 750. výročí svého vzniku a místní otevřeli ve svém městě v zámeckém sklepení na ukázku jednu takovou mučírnu. Kruté tresty provázely středověkou dobu. Ti, kteří upadli v nemilost, byli „podepsáni“ písmeny RB (relegatus bohemiae) – vyhoštěn z Čech. A řeč bude i o různých stupních mučení.


Mučírna
Výstava Lega
Víte, že hračkou století není Merkur, ale Lego – podivuhodný svět kostiček představuje výstava ve Svitavách. Statisíce, možná miliony kostiček vyrobených pro hru, zábavu, potěšení, ale i jako hobby pro dospělé – a složit se dá opravdu úplně všechno. Tedy skoro všechno. Nechybějí zde modely filmových protagonistů nebo hvězdných válek.


Výstava lega ve Svitavách
Výroba hraček
Hračky budou naším dalším tématem. Na Pardubicku v obci Krouna žije pan Bukáček a ten je totiž umí zajímavě nejen vyrábět, ale i o nich vyprávět. Jeho rukama vzejde na čtyřicet vzorů hraček, říká se jim hračky krounské a krounští se jimi můžou pyšnit už od 19. století. Hlavním pracovním materiálem je dřevo a krounské dřevěné hračky se dnes úspěšně vyvážejí nejen do Japonska, ale i Ameriky nebo Evropy.

