Reportáže v regionech
Umělecký řezbář
Původní profesí od černého řemesla – a dnes – umělecký řezbář z Lanškrouna, který ze dřeva umí vyřezat snad úplně všechno, i když se k řezbařině dostal až po vojně. Začínal u betlémů a teď už vytvarovává i marionety, flašky (ovšemže dřevěné) nebo i perníkové formy.


Řezbářství v Lanškrouně
Smetanova Litomyšl
Když bylo malém Bedřichu Smetanovi asi pět let, dostal prý své první housličky. Fidlal na ně s chutí usilovnou a protože i jeho otec rád muzicíroval, měl k laické hře svého synka velké pochopení. A vyplatilo se. V šesti letech totiž malý Smetana exceloval na litomyšlské akademii a o tom, jaká je vlastně ta dnešní Smetanova Litomyšl – město i festival. Kdo neví, ať se dívá.


Smetanova Litomyšl
Pardubické divadlo
Od 9. května 1907 mají pardubičtí své divadlo. Lví podíl na tom má dramatik Josef Štolba a architekt Antonín Balšánek, který navrhl zajímavou secesní budovu. Bohužel i tohle divadlo potkalo neštěstí, v roce 1931 vyhořelo a v ohni skončily i cennosti: třeba vzácná ručně malovaná opona – bohužel se nezachovala žádná původní dokumentace, jen dvě černobílé fotky. Město perníku Pardubice a jeho secesní divadlo – toť náš první cíl.


Divadlo v Pardubicích
Arboretum
Víte, kde narazíte na borovici Jeffreyovu, liliovník tulipánokvětý nebo jedlovec kanadský? Není nic snazšího než se vypravit do Vysokého Chvojna. Arboretum, které tu mají, sahá daleko do historie. Základní kámen mu položil markrabě Alexandr Pallaviccini, který koupil místní Dašiský velkostatek. Tři roky se pak pracovalo, sázelo, kopalo, hrabalo a svážely sazenice z obou zemských polokoulí.


Vysoké Chvojno
Hřebčín
O koních si budeme povídat v Hřebčíně v Heřmanově Městci. Šlechtický rod Kinských tu v roce 1875 rozšířil své panství právě o tuhle stavbu, dal si záležet a my tak můžeme i dnes obdivovat, jakže vypadaly postroje a ostatní výbava patřící ke koňům. Ostatně to všechno podléhalo módě, a je pod jejím vlivem i dnes. A do kamery se nám podívali i místní krasavci – teď jich tu mají 28.

