Reportáže v regionech
Zdechovice - brána do Železných hor
A z podzemí do výšek. Dorazili jsme do Zdechovic neboli k bráně do Železných hor. Turisty oblíbený cíl, a ti jistě vědí, proč sem tak rádi chodí. Seskupení obřích balvanů a skal totiž stojí za podívání. Říká se jim Obří postele a dojít se k nim dá po kočárové cestě – příjemná procházka umocněná nadto ještě zajímavou studánkou. Vývěry pramenů na jejím dně vytvářejí jakousi malou sopku. K tomu přidáme ještě nějakou tu místní pověst a ukážeme i duchnu.


Zdechovice - brána do Železných hor
Procházka Žumberkem
Několik kilometrů od Trhových Svinů narazíte na Žumberk, malebnou obec, která se do dnešních dnů může pyšnit tím, že si zachovala hradby s baštami obepínající její historickou část. O obci existují zmíňky už z roku 1279 a my se jí spolu s průvodcem panem Josefíkem projdeme. Podíváme se trhosvinský gotický kostelík a řekneme vám, kdo byl Theobald Hoeck a čím byl pro Trhové Sviny důležitý.


Procházka Žumberkem
Parní stroj
My máme parní stroj, úžasné síly zdroj… pamatujete na slova známé písničky 70. let?! Kouzlo parního stroje budete spolu s námi obdivovat prostřednictvím naší druhé zastávky v Heřmanově Městci. Pan Malinovský našel jeden rozbitý parní strojek, opravil ho, a tak to vlastně všechno začalo. Století páry se vám tak trochu odkryje v jeho povídání a vzpomínání na to, jak třeba renovoval součásti z nádražní vodárny ve Slatiňanech.


Parní stroj
Moravské Atény
Moravské Třebové se kdysi přezdívalo Moravské Atény. Důvody pro tento honosný titul by se zcela určitě našly a vlastně dosud nepominuly. Z památek, které se v městě dochovaly, tvoří nepřehlédnutelnou dominantu renesanční radnice s věží. Mimoto stojí za návštěvu i moravskotřebovské muzeum. Kde jinde byste u nás mohli jinak vidět opravdovou mumii? Ta zdejší pochází ze vzácné Holzmeisterovy sbírky. A město projdeme s kamerou téměř celé: zavítáme i k tamnímu sousoší kalvárie.


Moravské Atény
Svojšická tvrz
A skončíme v podhůří Železných hor. Ve středověku si tady šlechta stavěla opevněné tvrze a my se podíváme na Svojšickou. Jde o zříceninu gotické stavby, o níž jsou zmínky už v Zemských deskách už v roce 1365. Jednou z majitelek byla Kateřina ze Svojšic. Ta se provdala do rodu Gerštorflů a obě panství se spojila. O tvrzi existuje i legenda. V roce 1634 byla stavba vypálena – a za její alespoň jakési zachování v současném stavu může jeden tamní rodák a pětikorunové kupony.

