Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Kraslice zdobené slámou

Paní Anna Rusová už před 40 lety zavedla ve východočeském Červeném Kostelci malování kraslic pěkně pohanácku. Na pole chodí, když se daří ječmenu. Z hrsti slámy odstřihne kolínka, sundá slupku, pod níž se objeví perleťová sláma. V zimě pak namočí stébla do vody a piplavou prací špendlíkem nařízne několik proužků, ze kterých se pak razí různé tvary.

Paní Rusová bude i naší průvodkyní v první reportáži. Díky ní se dozvíme, že kraslici se říká kraslice, protože prim ve zdobení hraje červená barva. A právě ta symbolizovala Slovanům krásu. Se svými malovanými pozdravy jaru doputovala paní Rusová na mezinárodní výstavy v Dánsku, Německu, Švýcarsku nebo Anglii, a dokonce i za oceán. Velikonoční povídání i putování startuje.

MapaKraslice zdobené slámou
videoKraslice zdobené slámou
...
video video

Kraslice zdobené slámou

Knihařský rod ze Žamberka

Knihař Jiří Fogl ze Žamberka pracoval na čestném úkolu. Zhostil se ho se ctí. Ve svém díle umně vytvořil koženou vazbu pro maketu Ďáblovy bible. Jeho dcera se potatila a knihařině se věnuje taky. Veškerou práci provádějí ručně, používají staré postupy, aby jejich výrobky odpovídaly co nejvíc originálu. Rukopisem mistra je vazba a ta je o to cennější, má-li ručně šitý hřbet.

Ceněny jsou i knihy zdobené razicími kovovými razidly. Technika nazvaná slepotisk je jednou z nejstarších: jde vlastně o jednotlivá písmena (litery) a pan Fogl je považuje za rodinný poklad a zdařilou uměleckou ryteckou práci. Pestrá nabídka všech možných liter umožňuje tiskařskému mistrovi udělat z každé knihy „originál“ a oživit ji.

MapaKnihařský rod ze Žamberka
videoKnihařský rod ze Žamberka
...
video video

Knihařský rod ze Žamberka

Brtounova chalupa v Bystrém

Brtounova chalupa v Bystrém Vojtěch Jasný si oblíbil Bystrou u Poličky. Natáčely se tady jeho filmy Všichni dobří rodáci nebo Návrat ztraceného ráje. K vidění je toho tady víc, my dnes zacílíme na roubené chaloupky. Vybrali jsme si možná tu nejzajímavější. S číslem 137 patřila Jiříku Michlovi, ale proslavil ji hlavně švec Jan Beroun – odtud taky Brtounova chalupa.

V roce 1996 bylo v tomhle stavení veřejnosti zpřístupněno muzeum. Minimuzeum. Kachlová kamna stará víc než 200 let, původní povalový dřevěný strop utěsněný mazanicí. Vybavení tamního muzea pochází z části z darů Bysterských.

Město, v němž se dařilo tkalcům a ševcům, i život některých postav byly pak příhodnou inspirací pro Jaroslava Vrchlického nebo Terezu Novákovou – ševce Brtouna navštěvovala v jeho stavení osobně. Ráda ho jako pamětníka poslouchala.

MapaBrtounova chalupa v Bystrém
videoBrtounova chalupa v Bystrém
...
video video

Brtounova chalupa v Bystrém

Podkarpatský kostelík

Podkarpatský kostelík Obydlí, které příbytkem bychom nazvati mohli. Netradiční čeština předurčuje i netypičnost stavení, která jsme navštívili. Ručně upravované dubové trámy, jež bylo nutno zakonzervovat hovězí krví, udusaná hlína, která se tak dvakrát ročně polila vodou. Strohost vybavení, žádné lavice. Tak tolik naše první pozvánka – do podkarpatského kostelíku v Dobříkově – dřív symbolu chudoby, který se dokonce stěhoval i z místa na místo.

MapaPodkarpatský kostelík
videoPodkarpatský kostelík
...
video video

Podkarpatský kostelík

Květinářství

Florista je člověk, který opravdu rozumí květinám. Za jedním takovým jsme se vypravili i my. A to do Pardubic. Povídali jsme si s ním o tom, v čem tkví symbolika vánočních rostlin. On totiž málokdo ví, proč nesmí chybět makovička nebo borová šiška. Škoda, že kamera neumí přenášet i vůně. Sami byste cítili, jak voňavé to bylo v jeho zahradnické dílně. Snad největší tradici má jmelí – už od Keltů je chápáno jako dar bohů pro své magické schopnosti.

MapaKvětinářství
videoKvětinářství
...
video video

Květinářství

Další stránky:« 43 44 45 46 47 »