Reportáže v regionech
Opatovický kanál
Opatovický kanál je vzpomínkou na zlaté rybníkářské časy na východě Čech. Budovat ho začali pravděpodobně mniši z benediktinského kláštera v Opatovicích už někdy v jedenáctém století. Největší význam měl ale v časech Viléma z Pernštejna, který vybudoval v okolí celou řadu rybníků. Abychom byli přesní, v jeho době napájel kanál 230 rybníků. Na Pardubicku v tomhle období existovaly největší rybníky ve střední Evropě. Využití kanálu se postupně měnilo, za první republiky se na něm dokonce zalíbilo vodákům.


Opatovický kanál
Kolář a karosář
Kalouskovi v Písečné u Žamberku patří k rodinám, kde se řemeslo dědí z generace na generaci. Jim učarovalo to kolařské. Ani druhá polovina minulého století nedokázala rodinnou tradici zničit. My budeme chvíli přihlížet, co vlastně všechno řemeslo, které je u nás takřka na vymření, obnáší. A bude se na co dívat. U Kalousků se totiž klidně pustí do oprav historických povozů či náhradních dílů pro zámecký kočár. A taky třeba do loukoťového kola.


Kolář a karosář
Poštovní holubi
Poštovní holubi bývali dříve nepostradatelnými posly. Využívali je hlavně vojáci, kterým rychle donášeli důležité zprávy z bojiště. Postupně je nahradila technika. A tak schopnosti rychlých opeřenců využívají chovatelé jen při letech sportovních. Při návštěvě u chovatelů Františka a Leoše Vildových v Dříteči u Pardubic jsme si mohli prohlédnout víc než stovku holubů. Mnozí z nich se často umisťují na předních příčkách výsledkových listin závodů. Mimochodem, víte, že takový poštovní holub dokáže doletět ze vzdálenosti až 1200 kilometrů?


Poštovní holubi
Kamenická expozice
Kameni se budeme věnovat v Městském muzeu ve Skutči. Konkrétně tedy historii kamenického řemesla v téhle oblasti. Na samém začátku byla opuka, která se tu začala těžit už ve 14. století. Využita byla poprvé při stavbě špitálského kostela v roce 1391. V polovině 19. století začala být používána žula. A o její těžbě se v muzeu dozvíme nejvíc. I o tom, jak se vytěžený balvan měnil třeba v jednoduché žulové kostky. V časech, kterým vládla ruční práce i později, když začaly pomáhat stroje.


Muzeum kamenictví ve Skutči
Hrad Svojanov
Hrad Svojanov nechal na pomezí Čech a Moravy vybudovat Přemysl Otakar II. Měl za úkol střežit obchodní stezku, na kterou shlížel z pěkně vysokého nadhledu. A měl také chránit naší zem před případnými útoky nepřátel. Slavné časy prožíval hrad, který se zpočátku jmenoval Fürstenberg, například v době, kdy ho užíval Záviš z Falkenštejna. Po roce 1910 se o něj začalo starat město Polička a tomu patří i v posledních letech. Porozhlédnout po kraji se z něj můžete i v zimních měsících.

