Reportáže v regionech
Králický Sněžník
Po naučné stezce Králický Sněžník se projdeme nejmenším pohořím u nás. Jeho příroda si vysloužila vyhlášení národní přírodní rezervací. Na čtrnácti kilometrech stezky nás čeká patnáct zastavení. Jedno například u sochy slona, který je symbolem celého pohoří. Dozvíme se samozřejmě i to, jak se sem dostal. Jedním z nejzajímavějších míst na celé stezce je pramen Moravy. Ten najdeme v nadmořské výšce 1380 metrů. A nepřehlédneme ani vrchol Králického Sněžníku, o který se musíme dělit s polskými sousedy. Zhruba 200 metrů od vrcholku se pak nachází historické trojmezí Čech, Moravy a Slezska.


Stezka Králický Sněžník
Výstava praček
Bez pračky si většina moderních hospodyněk nedovede život představit. Přitom ty současné, automatické, jsou vynálezem velmi mladým. Světlo světa spatřily až v minulém století. A nejspíš nikoho nepřekvapí, že je vymysleli muži, i když jich se praní v potoce ani později s valchou moc netýkalo. Ve svitavském muzeu si prohlédneme 150 exponátů, které mapují různé fáze vývoje pračky. Některé jsou opravdu historickým kousky, ale ve své době byly nejspíš technickým zázrakem. A při procházce výstavou si samozřejmě povíme také něco o tom, kdy a jak se praní začalo spoléhat na něco jiného než silné ruce paní domácí či její pomocnice.


Muzeum praní ve Svitavách
Pardubické závodiště
Jedním z nejvyhledávanějších míst města perníku, tedy Pardubic, je slavné dostihové závodiště. Velkou Pardubickou znají u nás snad i malé děti, málokdo ale ví, že závodiště je možné navštívit i ve dnech, kdy se žádné boje rychlých koní nekonají. Tehdy mohou návštěvníci prozkoumat areál závodiště a dozvědět se něco zajímavého o jeho historii. Třeba to, že slavný dostih, který jsme už zmiňovali, se poprvé běžel v roce 1874 nebo to, že kdysi se sem na závody koní jezdili dívat i členové císařské rodiny.


Dostihové závodiště Pardubice
Aviatici
Od prvního veřejného vzletu aeroplánem v roce 1910 uplynulo už sto let, a to je důvod se poohlédnout. A kde jinde by se měli poohlížet víc, než v Pardubicích, kde se náš první slavný aviatik ing. Jan Kašpar narodil. Do jeho časů se můžeme vypravit na výstavě ve Východočeském muzeu, kde si ovšem připomeneme i letecké dění za první republiky nebo druhé světové války. Kromě výstavy připomínající historické mezníky pardubického letectví jsou na celý rok připraveny i další akce, třeba aviatická pouť.


Aviatici
Výstava autíček
Do sbírky Václava Blažka z Rokytna nahlédneme v Kaňkově sále Východočeského muzea v Pardubicích. Návštěvníkům představuje víc než čtyři tisícovky modelů autíček z druhé poloviny minulého století. První angličáky našel pan Blažek pod vánočním stromkem, když mu bylo osm. Nadchl se pro ně tak, že si žádný jiný dárek nepřál tolik jako malá autíčka. A jejich sbírání ho neopustilo, ani když povyrostl. Nejstarší modely, které jsou na výstavě k vidění, pochází z roku 1952, k zajímavostem patří určitě i exponáty zastupující vojenskou techniku.

