Reportáže v regionech
Textilní panenky
Panenky v různých podobách provázejí dětství malých slečen už po mnoho generací. První zmínky o malých dámských figurkách pocházejí z Egypta, kde se našly v hrobech faraonů. Původně se vyráběly ze dřeva, hlíny nebo kožešiny. V devatenáctém století se pak hitem staly keramické a porcelánové. Nás ale tentokrát budou zajímat hlavně látkové. Ty totiž šijí Dagmar Janková s Marií Fouskovou v Rokytnu u Pardubic. A prozradí nám, jak jejich malé krasavice vznikají. Abychom neřekli všechno už teď, napovíme jen, že nejprve se musí nakreslit, pak přijde na řadu obšívání, tvarování a samozřejmě také oblékání. Dozvíme se i to, kolik malých panenek už mají obě dámy v tom dobrém slova smyslu na svědomí.


Textilní panenky
Planetární stezka
Rádi byste podrobněji prozkoumali Sluneční soustavu? Můžete to zkusit například v Proseči u Skutče na Pardubicku. Děti z místní školy před časem vymyslely naučnou stezku, na které v poměru jedna ku miliardě představují nejen jednotlivé planety, ale také vzdálenosti mezi nimi. Nechybí samozřejmě ani patřičná dávka informací. Na každé zastávce, a je jich na stezce celkem osm, se dozvíte řadu zajímavostí. A když už na východ Čech vyrazíme, doporučíme vám ještě jednu tamní atrakci, skalní labyrint Maštale. Říká se jim Toulovcovy, podle loupeživého rytíře, který se tady se svou tlupou kdysi schovával. Dopřejeme si také vyhlídku do kraje z rozhledny Terezky.


Planetární stezka
Lucký vrch
Příroda se sice teprve po dlouhé zimě probouzí, ale i tak mnohé z vás už teď láká k výletům. Společně se vypravíme na Vysočinu, do Žďárských vrchů. Vrch nazývaný Lucký býval kdysi oblíbeným výletním místem, ale pak se na něm usídlila armáda a turisté měli smůlu. Porozhlédneme se do kraje, zastavíme se ve starém horském hotýlku a pak si projdeme jednu z vyznačených turistických tras. Zavede nás například do obce Pustá Rybná, kde se dochovaly zajímavé ukázky staré lidové architektury. Dílem čistě přírodním jsou pro změnu Rybenské Perníčky, skalní útvary opředené mnoha pověstmi. Ukrývali se tu prý čeští bratři v dobách nesvobody před vydáním tolerančního patentu. A pokud vás zajímá, kde Perníčky ke neobvyklému jménu přišly, tak i to jsme zjistili.


Lucký Vrch
Heřmanův Městec
Heřmanův Městec na úpatí Železných hor láká milovníky turistiky ve všech ročních obdobích. Na krásnou přírodu i na řadu vzácných pamětihodností. Právě ty jsou v mnohem unikátní. Můžete se projít po jednom z největších židovských hřbitovů ve střední Evropě. Pokud byste měli čas a chuť počítat, zjistili byste, že je na něm bezmála jedenáct stovek náhrobků. A určitě nepřehlédnete židovskou synagogu ani barokní kostel sv. Bartoloměje. Třeba právě tyhle dvě stavby jsou vzpomínkou na dlouhé a pokojné soužití židů s křesťany. Žádné nepokoje či nevraživost tu nevládly, dokonce i vrchnost si židovských obyvatel považovala. Milovníci výtvarného umění si pak přijdou na své v budově bývalé židovské školy, kde je vystaveno na tři sta děl slovutných autorů.



Heřmanův Městec
Česká Třebová
Česká Třebová je významným železničním uzlem. Ale také městem s dlouhou historií, řadou architektonických památek i přírodních krás v okolí. My se nejprve zastavíme v nejstarší části města. Jeho dominantou je rotunda svaté Kateřiny. Místo pro její vybudování si patronka podle pověsti zvolila sama. Stavba, která v počátcích zřejmě sloužila pro soukromé modlitby šlechtice pověřeného založením města, v průběhu staletí prošla řadou proměn. Dodnes se těší zájmu místních i turistů. Ty lákají i Třebovské stěny táhnoucí se v délce deseti kilometrů nad Českou Třebovou. K jejich zajímavostem patří také četné prameny. A rušno bývá stejně tak v řadě trampských osad, které kolem města vyrostly už před desítkami let.

