Reportáže v regionech
Expozice na tvrzi Žumberk
Rybníky proslulo asi nejvíc Třeboňsko, my vám ale ukážeme, že i na sousedním Novohradsku zanechali páni z Rožmberka velké poklady. Rybniční soustavu i v téhle oblasti budoval jejich věrný rybníkář, slavný Jakub Krčín a propojil ji obdobou Zlaté stoky – Chlupatým potokem. Rybníků bychom tu napočítali na tři stovky. Historii jejich budování návštěvníkům přiblíží expozice na tvrzi Žumberk, která zároveň připomene samotného Jakuba Krčína. Dozvíte se v ní, jaké technické pomůcky měli tehdejší rybníkáři k dispozici a také spoustu zajímavostí o rybách i jejich výlovu. V expozici se taky zatouláme do Dolního Rakouska, autoři nám totiž prozradí, jak je to s rybníky kousek za hranicemi.


Expozice na tvrzi Žumberk
Arboretum Žampach
Obec Žampach v podhůří Orlických hor zmiňují historické prameny už v první polovině 14. století a ještě o něco starší je první zpráva o stejnojmenném hradu. Proto není divu, že tu na návštěvníky čeká řada hodně letitých pamětihodností. Na kopci Žampach například zbytky už zmiňovaného hradu. Prohlédneme si i zvoničku, která, díky nepřízni osudu, musela být stavěna hned třikrát. A pak také původně tvrz, kterou jezuité přestavěli na svou letní rezidenci a po zrušení jejich řádu se proměnila v zámek. V anglickém parku, který u zámku zřídili manželé Lützovovi na konci 19. století, nás přivítá rozlehlé arboretum s více než pětistovkou druhů a kultivarů dřevin. Najdeme mezi nimi i budoucího obra – sekvojec obrovský, který ve své domovině, kalifornských horách, dorůstá až do výšky sto metrů.


Žampach
Tichá Orlice
Posledních letních dnů využijeme k tomu, abychom se ještě vypravili na vodu. Tentokrát nás zlákala Tichá Orlice, konkrétně její šestnáctikilometrový úsek mezi Letohradem a Ústím nad Orlicí. Patří prý k nejkrásnějším. Nejprve se porozhlédneme v okolí Letohradu, kde bylo nedávno otevřené přírodní geologické a vodní muzeum. Pak se zastavíme u hradu Lanšperk, který střežil Tichou Orlici už na konci 13. století. Dlouho byl centrem panství, pustnout začal poté, co se místní šlechta přestěhovala do pohodlnějších a modernějších zámků. Z vyhlídkové plošiny dohlédneme pořádně daleko, až k Jeseníkům. Naše putování skončíme u tábořiště Cakle a poradíme vám, jak spojit výlet po vodě s yklistickým.



Tichá Orlice
Vojenské muzeum Králíky
Králicko na východě Čech není pro příznivce vojenské historie místem neznámým. Velkým lákadlem jsou obranné pevnosti z období mobilizace před druhou světovou válkou. Jejich centrem se v devadesátých letech minulého století stalo Vojenské muzeum přímo v Králíkách. Proměnil se v něj zásluhou nadšenců bývalý chátrající kravín, takže prostoru pro vzácné exponáty je tu víc než dost. Expozice je rozdělena do několika částí, jedna je věnována i významným osobnostem mobilizačních časů – armádnímu generálovi Ludvíku Krejčímu a brigádnímu generálovi Bohuslavovi Fialovi. Velký prostor dostala také speciální ženijní technika.


Vojenské muzeum Králíky
Textilní panenky
Panenky v různých podobách provázejí dětství malých slečen už po mnoho generací. První zmínky o malých dámských figurkách pocházejí z Egypta, kde se našly v hrobech faraonů. Původně se vyráběly ze dřeva, hlíny nebo kožešiny. V devatenáctém století se pak hitem staly keramické a porcelánové. Nás ale tentokrát budou zajímat hlavně látkové. Ty totiž šijí Dagmar Janková s Marií Fouskovou v Rokytnu u Pardubic. A prozradí nám, jak jejich malé krasavice vznikají. Abychom neřekli všechno už teď, napovíme jen, že nejprve se musí nakreslit, pak přijde na řadu obšívání, tvarování a samozřejmě také oblékání. Dozvíme se i to, kolik malých panenek už mají obě dámy v tom dobrém slova smyslu na svědomí.

