Reportáže v regionech
Skleněné ozdoby
Dovedete si představit Štědrý večer bez stromečku ozdobeného skleněnými koulemi s nejrůznějšími barvami a vzory? Přitom ale právě tenhle zvyk nepatří k nejstarším, které s nejoblíbenějšími svátky roku souvisí. Prozradíme vám, odkud a kdy se k nám dostal a čím se stromek zdobil v počátcích. Ještě nějakou dobu trvalo, než si z bohatších domácností ve městech našel cestu na venkov a než se skláři pustili do výroby foukaných ozdob. Tenhle nápad se zrodil v hlavách německých, ale čeští mistři křehkého řemesla jim velmi záhy začali konkurovat. Víc než půl století se barevné koule rodí i v malé dílně v Horním Bradle. Budeme sledovat celý postup a zároveň se pozeptáme, jaké barvy a dekory jsou v kurzu letos.


Skleněné ozdoby
Vojenské muzeum
Nejmodernějším vojenským muzeem u nás je to v Králíkách. Vyrostlo v místech, kde nejprve stávala hospodářská usedlost a později areál zemědělského družstva. V těsné blízkosti objektů předválečného pohraničního opevnění naší republiky. Zrodilo se teprve nedávno a k vidění je v něm celá řada unikátních exponátů. Najdeme tu vzácné dokumenty, součásti výstroje vojáků i vzpomínky na významné osobnosti naší armády. Ale taky zástupce vojenské techniky. K těm nejzajímavějším patří kupříkladu zákopový pluh, výbušný odminovač nebo tanky. Pozornost si bezpochyby zaslouží i v Evropě jediný exemplář kompletně dochovaného chodícího bunkru. Při mimořádných příležitostech se vystavené stroje předvádějí v plné parádě na zdejší dráze.


Vojenské muzeum
Bojanovsko
V Železných horách budeme tentokrát putovat oblastí Bojanovsko. K jejím největším chloubám patří Sečská přehrada, ale taky malebná krajina podél řeky Chrudimky. Na své si tu přijdou i milovníci staré architektury. Nalézt tipy na výlety v okolí všem příchozím pomůže rodinné vesnické muzeum v Kovářově, malé vesničce se zhruba stovkou obyvatel. Přibližuje život lidí v kraji, ale taky různé zajímavosti. Inspirací se jeho expozice stane i pro nás. Zavítáme například do Hrbokova, kde se pyšní opravdu nevídanou výzdobou kostela. Malíř Vojmír Vokolek na stěnách v polovině minulého století zachytil život tehdejších obyvatel včetně místního faráře. Do svatostánku zavítáme i v nedalekém Bojanově. K jeho ozdobám patří pro změnu varhany a barokní freska.


Bojanovsko
Tkalcovna
Do časů, kdy v řadě vesnic snad v každé chalupě klapal tkalcovský stav, se přeneseme v hlineckém Betlémě. V tamní bývalé tkalcovně můžeme dnes znovu sledovat při práci mistry řemesla. Jako jediní u nás předvádějí tvorbu takzvané žinylky. Že netušíte, co se pod tímhle označením skrývá? Je to zdobená příze, která připomíná housenku. K nám dorazila z Francie a snad nejvíc se rozšířila v 19. století. Vznikaly z ní přehozy, závěsy, ale taky koberce, které připomínaly vzácné perské. Jen byly o dost levnější. Na Hlinecku se vyráběla i trochu pozměněná podoba žinylky, z níž se pak vyráběly třeba šály nebo plédy. A ty se těšily velké oblibě. Dozvíme se, jak se tahle vzácnost vytváří a prohlédneme si taky některé pomůcky mistrů tkalců.


Tkalcovna
Dolní Morava
V obci Dolní Morava na rozhraní Orlických hor a Jeseníků si přijdou na své milovníci poznání, zábavy, dobrodružství i krásné přírody. Pokud nevěříte, přijměte naše pozvání na krátký výlet. Začneme ho v Mamutíkově vodním parku, kde hlavně ti nejmenší můžou na celé řadě atrakcí poznávat, jak to chodí ve světě vody. Jak se dá rozpohybovat její proud nebo třeba to, jak se dřív zavlažovalo. Hned vedle nás čeká park lesní s pohádkovými domečky ve větvích stromů a dalšími lákadly pro děti. Dospěláci si na své přijdou poté, co se nechají vyvézt lanovkou. Jen kousek od její konečné stanice roste totiž unikátní stezka v oblacích, která všem zájemcům umožní nahlédnout do sfér, kterým vládnou ptáci. Příznivce adrenalinu pak určitě potěší dvě single trailové trasy.

