Reportáže v regionech
Dělostřelecká tvrz Hůrka
Po nástupu nacistů k moci ve 30. letech minulého století byla v československém pohraničí vybudována mohutná pevnostní linie k obraně republiky před početnější německou armádou. Kromě deseti tisíc lehkých objektů bylo v nejohroženějších oblastech postaveno devět dělostřeleckých tvrzí. K ochraně Kladské kotliny mezi Orlickými horami a Králickým Sněžníkem měla sloužit tvrz Hůrka. Díky úsilí dobrovolníků se její rozsáhlé prostory podařilo zpřístupnit veřejnosti.


Dělostřelecká tvrz Hůrka
Puškař
Odpradávna byly zbraně pýchou mužů, ale i jejich oporou při lovu, obraně a později i při útočení a dobývání. Puškařství vzniklo po vynálezu střelného prachu. K rozvoji palných zbraní u nás v průběhu 15. století velkou mírou přispěli husité, kterým kováři z bronzu odlévali jednoduché střelné píšťaly. Dnes se výrobou replik starých historických zbraní zabývá jen několik mistrů u nás. Jedním z nich je Lukáš Mařík ze Svatého Jiří, za kterým se vypravíme.


Puškař
Trusnov
Trusnov je malá vesnička na Pardubicku. První zmínku o ní byste ve starých dokumentech našli na počátku 15. století. K největším lákadlům k její návštěvě patří před necelým rokem otevřené staročeské muzeum, v němž návštěvníky obrazně řečeno čeká výprava proti proudu času. Vybudovali ho manželé Jitka a Josef Kudrnovi a inspirací k jeho vzniku pro ně byla láska k časům našich prababiček.


Trusnov
Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka
Toulavé kameře je letos kulatých dvacet let a při té příležitosti vám v ní představujeme další stejně stará, či spíš mladá, místa. Jednoho z oslavenců jsme objevili v údolí Skuhrovského potoka nedaleko České Třebové. Naučná stezka, která vznikla v roce 2003, je označována jako smyslová. Byla jednou z prvních svého druhu u nás. Turisté v ní už tehdy mohli narazit například na čichárium, geogalerii nebo dendrofon. Tedy prvky, které otestují jejich oči, uši, nos i hmat. Na trase dlouhé 8 kilometrů najdete celkem 15 informačních panelů, které vás poučí i pobaví.


Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka
Kostel Boží lásky
Obec Budislav v Pardubickém kraji je oblíbenou destinací turistů mířících do Toulovcových maštalí. Ve vsi je centrem jejich zájmu především ekumenický kostel Boží lásky. Jeho stavba podle projektu architektky Jany Vohralíkové za pomoci architekta Pavola Repky byla zahájena v roce 1994 a trvala deset let. Ruce k dílu přiložila i dlouhá řada dobrovolníků. Chrám má tvar lidského srdce a stojí na skalní vyhlídce, na místě bývalého lomu, kde se dřív těžil pískovec. Prohlédneme si i jeho interiér.

