Reportáže v regionech
Automatické mlýny
Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích byly prvním velkým projektem architekta Josefa Gočára a jsou významnou stavbou svébytného českého stavebního slohu – rondokubismu. Styl, pro který jsou typické obloučkové zdobné prvky, se v architektuře dvacátých let uplatnil v bývalém Československu jako jediné zemi na světě. Mlýny sloužily k výrobě mouky více než 100 let a v roce 2014, po ukončení provozu, byly vyhlášeny národní kulturní památkou. Po velké rekonstrukci se v loňském roce celý areál otevřel pro veřejnost.


Automatické mlýny
Dělostřelecká tvrz Hůrka
Po nástupu nacistů k moci ve 30. letech minulého století byla v československém pohraničí vybudována mohutná pevnostní linie k obraně republiky před početnější německou armádou. Kromě deseti tisíc lehkých objektů bylo v nejohroženějších oblastech postaveno devět dělostřeleckých tvrzí. K ochraně Kladské kotliny mezi Orlickými horami a Králickým Sněžníkem měla sloužit tvrz Hůrka. Díky úsilí dobrovolníků se její rozsáhlé prostory podařilo zpřístupnit veřejnosti.


Dělostřelecká tvrz Hůrka
Puškař
Odpradávna byly zbraně pýchou mužů, ale i jejich oporou při lovu, obraně a později i při útočení a dobývání. Puškařství vzniklo po vynálezu střelného prachu. K rozvoji palných zbraní u nás v průběhu 15. století velkou mírou přispěli husité, kterým kováři z bronzu odlévali jednoduché střelné píšťaly. Dnes se výrobou replik starých historických zbraní zabývá jen několik mistrů u nás. Jedním z nich je Lukáš Mařík ze Svatého Jiří, za kterým se vypravíme.


Puškař
Trusnov
Trusnov je malá vesnička na Pardubicku. První zmínku o ní byste ve starých dokumentech našli na počátku 15. století. K největším lákadlům k její návštěvě patří před necelým rokem otevřené staročeské muzeum, v němž návštěvníky obrazně řečeno čeká výprava proti proudu času. Vybudovali ho manželé Jitka a Josef Kudrnovi a inspirací k jeho vzniku pro ně byla láska k časům našich prababiček.


Trusnov
Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka
Toulavé kameře je letos kulatých dvacet let a při té příležitosti vám v ní představujeme další stejně stará, či spíš mladá, místa. Jednoho z oslavenců jsme objevili v údolí Skuhrovského potoka nedaleko České Třebové. Naučná stezka, která vznikla v roce 2003, je označována jako smyslová. Byla jednou z prvních svého druhu u nás. Turisté v ní už tehdy mohli narazit například na čichárium, geogalerii nebo dendrofon. Tedy prvky, které otestují jejich oči, uši, nos i hmat. Na trase dlouhé 8 kilometrů najdete celkem 15 informačních panelů, které vás poučí i pobaví.

