Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Chrast

Chrast V městečku Chrast na Českomoravské vrchovině si prohlédneme jeho nejzajímavější pamětihodnosti. Patří k nim barokní zámek, stojící na místě starší renesanční tvrze. V roce 1709 byl rozšířen o kapli svatého Jana Nepomuckého později vyzdobenou v takzvaném beuronském stylu. K vidění je v něm mimo jiné kopie Ďáblovy bible, která připomíná spojení regionu s klášterem v Podlažicích, kde tajemná kniha vznikla. Po prohlídce interiérů se vydáme na procházku přilehlým parkem. Do téhle geometrické podoby ho nechal upravit biskup Josef Doubrava. Hlavním a nejdůležitějším prostorem zahrady je parter. Jedná se o přesně vysázené linie například z buxusu nebo růží. Po okolí městečka se porozhlédneme z vodárenské věže.

MapaChrast
videoChrast
...
video video

Chrast

Cínoví vojáčci

Cínoví vojáčci Cínoví vojáčci, ale i další postavičky se rodí pod rukama manželů Ronovských v Tržku u Litomyšle. Jejich výrobě se věnují už déle než pětadvacet let. Jiří kdysi objevil inzerát s nabídkou starých forem a rozhodl se je koupit. Ke každé z nich navíc získal cennou dokumentaci, podle níž ví, do jakého historického období odlité postavičky zařadit a jak by měly ve finále vypadat. Budeme sledovat, jak odlévání probíhá a co se stane, když se při něm vloudí nějaká chybička. A zeptáme se i na to, jaký materiál pro práci Jiří používá a kde ho získává. Do práce v dílně se ráda zapojuje taky jeho manželka, paní Růžena, která hotové figurky zdobí malováním.

MapaCínoví vojáčci
videoCínoví vojáčci
...
video video

Cínoví vojáčci

Pávi

Pávi Proč se říká, že je někdo pyšný jak páv, to se pokusíme zjistit v Pardubicích. Na tamním zámku totiž žijí víc než dvě desítky těchto okouzlujících opeřenců. Dozvíme se, kdy se v areálu usadili, kde nocují, kdy se ráno probouzejí a spoustu dalších zajímavostí o jejich životě a chování. Vyhlášená chlouba těchto krasavců jsou ve skutečnosti prodloužené krovky ocasní. Ty pak páv rozvírá do vějíře, typického pro samce v toku. Při tanci a dvoření se samici je hluchý stejně jako třeba tetřev hlušec. Odborníci taky zjistili, že samci, kteří mají delší ocasní pera a více ok na nich, jsou úspěšnější při páření. Dalo by se říct, že páv v mnohém připomíná na první pohled obyčejné slepice. Stejně běhá a létá, což je prý u tak mohutného ptáka s dlouhým ocasem k tomu překvapivé.

MapaPávi
videoPávi
...
video video

Pávi

Žumberk

Žumberk Žumberk ve východních Čechách má pouhých 260 obyvatel, ale celou řadu kulturních památek. Jednou z nich je kostel Všech svatých z roku 1782 a zvonice se šindelovou střechou, která stojí jen tři metry od svatostánku. Ta byla postavena na gotickém základu v roce 1789. Dřív se z ní ozývalo odbíjení věžních hodin, ty ale byly na počátku 20. století sejmuty. Pozornost si zaslouží i místní kašna. Kdysi bývala rezervním zásobníkem vody a životodárnou tekutinu v ní střežili místní radní. Jenže ne vždy se jim to dařilo. Dominantou Žumberka jsou rozvaliny stejnojmenného hradu, který vznikl na přelomu 13. a 14. století. V 18. věku ho však panstvo opustilo a už jen chátral. Dnes se archeologové snaží dopátrat jeho původní podoby.

MapaŽumberk
videoŽumberk
...
video video

Žumberk

Sokolnictví

Sokolnictví Velmi starým způsobem lovu je ten za pomoci dravých ptáků. Tedy sokolnictví. V poslední době se opět těší rostoucí oblibě. Před několika roky se dokonce dočkalo zápisu na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. My se společně vypravíme za manželi Křivkovými z Luže v Košumberku. Ti se výcviků sokolů, jestřábů i dalších opeřenců věnují už dlouhé roky. Některé své parťáky nám představí. Třeba Honzíka a Amálku. Jedná se o samici a samce káně Harrisovy. Dozvíme se, jak se připravují, na co je jejich chovatelé při výcviku dokáží přilákat i to, čím je krmí. Lumír Křivka nám bude vyprávět taky o tom, jak a kdy se k sokolnictví dostal, kde se učil jeho základům a který opeřenec byl jeho prvním vycvičeným opravdu k lovu.

MapaSokolnictví
videoSokolnictví
...
video video

Sokolnictví

Další stránky:« 11 12 13 14 15 »