Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Lanškroun

Lanškroun Město Lanškroun, které najdeme v podhůří Orlických hor, vzniklo už ve 2. polovině 13. století za vlády Přemysla Otakara II. My si společně prohlédneme několik významných staveb, které připomínají dlouhou historii. Nepřehlédnutelnou ozdobou náměstí je honosná renesanční radnice. Hodně zblízka zažila i válečné časy. V jejích prostorách se totiž opevnili Švédi ve snaze odolat císařskému vojsku. Vydrželi vzdorovat dva dny. Na vojenské manévry rakousko-uherské armády by mohla zavzpomínat budova gymnázia, v níž prý dokonce v době jejich konání v roce 1894 pobýval mocnář František Josef I. Zastavíme se taky na zámku, který je opředen tajemstvím. A nemineme ani hostinec Krčma, který vyrostl už v 16. století a dodnes si zachoval ráz staré roubené chalupy.

MapaLanškroun
videoLanškroun
...
video video

Lanškroun

Hrad Lanšperk

Hrad Lanšperk Časy, kdy se nad obcí Lanšperk tyčil mohutný hrad, připomínají už jen zbytky jeho zdí. Vyrostl někdy ve 13. století, v době, kdy z rozhodnutí krále Přemysla Otakara II. docházelo ke kolonizaci oblasti mezi Tichou Orlicí a česko-moravským pomezím. Na popud panovníka na strmém kopci, kterému se říkalo Landesberg neboli Zemská hora, vyrostl i zmiňovaný hrad. Jeho staviteli pravděpodobně byli páni z Drnholce. Několik staletí hrad sloužil jako panské sídlo a správní centrum oblasti. Pak ale přestal vyhovovat moderním trendům bydlení a začal chátrat. Zajímavostí je, že jen kousek od něj stával hrádek, o kterém nikdo nevěděl. Odborníci sice zatím nemají jasno v tom, kdo ho vybudoval a proč, ale dá se předpokládat, že byl dílem a sídlem loupeživých rytířů, kteří často útočili na hrad.

MapaHrad Lanšperk
videoHrad Lanšperk
...
video video

Hrad Lanšperk

Hernychova vila

Hernychova vila V Ústí nad Orlicí si prohlédneme jeden z tamních secesních skvostů. Je jím Hernychova vila vybudovaná v roce 1907. Patřila textilnímu továrníkovi Floriánovi Hernychovi, dnes v ní najdeme historické poklady ze sbírek místního muzea. A mezi nimi teď můžeme obdivovat staré mechanické hračky. Věřili byste například, že ratolesti dostávaly pro zábavu třeba parní strojky? Pravdou je, že hru s nimi asi řídili hlavně tatínkové. A tušíte, kdy vznikly první hračky natahované klíčkem? Jejich tradice se zrodila už ve středověku a vývoje je spojen s vynálezem hodinového stroje. Překvapivé pro mnohé návštěvníky bude nejspíš i zjištění, že naše babičky nebo i maminky si mohly hrát s gumovými hračkami značky Baťa. Ano ve slavné obuvnické továrně byla jejich výroba náhradním programem před druhou světovou válkou.

MapaHernychova vila
videoHernychova vila
...
video video

Hernychova vila

Na kole kolem Vysokého Mýta

Na kole kolem Vysokého Mýta Na kole budeme putovat po východě Čech, konkrétně v okolí Vysokého Mýta. Nejprve se porozhlédneme po městě, které založil král Přemysl Otakar II. Na jeho památku teď ve městě stojí socha, jediná v životní velikosti nejen u nás, ale taky v celé Evropě. Zastavíme se na náměstí, porozhlédneme se po městě a po okolí z věže s vyhlídkou a pak vyrazíme po cyklostezce za město. U řeky Loučné zavzpomínáme na Jana Wericha, který sem rád jezdíval rybařit, a prozradíme vám, co měl slavný herec společného s Vysokým Mýtem. V Dobříkově nás přivítá dřevěný kostelík, který sem kdysi nechal přesunout prvorepublikový senátor Václav Klofáč z Podkarpatské Rusi. A dozvíme se i to, co měl tento muž společného se sochou Jana Husa z roku 1911.

MapaNa kole kolem Vysokého Mýta
videoNa kole kolem Vysokého Mýta
...
video video

Na kole kolem Vysokého Mýta

Oucmanice

Oucmanice V okolí Brandýsa nad Orlicí vám nabídneme prohlídku ekocentra Paleta a malého muzea hospodářských pomocníků v Oucmanicích, zbytků starého hradu Orlík a taky jednoho z mála dochovaných železničních strážních domků. Projdeme se rovněž po Čertově lávce a prozradíme vám pověst, která se váže k jejímu vzniku.

MapaOucmanice
videoOucmanice
...
video video

Oucmanice

Další stránky:« 5 6 7 8 9 »