Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Dolní Morava

Dolní MoravaV obci Dolní Morava na rozhraní Orlických hor a Jeseníků si přijdou na své milovníci poznání, zábavy, dobrodružství i krásné přírody. Pokud nevěříte, přijměte naše pozvání na krátký výlet. Začneme ho v Mamutíkově vodním parku, kde hlavně ti nejmenší můžou na celé řadě atrakcí poznávat, jak to chodí ve světě vody. Jak se dá rozpohybovat její proud nebo třeba to, jak se dřív zavlažovalo. Hned vedle nás čeká park lesní s pohádkovými domečky ve větvích stromů a dalšími lákadly pro děti. Dospěláci si na své přijdou poté, co se nechají vyvézt lanovkou. Jen kousek od její konečné stanice roste totiž unikátní stezka v oblacích, která všem zájemcům umožní nahlédnout do sfér, kterým vládnou ptáci. Příznivce adrenalinu pak určitě potěší dvě single trailové trasy.

MapaDolní Morava
videoDolní Morava
...
video video

Dolní Morava

Bětnické údolí

Bětnické údolíVýlet krásnou přírodou doplněný prohlídkou několika historických staveb si dopřejeme v Bětnickém údolí na Vysokomýtsku. Naším výchozím bodem bude obec Vinary. Většina staveb je tu kamenných, při jejich budování se využívalo tady těženého materiálu. Najdeme tu ale i jednu roubenku, o níž se historici dlouho domnívali, že patří k nejstarším u nás. Nakonec ale výzkumy ukázaly, že dřevo na ni bylo pokáceno a upraveno až někdy na konci 18. století. Pak se zastavíme u kapličky sv. Floriana, v níž najdeme zvon stejného jména. A minout nemůžeme ani zhruba padesát metrů hlubokou jeskyni U Ouhlířů. Přes zimu poskytuje azyl až třem stovkám vrápenců malých a taky netopýrům. Těšit se můžete ještě na staré ovocné sady nebo na prameniště v obci Domoradice, kde naše putování skončíme.

MapaBětnické údolí
videoBětnické údolí
...
video video

Bětnické údolí

Na kole podél Tiché Orlice

Na kole podél Tiché OrlicePokud patříte k milovníkům výletů do přírody v sedle bicyklu, pak se s námi vypravte na východ Čech. K nejpoetičtějším koutům oblasti patří krajina podél toku řeky Tichá Orlice. Vlakem dojedeme do Ústí nad Orlicí a dál už nás povede cyklotrasa. Nejprve se zastavíme u hájovny, kterou v dobách druhé světové války obýval statečný Čeněk Doleček. Přestože měl ve stavení německé vojáky, pomáhal partyzánům. A to se mu nakonec stalo osudným. Poté si v Klopotech prohlédneme kapličku, která vyrostla v roce 1812. Podle pověsti jako dík za léčivé účinky místního pramene. Jeho voda totiž prý pomohla dragounům vracejícím se z napoleonských válek. A na závěr našeho toulání nás čeká přírodní labyrint v Brandýse nad Orlicí. Připomíná časy, kdy ve městě pobýval Jan Amos Komenský.

MapaNa kole podél Tiché Orlice
videoNa kole podél Tiché Orlice
...
video video

Na kole podél Tiché Orlice

Pěchotní srub K-S 14 U Cihelny

Pěchotní srub K-S 14 U CihelnyKdyž v době ohrožení naší republiky hitlerovským Německem začalo budování systému pohraničního opevnění, jeho součástí měl být i pěchotní srub U cihelny v Králíkách. Jenže stejně jako další objekty, ani on se nedočkal praktického využití. Po Mnichovské dohodě byl vyklizen a za války sloužil německé armádě hlavně k testování dělostřeleckých zbraní. Po osvobození v něm například sídlila rozvědka. Na konci minulého století se dočkal rekonstrukce a postupně se začal měnit v muzeum, které ocení nejen milovníci vojenské techniky, ale i historie. Co všechno se v prostorách, kde měli pobývat obránci naší vlasti, dochovalo? Dozvíme se například, k čemu sloužily kasematy nebo dvojčatová střílna. Pokud jste ještě neslyšeli o dělostřelecké oponce, prozradíme vám, jak fungovala. A zajímavostí nás čeká mnohem víc.

MapaPěchotní srub K-S 14 U Cihelny
videoPěchotní srub K-S 14 U Cihelny
...
video video

Pěchotní srub K-S 14 U Cihelny

Staré parní stroje

Staré parní strojeMartinu Holotovi a Michalu Bednářovi učarovaly staré parní stroje. Sbírají je a opravují. Zachovávají tak vzpomínku na sílu, která vládla světu před elektřinou, tedy páru. Ve všech koutech naší země objevují staré poklady a zjišťují, jak fungovaly. A taky založili muzeum, kde jsou jejich kousky k vidění. Na jeho prohlídku se vypravíme do Žamberku. Dozvíme se, jak se pánové ke svému koníčku dostali. Připomeneme si, kdy tyhle stroje okouzlily svět, v čem byla jejich největší síla, kde všude sloužily a proč nám lidem přestaly stačit. A přidáme samozřejmě spoustu zajímavostí o fungování parních strojů, které určitě potěší hlavně milovníky technických vynálezů. A pozor, hned několik muzejních exponátů bude zanedlouho k vidění v akci. Kdy přesně a co se bude dít, o tom bude taky řeč.

MapaStaré parní stroje
videoStaré parní stroje
...
video video

Staré parní stroje

Další stránky:1 2 3 4 5 »