Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Vojenské muzeum

Vojenské muzeumNejmodernějším vojenským muzeem u nás je to v Králíkách. Vyrostlo v místech, kde nejprve stávala hospodářská usedlost a později areál zemědělského družstva. V těsné blízkosti objektů předválečného pohraničního opevnění naší republiky. Zrodilo se teprve nedávno a k vidění je v něm celá řada unikátních exponátů. Najdeme tu vzácné dokumenty, součásti výstroje vojáků i vzpomínky na významné osobnosti naší armády. Ale taky zástupce vojenské techniky. K těm nejzajímavějším patří kupříkladu zákopový pluh, výbušný odminovač nebo tanky. Pozornost si bezpochyby zaslouží i v Evropě jediný exemplář kompletně dochovaného chodícího bunkru. Při mimořádných příležitostech se vystavené stroje předvádějí v plné parádě na zdejší dráze.

MapaVojenské muzeum
videoVojenské muzeum
...
video video

Vojenské muzeum

Dolní Morava

Dolní MoravaV obci Dolní Morava na rozhraní Orlických hor a Jeseníků si přijdou na své milovníci poznání, zábavy, dobrodružství i krásné přírody. Pokud nevěříte, přijměte naše pozvání na krátký výlet. Začneme ho v Mamutíkově vodním parku, kde hlavně ti nejmenší můžou na celé řadě atrakcí poznávat, jak to chodí ve světě vody. Jak se dá rozpohybovat její proud nebo třeba to, jak se dřív zavlažovalo. Hned vedle nás čeká park lesní s pohádkovými domečky ve větvích stromů a dalšími lákadly pro děti. Dospěláci si na své přijdou poté, co se nechají vyvézt lanovkou. Jen kousek od její konečné stanice roste totiž unikátní stezka v oblacích, která všem zájemcům umožní nahlédnout do sfér, kterým vládnou ptáci. Příznivce adrenalinu pak určitě potěší dvě single trailové trasy.

MapaDolní Morava
videoDolní Morava
...
video video

Dolní Morava

Bětnické údolí

Bětnické údolíVýlet krásnou přírodou doplněný prohlídkou několika historických staveb si dopřejeme v Bětnickém údolí na Vysokomýtsku. Naším výchozím bodem bude obec Vinary. Většina staveb je tu kamenných, při jejich budování se využívalo tady těženého materiálu. Najdeme tu ale i jednu roubenku, o níž se historici dlouho domnívali, že patří k nejstarším u nás. Nakonec ale výzkumy ukázaly, že dřevo na ni bylo pokáceno a upraveno až někdy na konci 18. století. Pak se zastavíme u kapličky sv. Floriana, v níž najdeme zvon stejného jména. A minout nemůžeme ani zhruba padesát metrů hlubokou jeskyni U Ouhlířů. Přes zimu poskytuje azyl až třem stovkám vrápenců malých a taky netopýrům. Těšit se můžete ještě na staré ovocné sady nebo na prameniště v obci Domoradice, kde naše putování skončíme.

MapaBětnické údolí
videoBětnické údolí
...
video video

Bětnické údolí

Na kole podél Tiché Orlice

Na kole podél Tiché OrlicePokud patříte k milovníkům výletů do přírody v sedle bicyklu, pak se s námi vypravte na východ Čech. K nejpoetičtějším koutům oblasti patří krajina podél toku řeky Tichá Orlice. Vlakem dojedeme do Ústí nad Orlicí a dál už nás povede cyklotrasa. Nejprve se zastavíme u hájovny, kterou v dobách druhé světové války obýval statečný Čeněk Doleček. Přestože měl ve stavení německé vojáky, pomáhal partyzánům. A to se mu nakonec stalo osudným. Poté si v Klopotech prohlédneme kapličku, která vyrostla v roce 1812. Podle pověsti jako dík za léčivé účinky místního pramene. Jeho voda totiž prý pomohla dragounům vracejícím se z napoleonských válek. A na závěr našeho toulání nás čeká přírodní labyrint v Brandýse nad Orlicí. Připomíná časy, kdy ve městě pobýval Jan Amos Komenský.

MapaNa kole podél Tiché Orlice
videoNa kole podél Tiché Orlice
...
video video

Na kole podél Tiché Orlice

Pěchotní srub K-S 14 U Cihelny

Pěchotní srub K-S 14 U CihelnyKdyž v době ohrožení naší republiky hitlerovským Německem začalo budování systému pohraničního opevnění, jeho součástí měl být i pěchotní srub U cihelny v Králíkách. Jenže stejně jako další objekty, ani on se nedočkal praktického využití. Po Mnichovské dohodě byl vyklizen a za války sloužil německé armádě hlavně k testování dělostřeleckých zbraní. Po osvobození v něm například sídlila rozvědka. Na konci minulého století se dočkal rekonstrukce a postupně se začal měnit v muzeum, které ocení nejen milovníci vojenské techniky, ale i historie. Co všechno se v prostorách, kde měli pobývat obránci naší vlasti, dochovalo? Dozvíme se například, k čemu sloužily kasematy nebo dvojčatová střílna. Pokud jste ještě neslyšeli o dělostřelecké oponce, prozradíme vám, jak fungovala. A zajímavostí nás čeká mnohem víc.

MapaPěchotní srub K-S 14 U Cihelny
videoPěchotní srub K-S 14 U Cihelny
...
video video

Pěchotní srub K-S 14 U Cihelny

Další stránky:1 2 3 4 5 »