Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Přírodní rezervace Peliny

Přírodní rezervace Peliny Přírodní rezervace Peliny. Možná jste o ní neslyšeli, možná jste tam ještě nebyli. Zamiřte spolu s námi do Chocně. Rezervaci založil po roce 1948 botanik Karel Domin. Podivný název Peliny vypovídá o tom, že právě tady byl ve 14. století Pelův mlýn. Ten dnes vystřídal osmihektarový přírodní skvost s víc než 40 druhy rostlin a letitými dřevinami.

MapaPřírodní rezervace Peliny
videoPřírodní rezervace Peliny
...
video video

Přírodní rezervace Peliny

Litice nad Orlicí

Litice nad Orlicí Drslavicové – rod, který koncem 13. století zbudoval nad Divokou Orlicí hrad. Vlivnou měrou a rukou důležitou o jeho podobě pak rozhodl Jiří z Poděbrad. Hrad získal jako sedmiletý, jako dospělý se rozhodl ho přestavět. Prý tady nechal ukrýt i korunovační klenoty a další prý… Prý se tady tenhle český král i narodil. Podle pověsti tady pobýval i neposlušný kněz Václav Koranda. A kdeže se budeme s kamerou pohybovat? V Liticích nad Orlicí.

MapaLitice nad Orlicí
videoLitice nad Orlicí
...
video video

Litice nad Orlicí

Zámek Nové Hrady

České Versailles nebo český Schönbrunn – predikáty, které byly přiřazeny zámku v Nových Hradech. Patří manželům Kučerovým, kteří budou našimi posledními nedělními hostiteli. Ti na něm spolu se svými dětmi tráví všechen čas. A výsledky přicházejí. Krásný zámek je jako z pohádky. V prostorách barokní panské sýpky se Kučerovi rozhodli pro Muzeum cyklistiky. Vysoká kola mají dnes už hodnotu historickou, jediný zachovaný favorit z první výrobní série i hodnotu sběratelskou. Fotky, řidičáky, zvonky – prostě všechno, co k cyklistice patří.

MapaZámek Nové Hrady
videoZámek Nové Hrady
...
video video

Zámek Nové Hrady

Umělecký řezbář

Umělecký řezbář Původní profesí od černého řemesla – a dnes – umělecký řezbář z Lanškrouna, který ze dřeva umí vyřezat snad úplně všechno, i když se k řezbařině dostal až po vojně. Začínal u betlémů a teď už vytvarovává i marionety, flašky (ovšemže dřevěné) nebo i perníkové formy.

MapaUmělecký řezbář
videoŘezbářství v Lanškrouně
...
video video

Řezbářství v Lanškrouně

Staré kočáry a vozidla

Staré kočáry a vozidla Píše se rok 1895 a vysokomýtská karosárna Sodomka začíná psát svou historii. Její zakladatel Josef Sodomka začíná vyrábět kočáry a vozidla. Jenže pak se firmě nedařilo a byla nutná změna: Sodomkové se přeorientovali na automobilové karoserie. Majstrštykem byla pak řada vozů Aero 50 Dynamik. Z původních sedmi jich zůstali jen dva a Sodomkovi jeden z nich získali. Stálo je to hodně úsilí i peněz. Nový Dynamik ale díky tomu může znovu ožít a vydat se na veteránskou projížďku.

MapaStaré kočáry a vozidla
videoKarosárna
...
video video

Karosárna

Další stránky:« 11 12 13 14 15