Reportáže v regionech
Podél Divoké Orlice na kole
Divoká Orlice pramení u našich severních sousedů v Polsku v místě Czarne bagno a Topielisko v nadmořské výšce 800 metrů. Nejprve několik kilometrů tvoří hranici a v místě zvaném Zemská brána vtéká mezi skalisky do Čech. Přívlastek dostala pro divokost svého toku hlavně při jarních táních sněhu na horách, kdy se voda valí v úzkém korytě před spoustu velkých kamenů. My se podél řeky vydáme v sedle bicyklu na třicetikilometrový okruh s mírným převýšením.
Podél Divoké Orlice na kole
Dělostřelecká tvrz Hůrka
Po nástupu nacistů k moci ve 30. letech minulého století byla v československém pohraničí vybudována mohutná pevnostní linie k obraně republiky před početnější německou armádou. Kromě deseti tisíc lehkých objektů bylo v nejohroženějších oblastech postaveno devět dělostřeleckých tvrzí. K ochraně Kladské kotliny mezi Orlickými horami a Králickým Sněžníkem měla sloužit tvrz Hůrka. Díky úsilí dobrovolníků se její rozsáhlé prostory podařilo zpřístupnit veřejnosti.
Dělostřelecká tvrz Hůrka
Puškař
Odpradávna byly zbraně pýchou mužů, ale i jejich oporou při lovu, obraně a později i při útočení a dobývání. Puškařství vzniklo po vynálezu střelného prachu. K rozvoji palných zbraní u nás v průběhu 15. století velkou mírou přispěli husité, kterým kováři z bronzu odlévali jednoduché střelné píšťaly. Dnes se výrobou replik starých historických zbraní zabývá jen několik mistrů u nás. Jedním z nich je Lukáš Mařík ze Svatého Jiří, za kterým se vypravíme.
Puškař
Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka
Toulavé kameře je letos kulatých dvacet let a při té příležitosti vám v ní představujeme další stejně stará, či spíš mladá, místa. Jednoho z oslavenců jsme objevili v údolí Skuhrovského potoka nedaleko České Třebové. Naučná stezka, která vznikla v roce 2003, je označována jako smyslová. Byla jednou z prvních svého druhu u nás. Turisté v ní už tehdy mohli narazit například na čichárium, geogalerii nebo dendrofon. Tedy prvky, které otestují jejich oči, uši, nos i hmat. Na trase dlouhé 8 kilometrů najdete celkem 15 informačních panelů, které vás poučí i pobaví.
Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka
Křížová cesta
Velikonoce jsou pro křesťany nejvýznamnějšími svátky v roce. Připomínají si Ježíšovo ukřižování a zmrtvýchvstání. Tento příběh si můžeme připomenout i na křížové cestě u Lanškrouna. Už v 18. století se na kopci tehdy zvaném Na vrších scházeli věřící a společně mířili do Rakouska k poutnímu místu Mariazell. Později kopie tohoto areálu vznikla i na Mariánské hoře. V kostele tu najdeme obraz připomínající událost z roku 1841. Když Antonín Keprta z Kunvaldu vezl přes Mariánskou horu mlýnské kameny z Pruska na Moravu, právě tady se mu vůz převrátil a náklad ho zavalil. Ale dočkal se pomoci. Dozvíme se víc a prohlédneme si i další zajímavosti poutního místa.