Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Muzeum kávy – pražírna

Muzeum kávy – pražírna Bez kávy si mnozí z nás nedovedou představit start do nového dne. Jiří Sýkora z Pardubic si ji ale zamiloval natolik, že s ní den začíná i končí. V duchu rodinné tradice, kterou započal už jeho pradědeček Josef, zrna praží. A svou provozovnu doplnil poklady z rodinné sbírky všeho, co s kávou a jejím zpracováním souvisí. Prohlédneme si zařízení, která sloužila k pražení i mletí a taky různé doplňky. Dozvíme se, jak se liší druhy zrn, bude nás zajímat, jak lahodný mok konzumují ve vzdálených koutech světa a samozřejmě taky samotné pražení, které je hotovou alchymií. Pokud si myslíte, že káva při tomhle procesu voní, jak se říká, tak vás vyvedeme z omylu. Možná i proto se pražírny stavěly na okrajích měst. A neplatí prý ani naše zažité, že čím větší je množství vody, tím slabší káva je.

MapaMuzeum kávy – pražírna
videoMuzeum kávy – pražírna
...
video video

Muzeum kávy – pražírna

Letecké muzeum

Letecké muzeum Před více než sty lety naši předci s údivem sledovali přelet Jana Kašpara z Pardubic do Prahy. Tenhle počin českého průkopníka aviatiky se navždycky zapsal do naší historie. Víc o známém letci a taky o době, kdy obloha ještě nebyla plná aeroplánů, se dozvíme v malém pardubickému muzeu aviatiky. Najdeme ho těsně vedle míst, kde Jan Kašpar podnikal své pokusy o dobytí oblohy. Nejvíc pozornosti v expozici poutá replika stroje, s nímž letěl z Pardubic do Prahy a s níž stejnou cestu absolvoval před pár lety pilot Petr Mára. Druhým unikátem je kopie legendárního Flyeru bratří Wrightů, kteří vlastně éru aviatiky odstartovali. Prohlédnout si ale můžeme i vzdušné koráby o něco mladší. Ty, které brázdily oblohu při bojích první světové války. A zajímavostí mají v expozici ještě celou řadu.

MapaLetecké muzeum
videoLetecké muzeum
...
video video

Letecké muzeum

Vánoční perníčky

Vánoční perníčky Mezi vánočními rituály má v mnoha rodinách dodnes pevné místo pečení perníčků. Vyráběli je i naši předci, i když staří mistři perníkáři samozřejmě postupovali trochu jinak, než to dělají ti dnešní. Aleš Vostřez, který se pečení tradičních staročeských perníků věnuje, nám prozradí, jaké se dřív používaly formy i to, jak se hotové pochoutky zdobily. Jednotlivé motivy totiž mívaly své významy a dárce výběrem mohl ledacos říct či alespoň naznačit. Oblíbeným motivem byl například věneček, často se ale objevoval třeba taky šašek. Ten měl hodně významů. Symbolizoval třeba plodnost, ale taky nemanželské děti. Existovaly různé symboly dámské i mužské. A hotové výrobky sloužily spíš jako dekorace, různí koníci nebo husaři pak taky jako hračky pro děti.

MapaVánoční perníčky
videoVánoční perníčky
...
video video

Vánoční perníčky

Vánoční zvyky

Vánoční zvyky Vánoce odpradávna provázely nejrůznější zvyky a taky předměty, které ovšem nebyly pouhými dekoracemi. Naši předci jim totiž přisuzovali magickou moc. Staré zvykosloví udržuje při životě etnografka Kamila Skopová, za kterou se vypravíme do její roubenky na Vysočině. Dozvíme se, že většina vytvářených předmětů byla vlastně prosbou o ochranu domova, členů rodiny, dobrou úrodu i hojnost a bohatství. Tak třeba kynuté pečivo, které nabývá nebo hrách, který po namočení zvětší svůj objem, bývaly symbolem nabývání majetku. Chybět většinou nesměla červená barva, která je symbolem života, lásky, tepla, ale taky barvou ochrannou. Prohlédneme si některé konkrétní předměty a dozvíme se, jaký význam jim lidé přikládali.

MapaVánoční zvyky
videoVánoční zvyky
...
video video

Vánoční zvyky

Rostlinná vánoční výzdoba

Rostlinná vánoční výzdoba Ke svátečním chvílím patří neodmyslitelně taky různé rostliny. Snad nejvíc máme s Vánocemi spojené jmelí. Víme ale, proč je jejich součástí? Zeptáme se na to odborníků. A zajímat se budeme i o to, proč se ozdobou adventního času stal právě adventní věnec i to, kde a kdy se tahle tradice zrodila a jak se v průběhu let měnila. Neměly by na něm kupříkladu být žádné květy, živé ani suché. Jablíčka se na něj dávala jako symbol zdraví, šiška zase značila plodnost a makovička bohatství. Ke zvyklostem patřilo i zdobení ptačího krmítka větvičkou cesmíny. Pěkně ozdobený musí být samozřejmě i slavnostní stůl. Na něm naopak květiny své místo měly. Používala se třeba jeruzalémská třešeň a hotovým zázrakem bylo, když se podařilo vypěstovat a do květu přivést konvalinky, které byly symbolem čistoty.

MapaRostlinná vánoční výzdoba
videoRostlinná vánoční výzdoba
...
video video

Rostlinná vánoční výzdoba

Další stránky:« 3 4 5 6 7 »