Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Utzův betlém

Utzův betlémBetlémy se do našich domácností rozšířily po josefínských reformách, kdy nemohly být stavěny v kostelech. Naši předci si příběh o narození Ježíška vytvářeli z nejrůznějších materiálů. Nejčastěji snad z papíru a dřeva. A neustále se snažili o zdokonalování svých děl. Ve výrobě jesliček mechanických jsme dokonce světovou velmocí. Koneckonců známé Krýzovy z Jindřichova Hradce jsou dokonce v Guinessově knize rekordů zapsány jako největší lidový mechanický betlém na planetě. K nejdokonalejším výtvorům s pohyblivými postavičkami, který u nás vznikl, patří takzvaný Utzův betlém. Vydáme se za ním do Olešnice v Orlických horách a při jeho prohlídce vám prozradíme něco o muži, který mu věnoval kus života. A budeme obdivovat jeho um a taky fantazii.

MapaUtzův betlém
videoUtzův betlém
...
video video

Utzův betlém

Opočno

OpočnoOpočenskému panství kdysi vládli pánové z rodu Trčků z Lípy. Patřilo jim od roku 1495 déle, než celé století. Poslední z nich Adam Erdman byl zavražděn v Chebu společně s Albrechtem z Valdštejna. Přesto se ve městě a okolí dodnes dochovaly památky připomínající jejich stavební aktivity, ale i hospodaření. Nejprve se zastavíme u kostela. Vilém Trčka z Lípy ho nechal přestavět v renesančním duchu. Rozhodl se v něm vybudovat rodinnou hrobku. Inspirací pro úpravy mu byla jeho cesta po Itálii, odkud si dovezl i stavitele. Další vzpomínkou na zdejší éru známého rodu je jeden z nejstarších mysliveckých areálů u nás. Opočenskou oborou nás provede okruh, cestou po něm při troše štěstí narazíme na některé zajímavé obyvatele. A v čase předvánočním nesmíme zapomenout ani na rybníky, na nichž panstvo hospodařilo.

MapaOpočno
videoOpočno
...
video video

Opočno

Hrad Litice

Hrad LiticeHrad v Liticích nad Orlicí vyrost ve 13. století a ve 14. se stal majetkem českých králů. Nejprve patřil Lucemburkům a později pánům z Kunštátu a Poděbrad. Českého krále z tohoto rodu si při návštěvě můžeme připomenout. Za jeho časů vyrostla zdejší věž. Svědčí o tom nápis, který prý býval pozlacený. Až do času poustevníka, který se tu usadil. Zlato prý vyškrabal a nahradil červenou barvou. Jiří z Poděbrad nechal taky vybudovat mohutné zdi, které zvýšily bezpečí obyvatel sídla. Byla to prý reakce na období husitských válek. Do areálu se vcházelo pěti branami, které vedly na hlavní nádvoří. Ze dvou paláců se dochoval už jen jeden. Do toho společně zavítáme. V jeho druhém patře bývaly reprezentační sály. A zřejmě i panovníkova ložnice. A na závěr nabídneme ještě jedno stále neodhalené tajemství.

MapaHrad Litice
videoHrad Litice
...
video video

Hrad Litice

Stavitel betlémů

Stavitel betlémůZa betlémy se tentokrát vypravíme do království jejich stavitele a restaurátora Kamila Andrese. Zašlý lesk vrátil už zhruba dvěma desítkám vzácných starých děl. Teď momentálně pracuje na snad nejznámějším severočeském ztvárnění vánočního příběhu, Metelkově betlému. Rozebírá figurku po figurce i celou konstrukci, všechno kontroluje a pochroumané věci opravuje. Před takovou prací ale dlouho starý výtvor prohlíží a snaží se poznat každý detail i pochopit pohnutky, které vedly jeho tvůrce. Práci všech starých mistrů obdivuje. Přestože už opravil hodně starých kousků, pokaždé ho překvapí nějaká jednoduchá a přitom velmi užitečná vychytávka. Staví ale samozřejmě i svoje vlastní jesličky. Do prvních se pustil ještě před koncem minulého století a dnes jsou vystaveny v muzeu v Třebechovicích.

MapaStavitel betlémů
videoStavitel betlémů
...
video video

Stavitel betlémů

Rolničky

RolničkyKdo by neznal slova Rolničky, rolničky, kdopak vám dal hlas. Při známé písničce si asi většina z nás představí zasněženou krajinu a koně se sáněmi šířící do daleka poetické cinkání. V dílně Jana Šedy z Deštného v Orlických horách se ovšem ozývá po celý rok. Zvonař se totiž věnuje výrobě rolniček. Dopřeje nám i malý výlet do historie, kdy je naši předci věšeli třeba kravám na krk a chránili je tak před predátory. A bude nás samozřejmě zajímat, z čeho a jak se tyhle krasavice vyrábějí. Honza vezme každý kousek až dvacetkrát do ruky, než je hotovo. A aby zněl tak, jak má, dovnitř před spojením obou půlek vkládá drobný hranatý předmět, třeba obyčejnou matičku. Jan Šeda vyrábí i zvonečky, tak budeme aspoň chvilku sledovat, jak přicházejí na svět ony.

MapaRolničky
videoRolničky
...
video video

Rolničky

Další stránky:1 2 3 4 5 »