Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Rumcajs

Rumcajs Bylo, nebylo, dávno tomu… Tak by mohlo začínat naše putování za příběhem asi nejslavnějšího českého loupežníka Rumcajse. Díky nové expozici, kterou navštívíme v Jičíně, celkem snadno všichni milovníci příběhů se šťastným koncem uvěří tomu, že bylo… Podobu Rumcajsovi, Mance i všem dalším hrdinům Václava Čtvrtka dal Radek Pilař. Jeho ilustrace v Jičíně ožívají a zatahují návštěvníky do děje. A abychom nezůstali jen u zajímavé expozice, porozhlédneme se trochu také po okolí. Chcete vidět, kde Rumcajs ještě jako švec vyráběl boty pro jičínské i přespolní? Je libo prozkoumat loupežnickou jeskyni? Nebo byste se rádi konečně dozvěděli, kde leží ten nebezpečný les Řáholec? Tak dejte na chvíli prostor své fantazii a přidejte se k naší výpravě.

MapaRumcajs
videoRumcajs
...
video video

Rumcajs

Hřídelecká horka

Hřídelecká horka Dobrodružný výlet si dopřejeme do nitra sopky. Ale nemusíte se bát. Hřídelecká horka už dávno lávu nechrlí. Na konci devatenáctého století se tu začal těžit čedič a díky těžbě uvnitř vznikla celá řada chodbiček a komor, které připomínají pseudokrasové jeskyně. Místo je rájem především pro sběratele minerálů, zejména v době těžby se tu totiž nacházelo asi třicet různých druhů. K nejvýznamnějším patřil aragonit. Cestou od bývalé sopky se ještě zastavíme v kostelíčku v Hřídelci. V 16. století vyrostl v dřevěné podobě, a když vyhořel, místní si postavili nový. Ten už byl kamenný.

MapaHřídelecká horka
videoHřídelecká horka
...
video video

Hřídelecká horka

Stezka K. V. Raise

Stezka K. V. Raise Před 150 lety se narodil spisovatel Karel Václav Rais a před šesti lety v jeho rodném městě – Lázních Bělohrad, otevřely naučnou stezku nazvanou Po stopách Karla Václava Raise. Má dva okruhy. Kratší o délce 5,5 km vede po městě a jeho blízkém okolí a v šesti zastaveních přibližuje místní památky a zajímavosti. Delší stezka vede z města na horu Zvičina. Je dlouhá 11 km. Navazuje na kratší okruh a má dalších osm zastavení s informačními tabulemi. Přibližuje zajímavosti Raisova kraje s historickými památkami a krásnými výhledy na Podkrkonošsko. Vy ale uvidíte i Raisův rodný dům, který však bohužel vyhořel ještě za jeho života. Jeho model a maketa města připomíná dobu zhruba před 130 lety. Ve vitrínách objevíte cenné dobové záznamy z třídních knih, fotografie, hračky jeho dětí i třeba Raisův psací stůl, u kterého tvořil.

Pozveme vás i na procházku do míst, která si Rais oblíbil nejvíc. Patřilo k nim návrší Byšičky s poutním kostelíkem svatého Petra a Pavla, kde před vchodem je kámen, který má dva dolíky. Je to zřejmě hříčka přírody, ale pověst praví, že právě zde klečel sv. Petr a prosil o smilování za obec Byšice a její obyvatele. „Oni totiž vedli zdlouhavé řeči, nechodili na bohoslužby a radši navštěvovali krčmu.“ To říká Lubomír Hoška, duchovní otec naučné stezky.

MapaStezka K. V. Raise
videoStezka K. V. Raise
...
video video

Stezka K. V. Raise

Miletín

Miletín Městečko, které bude naším dalším cílem, je původně podhradím knížecího hradu – o jehož samotném se prameny zmiňují už v roce 1124. V Miletíně se traduje pověst o tom, jak bohorodička ochránila město za sedmileté války před loupeživou hordou, která přitáhla až na jeho okraj. Když ale lapkové náhle spatřili nad městem vznášející se bílou postavu, vyhnuli se mu obloukem. To Mariánský sloup ozářený sluncem považovali za něco nadpřirozeného. Ale historie městečka se začala psát mnohem, mnohem dříve. Od roku 1241 do husitských válek byl Miletín komendou řádu německých rytířů. Komenda se nedochovala – zůstala po ní ale gotická zvonice. Městem se stal roku 1854.

Na místě vodního hradu byl v letech 1693-1701 postaven barokní zámek, v roce 1847 empírově upravený, obklopený anglickým parkem. Park zřídil kníže Alexandr Schonburg-Harteinstein po roce 1881 v podobě přírodně krajinářského parku o rozloze 9,2 ha. Zachoval se však jen na malé ploše geometricky řešený parter. V současné době je nepřístupný – byl vrácen původnímu majiteli. V části je ale Celní škola. Kousek nad náměstím pak stojí původně gotický kostel Zvěstování P. Marie. Byl založen ve 13. století, později rozšířen, opravován a roku 1898 regotizován a rozšířen.

Nejznámějším místním rodákem je básník a spisovatel Karel Jaromír Erben 1811-70). Jeho domek s pamětní deskou najdete kousek od náměstí a na požádání jím budete provedeni. Památník na jeho počest, který byl postaven péči Družstva Erbenova v Miletíně roku 1901 – aby byl sňat v době poroby roku 1943 a obnoven znovu v roce 1945, najdete přímo uprostřed náměstí. Na samotném náměstí najdete dvě cukrárny, v jedné z nich jsem si koupil na další cestu výborné trubičky, které se tu nedaleko pod náměstím vyrábí.

MapaMiletín
videoMiletín
...
video video

Miletín

Roubené chalupy

Roubené chalupy O tom, že Novopacko je skutečným rájem s mnoha zajímavými místy, jste se už mohli přesvědčit sami z našich minulých reportáží. Tato oblast je po staletí spojována nejen s bohatými nalezišti drahých kamenů, spiritismem, množstvím výtvarných umělců, ale i s krásou půvabných dřevěných roubených staveb.

Víte, že Nová Paka byla do 17. století celá dřevěná? Proto se tady uchovaly dodnes roubenky, hlavně z 18. a 19. století. Tyhle stavby jsou krásným dokladem řemeslného umu a zručnosti našich předků. Některé z nich buď zanikají, nebo jsou nešetrně opravovány novými majiteli. Na některé z nich je ale radost dívat se. Tak proč ne s kamerou!

Krásné stavby, zajímavá architektura – to vše udělalo z oblasti místo zajímavé nejen pro turisty. Mimo město pak ke koloritu Novopackých cest patřily chalupy, zemědělské usedlosti či zájezdní hostince. Kolem bývalé kovárny vedla zemská stezka. Spojovala Prahu a Vroclav. Za ní dodnes stojí první textilka na Novopacku. Je jí 140 let. Dávala práci mnoha rodinám.

Chloubou nejednoho vesnického stavení býval vodní mlýn. My se podíváme na Drážníkovský. Byl postaven kolem roku 1593. A ukážeme vám i zajímavou školičku. Ve Staré Pace. Pro 120 dětí. I s vejminkem pro učitele.

MapaRoubené chalupy
videoRoubené chalupy
...
video video

Roubené chalupy

Další stránky:« 5 6 7 8 9 »