Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Šárovcova Lhota

Šárovcova Lhota Šárovcovu Lhotu na Královéhradecku asi většina z nás nezná. Přesto si zaslouží pozornost. Při návštěvě si prohlédneme malý zvon z konce sedmnáctého století, o který se místní s patřičnou úctou starají. Zdvořile pozdravíme místního vodníka Šárovečka, abychom ho nerozhněvali a nestáhl nás do říčky Javorky. Nejvíc se ale zdržíme u cihelny, která tu vyrostla ve dvacátých letech minulého století. Dosloužila před půlstoletím a pak už to s ní šlo z kopce. Před nedávnem se nad jejím osudem slitoval Martin Pour a opravil ji. Zájemci si tak mohou prohlédnout celou stavbu, ale také zařízení, které sloužilo k vypalování cihel. Ukážeme si, kudy se do šestnáctikomorové pece vkládaly cihly, jak se v ní topilo, dozvíme se, proč se jí říkalo kruhová a taky to, kolik cihel se do ní vešlo. Už teď prozradíme, že k vidění tu jsou i další zajímavosti.

MapaŠárovcova Lhota
videoŠárovcova Lhota
...
video video

Šárovcova Lhota

Prachovské skály

Prachovské skály Prachovské skály patří k nejnavštěvovanějším místům Českého ráje. Známé skalní město toho už pamatuje opravdu hodně a my vám prozradíme, jak moc a jak vlastně obdivuhodné dílo paní přírody vznikalo. Zavítáme také do pseudokrasových jeskyní, v jedné se budeme muset pořádně nadechnout a zatáhnout břicho, abychom prolezli. Z vyhlídky Českého ráje se porozhlédneme hodně daleko do kraje, uvidíme třeba Trosky nebo Ještěd. Pokusíme se zjistit, co do Prachovských skal tolik láká horolezce, horolezkyně i horolezčata a zastavíme se ještě u zříceniny hradu Veliš. Ten prý nechal vybudovat sám Přemysl Otakar I. na čedičovém podkladu staré prvohorní sopky a podle historických pramenů to býval hrad velice pevný a také mocný.

MapaPrachovské skály
videoPrachovské skály
...
video video

Prachovské skály

Cyklostezka Miletín

Cyklostezka Miletín Jaro už snad definitvně převzalo v přírodě svou vládu, takže můžeme vyrazit i na výlet na kolech. Čeká nás pětatřicetikilometrový okruh Podzvičinskem. Nemusíte se děsit jeho délky, terén je příjemný a navíc nám okolí nabízí řadu zajímavých zastavení. Prohlédneme si například miletínský zámek s muzeem amatérského divadla a anglickým parkem, zastavíme se u gotického kostelíku v Červené Třemošné a tamtéž určitě nemineme ani sochu svatého Václava, která je podle místních nejhezčím zpodobněním patrona naší země. Z Krkonošské vyhlídky nedaleko hradu Pecka se porozhlédneme po našich nejvyšších horách a nezapomeneme ani na poutní místo Zvičina. Bude to nejvyšší bod cesty, čeká nás na něm barokní kostelík svatého Jana Nepomuckého. A poté pak už jen sešup zpátky do Miletína.

MapaCyklostezka Miletín
videoCyklostezka Miletín
...
video video

Cyklostezka Miletín

Železnice

Železnice Městečko Železnice na samém okraji Českého ráje pamatuje už bezmála sedm století. V jeho historii jsou několikrát zmiňovány i požáry. Ten snad nejničivější, který měl na svědomí víc než sedm desítek domů, prý zavinila záletná selka, která se věnovala víc svému milenci než kamnům. Dobré pověsti se netěšil ani železnický kupec Tvrzký. V domě, kde žil a prodával, je dnes otevřeno Vlastivědné muzeum. A umožňuje návštěvníkům nahlédnout i do krámku obchodníka, který prý své zákazníky pěkně šidil. Pořád tu šuplíčky voní po bylinkách a koření. Porozhlédneme se ovšem i po okolí. Za zmínku určitě stojí třeba kopec Zebín, jehož vznik má podle další legendy na svědomí čert.

MapaŽeleznice
videoMěstečko Železnice
...
video video

Městečko Železnice

Erbenova stezka

Erbenova stezka Karel Jaromír Erben se narodíl v Miletíně. A v rodném městě také často čerpal inspiraci pro své dílo. I pro to nejslavnější – Kytici. Kde všude se procházel a nacházel motivy jednotlivých básní, o tom se můžeme přesvědčit při procházce naučnou stezkou vedoucích po jeho stopách. Má devět zastavení. Tím prvním je básníkův rodný dům. Ze své komůrky měl krásný výhled až k lesu a možná právě tady ho napadly verše Zlatého kolovratu – okolo lesa pole lán. U studny na Koši zase dřevěná socha připomíná báseň Polednice. U místa zvaného Popraviště si připomeneme krutý osud místní děvečky, který Erben vložil do básně Dceřina kletba. A zajímavých míst nás na naší procházce čeká ještě víc.

MapaErbenova stezka
videoStezka K. J. Erbena
...
video video

Stezka K. J. Erbena

Další stránky:« 4 5 6 7 8 »