Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Hrady Kumburk a Bradlec

Hrady Kumburk a Bradlec Do dávné historie nás přenese návštěvy Syřenova nedaleko Nové Paky. Nepříliš známá vesnička se totiž může pochlubit hned dvěma hrady. Ale nepředbíhejme, nejsou totiž jedinou místní zajímavostí. Nejprve si prohlédneme dochované roubené chalupy a připomeneme jednoho místního rodáka. Jmenoval se František Cyril Kampelík. Netušíte, v čem vynikl? Byl velkým propagátorem češtiny, ale také družstevních záložen. A těm se právě na jeho počest začalo říkat kampeličky. Teď už ale ke zmiňovaným hradům. Jedním z nich je Kumburk a druhým Bradlec. A právě ten je naším cílem. Historické prameny ho zmiňují už v roce 1322, tehdy byl pánem na něm Havel Ryba. Později ho obývali pánové z Jenštejna. Druhý z nich – Václav se do dějin zapsal jako lapka, který rozhněval i krále Václava IV. A nepříliš vzorný pán tu byl ještě jeden. Ten prý dodnes straší jako černý rytíř.

MapaHrady Kumburk a Bradlec
videoHrady Kumburk a Bradlec
...
video video

Hrady Kumburk a Bradlec

Výrobce z mědi

Výrobce z mědi Vojtěch Jirásko z Nové Paky se věnuje zpracování mědi. Kovu, který znali už naši dávní předci, ale pro jeho vzácnost ho používali jen na výrobu opravdu prestižního zboží či symbolů moci. Dnes z mědi rádi tvoří výtvarníci. Líbí se jim její měkkost, tvárnost a také teplá načervenalá barva. V dílně Vojtěcha Jiráska budeme pozorovat, jak jeho formy na pečení, svícny, lampy, reliéfní obrazy, trilobiti i další tvorové vznikají. A bude nás samozřejmě zajímat i to, kde hledá Vojtěch inspiraci. Zjistíme, že mu nápad často vnukne momentální situace, nějaké setkání, ale někdy hledá i dál. K vytvoření temného démona ho inspirovala například jedna z francouzských katedrál. Nejoblíbenějším Vojtěchovým dílem je pak Božena, reliéfní obraz mystické ženy, která představuje něco jako snovačku nebo sudičku.

MapaVýrobce z mědi
videoVýrobce z mědi
...
video video

Výrobce z mědi

Židovský Jičín

Židovský Jičín První zmínka o židovských obyvatelích Jičína pochází už ze 14. století, v polovině šestnáctého ale byli z města vyhnáni a znovu se mohli vrátit až krátce před nástupem letopočtu začínajícím jedničkou a šestkou. V 17. století si vybudovali ghetto, ale ještě takřka stovku let museli čekat na vlastní místo pro modlitby. Synagoga v Jičíně vyrostla v roce 1774. Prohlédneme si její nejdůležitější části a prozradíme vám něco ze zákulisí židovských bohoslužeb. Pak se přesuneme do Židovské ulice, jejíž název dodnes připomíná, kdo bývali její obyvatelé. Zastavíme se také na starém židovském hřbitově, fungujícim od roku 1651 kousek od města v chráněném parku nazvaném Libosad. Napočítali byste na něm tři stovky náhrobků, z nichž nejstarší pochází z roku 1684.

MapaŽidovský Jičín
videoŽidovský Jičín
...
video video

Židovský Jičín

Výroba vitráží

Výroba vitráží Výrobou vitráží byli naši předci proslulí už ve středověku. A tohle umění udržuje při životě řada umělců dodnes. Patří k nim i Dagmar Voláková, kterou navštívíme ve Starých Hradech. Věnuje se opravám a obnovám vitráží ze starých kostelů, ale vytváří také nové. Prozradí nám, co všechno její práce obnáší a nechá nás dívat se. Už několik let pracuje na vitrážích do kostela sv. Jiří v Dolním Krnsku. Polovinu jich zrestaurovala a další musí dotvořit. Všechno začíná u výtvarného návrhu, který musí překreslit na tvrdý karton a pak rozstříhat na jednotlivé segmenty. Podle nich už se pak řežou skla. Dozvíme se, proč k nejdražším patřívalo a pořád patří to červené. Povídat si budeme i o vlastní tvorbě paní Dagmar. Často v ní najdeme listy, inspiruje se totiž hlavně v přírodě.

MapaVýroba vitráží
videoVýroba vitráží
...
video video

Výroba vitráží

Hračky Aleny Pleslové

Hračky Aleny Pleslové Hlavně děvčata všech věkových kategorií asi potěší výstava, za kterou se vypravíme do jičínského muzea. Svou sbírku hraček na ní představuje paní Alena Pleslová. A převažují v ní panenky. Ta asi nejcennější spatřila světlo světa už před víc než stovkou let. Je to mrkačka s porcelánovou hlavičkou a pravými vlásky. Čestné místo má v téhle společnosti také panenka, kterou dostala paní Pleslová jako malá holčička. A protože to byla tehdy vzácnost, svou panenku si chránila a dodneška ji uchovala ve velmi dobrém stavu. Pokud vás třeba víc než panenky zajímají různá nádobíčka nebo kočárky, pak si taky přijdete na své. A ani kluci se nemusí bát, že by si neužili. K prohlížení a vzpomínání přidáme také vyprávění o sběratelské vášni, díky níž se paní Pleslová i její manžel zároveň stali opraváři.

MapaHračky Aleny Pleslové
videoHračky Aleny Pleslové
...
video video

Hračky Aleny Pleslové

Další stránky:« 3 4 5 6 7 »