Reportáže v regionech
Sklář
Poněkud neobvyklou sklářskou metodu otestujeme v Heřmanicích na Frýdlantsku. Josef Novotný je sice původním povoláním stavař, ale už dvě desítky let pomyslně spojuje profesi skláře a pekaře. Pracuje se zdánlivě obyčejným tabulovým sklem, na začátku jeho tvoření je pro skláře nezvykle studený materiál a žár čeká dílo teprve před dokončením. Techniku zvanou fusing, tedy jakési spékání, znali už staří Egypťané a my vám ukážeme, jaké krásy se s jejím využitím dají vykouzlit. Jejich autor nám popíše postup, vysvětlí, jaké maličkosti rozhodují o tom, jestli výsledek bude úspěchem či prohrou, a dozvíme se i to, že novinkou není ani různobarevnost děl. A pokud vás tohle tvoření zaujme, prozradíme vám, kdy byste si ho mohli vyzkoušet na vlastní kůži.


Sklář
Hamr na Jezeře
V okolí obce Hamr na Jezeře se, jak už její název napovídá, kdysi těžila železná ruda. Později se místo stalo oblíbenou rekreační oblastí, chvíle odpočinku tu dokonce trávil i oblíbený filmový hrdina Gustav Anděl ve filmu Dovolená s Andělem. Po delší přestávce se sem zase turisté vracejí a my vám ukážeme, co všechno mohou v okolí obce obdivovat. Naší první zastávkou bude zřícenina hradu Děvín, ke které se váže hned několik pověstí. Pak se projdeme skalním divadlem se Schwartzvaldskou bránou. Vyšlápneme si taky na kopec Stohánek, na kterém prý ve středověku stával skalní hrádek a taky tu v 18. století byla zřízena poustevna. A naší poslední zastávkou bude Černý rybník a jeho rašeliniště, kde najdeme řadu vzácných rostlin a možná narazíme i na některého z chráněných obyvatel.


Hamr na Jezeře
Motomuzeum
Jaromír Pácal z Borku pod Troskami se zamiloval do motorek. Všechno začalo ve chvíli, kdy chtěl tatínek prodat starou předválečnou Jawu a syn mu to rozmluvil. Toužil na ní jezdit a pustil se proto do její renovace. Pak začaly doma přibývat další motorky a nejen tuzemské výroby. Jaromír si všechny opravoval i zprovoznil. A nakonec se rozhodl pro vybudování muzea. Své poklady přestěhoval do bývalé sýpky a zpřístupnil dalším zájemcům o burácející veterány na dvou kolech. Muzeem nás sám povede, prozradí, které stroje jsou nestarší, které nejvzácnější a o některých nám prozradí i různé technické zajímavosti. Kromě silných motorek najdeme v jeho sbírce taky třeba motokolo nebo motokoloběžku a dozvíme se, o jakém exponátu sběratel zatím jen sní.


Motomuzeum
Zámek Zákupy
Ze zhruba dvou tisícovek hradů a zámků, které na konci první poloviny minulého století začal spravovat stát, nebyly samozřejmě všechny zpřístupněny k prohlídkám. Ale i mnohé z těch, jejichž brány zůstaly uzavřeny, mají zajímavou historii a taky příběhy tamních hradních či zámeckých pánů si zaslouží pozornost. Nahlédnout za zavřená vrátka můžeme teď na výstavě na zámku v Zákupech. Dozvíme se tam, jak se na některých sídlech žilo a prohlédneme si taky předměty, které majitelé používali. Můžete se těšit například na vázu, u které sedávali Kinští večer na svém sídle ve Sloupu. Ale ne proto, že by až tolik milovali květiny, do vázy vkládali svíčku. Dozvíte se taky, jakou hudbu měl nejraději habsburský panovník Ferdinand Dobrotivý, který pobýval právě v Zákupech. A spoustu dalších zajímavostí.


Zámek Zákupy
Krásy Českého středohoří
České středohoří si určitě zaslouží naší pozornost. Tentokrát vás zavedeme do jeho jihozápadní části. Prozradíme si něco o vzniku celé oblasti, za níž vděčíme sopečné činnosti. A samozřejmě si prohlédneme několik zajímavých děl paní Přírody. K největším geologickým unikátům tu patří Kamenná slunce. Dnes je místo chráněnou přírodní památkou. Najdete tu několik desítek Sluncí od těch maličkých až po obří. S kamennými sluníčky v zádech se vypravíme k dalšímu zajímavému útvaru, který najdeme na vrchu Kuzov. I o něm vám prozradíme víc. A neošidíme vás ani o procházku podél potoka, kterému se říká Granátka. Co má společného se vzácnými kamínky? Buďte bez obav, dozvíte se to. A vaše oko i duši jistě potěší taky místní flora.

