Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Muzeum Járy Cimrmana

Muzeum Járy Cimrmana Jára Cimrman je jedním z nejoblíbenějších hrdinů naší minulosti. Po celé republice bychom našli řadu míst, která připomínají jeho existenci i vynálezy. A v roce 2013 se dočkal taky svého muzea. V kraji na pomezí Krkonoš a Jizerských hor, nedaleko Tanvaldu. V něm si přijdou na své nejen všichni badatelé, kteří touží po tom dozvědět se o Mistrovi co nejvíc. Jako připomínka jeho velkého nadhledu nad muzeem vyrostl Maják. Jedná se o romantickou rozhlednu vytvořenou ze dřeva borovice douglasky, která je se svou nadmořskou výškou takřka 800 metrů bezpochyby nejvýše položeným majákem na světě. A co čeká návštěvníky v muzeu pod ní? Tak kupříkladu lyže, které Jára používal, když pobýval v okolí. A taky spousta zajímavých informací.

MapaMuzeum Járy Cimrmana
videoMuzeum Járy Cimrmana
...
video video

Muzeum Járy Cimrmana

Varhany

Varhany Tóny varhan nás potěší při návštěvě v Zásadě. V rodině Žloutkových totiž dorostla už třetí generace varhanářů. Prohlédneme si některé nástroje, které se narodily a rozezněly pod rukama zakladatele tradice Bohumila Žloutka. Představí nám je jeho syn a vnuk, taky Bohumilové, kteří o ně pečují a samozřejmě i vyrábějí nové. Dovolí nám nahlédnout a prozradí, jak se vlastně tenhle nástroj rodí. Co všechno je zapotřebí k tomu, aby jeho hudba mohla rozdávat radost. Prozradíme vám, jak vznikají píšťaly a co vlastně při hraní rozhoduje o tom, které z nich se dostanou ke slovu. A čeká nás taky jeden unikátní kousek. Nejstarší z Bohumilů se totiž po přestěhování do podhůří Jizerek zamiloval do skla a to dostalo prostor i při jeho práci.

MapaVarhany
videoVarhany
...
video video

Varhany

Bunkr v Kořenově

Bunkr v Kořenově Do časů před vypuknutím druhé světové války se přeneseme v Kořenově. Navštívíme jeden z betonových bunkrů, které tady pro obranu naší země tehdy vyrostly. Díky silným stěnám měly odolat kupříkladu střelbě z patnácticentimetrové houfnice, ale i to, že služba ve stísněných prostorách nebyla vůbec jednoduchá. A v případě bojů by to samozřejmě bylo ještě mnohem horší. Smíme vstoupit dovnitř a podívat se, jak byl vymyšlený systém fungování a taky si něco málo vyzkoušíme. Můžeme si představit, jak náročné bylo dobře mířit ze střílny, přes kterou nebylo pořádně vidět. Dozvíme se, co by posádka v bunkru dělala v případě, že by se nepřítel dostal doslova na dosah a prozradíme vám, kolik času a úsilí stálo znovuoživení bunkru.

MapaBunkr v Kořenově
videoBunkr v Kořenově
...
video video

Bunkr v Kořenově

Muzeum hraček

Muzeum hraček Pokud si rádi hrajete, pak vám určitě zpříjemníme neděli návštěvou v malém muzeu hraček v Jablonci nad Nisou, Jiří Vavřín roky staré hračky sbíral a ukládal na půdu. Pak ho jeho kamarádi přemluvili, ať se o radost z nich podělí. Návštěvníci tak mohou obdivovat na tři tisícovky exponátů. Většina z nich je české nebo československé výroby, najdou se tu ale i poklady produkce zahraniční. A dozvíme se taky, že hračky se vyráběly i ve městě, které po celém světě proslavila především bižuterie. A to dokonce v několika továrnách. Mezi exponáty v muzeu pana Vavřína je zastupují například lokomotivy od firmy SVED nebo autodráha. Na své si ale přijdou i holčičky. Část expozice věnoval nadšený sběratel i panenkám a všemu, co s nimi souvisí.

MapaMuzeum hraček
videoMuzeum hraček
...
video video

Muzeum hraček

Skleněné figurky

Skleněné figurky K řemeslům, která nás proslavila takřka po celém světě, patří i sklářství. Už od časů Rudolfa II. naši skláři svým umem konkurovali mistrům benátským. Proslavil se náš křišťál, ale taky skleněné korálky a dokonce i figurky. Ty se u nás vyráběly už od 18. století. Ale jejich nejslavnější éru odstartoval až na počátku století dvacátého příchod profesora Jaroslava Brychty na sklářskou školu do Železného Brodu. A na tradici navažují i dnešní skláři. Například Dagmar Hálová, do jejíhož ateliéru se vypravíme do jižních Čech. Předvede nám, jak se figurky vyrábějí dnes, kdy je samozřejmě k dispozici modernější vybavení. V jejích rukách se rodí třeba ovečky, kočičky a spousta dalších zvířátek. A taky andílci a další postavičky, třeba ty do betlémů. Celkem už vyrobila přes tři tisíce figurek.

MapaSkleněné figurky
videoSklářský ateliér
...
video video

Sklářský ateliér

Další stránky:« 4 5 6 7 8 »