Reportáže v regionech
Sklárna
O českých sklářích, kteří po staletí dobývali a dodnes dobývají svět, jsme toho už v našem pořadu odvyprávěli hodně. Tentokrát nahlédneme pod ruku těm, kteří pracují ve sklárně Ajeto v Lindavě a Novém Boru. Jejich výtvory zdobí vitríny významných osobností, mezi nimiž nechybí ani britská královna nebo legenda hudební scény Mick Jagger. A pozor, šikovné ruce zdejších mistrů můžete sledovat přímo v akci. Celé krocení rozžhaveného křehkého materiálu tu pojali jako show, kterou můžou zájemci sledovat v přímém přenosu. Před očima vám vznikají misky, vázy i plastiky vytvořené podle návrhů renomovaných světových výtvarníků. A vypadá to, že staré řemeslo nezná hranice, vytvořit tu dovedou nejrůznější tvary i dekory. Společně zavítáme ale i do provozů, kam zvědavci z řad laiků běžně nesmějí.


Sklárna
Masopustní masky
Pomalu nám vrcholí masopustní období. Tahle zimní tradice se u nás zabydlela už ve středověku a inspirací pro její vznik nejspíš byly slavnosti ve starém Římě pořádané na počest boha vína. Vyvrcholením celého období jsou průvody plné maškar. Jak vznikají masky, bez nichž by se tahle sláva sotva obešla, to se dozvíme v Zákupech na Českolipsku. Tam s jejich výrobou začali už před víc než 130 lety a dnes je tamní firma jedinou svého druhu na starém kontinentě. Bude nás zajímat, jak celý proces probíhá a co je nejdůležitější. Navíc tam najdeme i muzeum, v němž jsou k vidění hodně staré kousky, které obveselovaly naše předky. Jsou dokladem toho, jak kvalitní různé nasazovací hlavy musely být, když vydržely dodnes.


Masopustní masky
Sklář
Jiří Haidl ze Svojkova na Českolipsku neměl mezi svými předky žádného mistra sklářského řemesla, přesto právě jemu krocení roztaveného materiálu učarovalo. Nejvíc ho zaujalo lesní sklo. Studoval historii a technologické postupy svých dávných předchůdců, kteří ve skromných podmínkách dokázali vytvářet nádherně zdobené číše a poháry, z nichž na zdraví připíjeli i panovníci. V roce 1995 pak s kamarádem v garáži domu v Novém Boru začali zkoušet výrobu replik starých skvostů. Garáž Jiří později vyměnil za malou dílnu s píckou ve Svojkově, kde s ním dnes pracuje i jeho syn Jakub. Prozradí nám celou řadu zajímavostí o své práci a taky to, kde pro ni hledá inspiraci, jakým obdobím se nejvíc věnuje a kde všude je o jeho výtvory zájem.


Sklář
Kravaře
Na rozhraní Českého středohoří a Kokořínska navštívíme vesničku Kravaře. První zmínky o ní pocházejí už ze středověku, ze 12. století. K největším místním chloubám patří víc než dvě stovky stará roubenka, která je jednou z největších svého druhu u nás. Vyrostla na konci 18. století a říká se jí Vísecká rychta. Pak se vydáme do okolí, kde si užijeme krásné přírody. Kvetou tu například krásné orchideje. Unikátní podívaná nás čeká u Bobřího potoka. Stejnojmenná soutěska je úzké kaňonovité údolí vytvořené zmíněným tokem, který zde proniká čedičovým výlevem a vytváří řadu peřejí. Voda padá z výšky dvanácti metrů a kolem se daří řadě rostlin, které jsou typické spíš pro horské oblasti. A pak si ještě dopřejeme pohled do dáli z rozhledny na Strážném vrchu.


Kravaře
Ralsko
Když zmíníme Ralsko, většina z vás si asi vybaví především sovětský vojenský prostor. My vám představíme jiné zajímavosti tohohle místa. A dopřejeme si samozřejmě taky malý výlet do minulosti. Konkrétně až do dob Přemysla Otakara II., který tu založil město Kuřivody, dnešní část Ralska, a nedaleko i hrad Bezděz. Nejstarší historii dnešního Ralska připomíná raně gotický kostel. K jeho největším chloubám patří vzácné fresky včetně obrazu archanděla Michaela. Dnes je nepředstavitelné, že se před nedávnem v okolí téhle památky proháněly tanky, které mířily na střelnice. Ke zdejším raritám patří taky druhá největší obora v České republice – Židlov. Když budeme chvíli potichu, spatříme jeleny, daňky a mimo jiné taky muflony a zubry.