Reportáže v regionech
Rytec skla
Ruský zlatník a klenotník Carl Peter Fabergé stál na konci 19. století u zrodu takzvaných Fabergého vajec, která patří mezi nejvzácnější klenoty na světě. Vznikala hlavně na zakázku carské rodiny. Jsou obrovská, zhotovená ze zlata a drahých kamenů a uvnitř ukrývají překvapení. Legendární firma na slavnou tradici i dnes čas od času naváže. A my můžeme být pyšní na to, že na dvou novodobých skvostech spolupracoval i rytec skla Arno Čančík z Nového Boru. Právě za ním se vypravíme. Momentálně některá svá díla představuje na unikátní výstavě. Při prohlídce se dozvíme, čemu všemu se mistr věnuje a nahlédneme taky do tajů výroby zmíněných Fabergého vajec.


Rytec skla
Sklářství
Jedním z center českého sklářství je bezpochyby Nový Bor. Dokonce už dlouhých několik století. Tradiční technologii výroby si tamní mistři předávají z generace na generaci. Dlouhou a slavnou historii mají kupříkladu malovaná skla a vitráže, které obdivují znalci umění po celém světě. Třeba nedávno vznikly v ateliéru Zdeňka Kudláčka repliky bohatě zdobených stropů pro rekonstruovanou budovu Národního muzea v Praze. Šlo o 426 skleněných panelů, na kterých výtvarník spolu s kolegy pracoval celý rok. Unikátních děl tu světlo světa spatřilo mnohem víc, některé si připomeneme a Zdeňka budeme sledovat při práci.


Sklářství
Cyklostezka Varhany
Na trať spojující Českou Lípu s Kamenickým Šenovem vyjel první vlak v roce 1903. Byla proslulá výrazným stoupáním, které dosahovalo až bezmála 34 promile. Cestující se mohli kochat hornatou krajinou sklářské oblasti severu Čech. V Kamenickém Šenově pak dráha těsně míjela proslulou Panskou skálu. Stejnou podívanou si tu dnes můžou užívat cyklisté. V roce 2013 se totiž lokálka proměnila v cyklostezku. Takže šlapneme do pedálů a místy, kudy vedla, se svezeme v sedle bicyklu.
Cestu si zpestříme několika odbočkami. První nás čeká na zastávce Manušice. Z ní je to sotva kilometr k renesančnímu zámku Horní Libchava. Ten od roku 2010 rekonstruuje cestovatel Oldřich Kilián a v historických prostorách vystavuje etnografické úlovky ze svých četných výprav do exotických zemí.


Cyklostezka Varhany
Kunratické Švýcarsko
O skalních městech Českého Švýcarska slyšel už asi každý z nás, ale jestlipak víte, kde byste měli hledat Švýcarsko Kunratické? Prozradíme vám, že nedaleko Cvikova. Kamenné útvary v okolí Kunratic jsou sice menší svou výškou i rozlohou, ale zato tu na stezkách nepotkáte davy turistů. Navíc se můžete těšit na místní specialitu, desítky nádherných reliéfů vytesaných do zdejších pískovců. První se tady objevily už v období baroka, nejvíc jich ale přibylo na přelomu devatenáctého a dvacátého století. U jejich zrodu tehdy stáli učitel Karl Beckert a strážník Karl Bundesman. Tihle milovníci přírody proměnili před víc než sto lety skály v okolí Cvikova v přírodní galerii. Kdysi za jejich výtvory mířila spousta obdivovatelů, teď ale lokalita upadla trochu v zapomnění. Společně si prohlédneme alespoň některé. Třeba Dutý kámen nebo Skálu smrti.


Kunratické Švýcarsko
Ralsko
Na kole se vydáme do míst, která byla několik desetiletí pro civilisty zakázanou zónou. Do bývalého vojenského prostoru Ralsko. V tamních lesích se dodnes ukrývají zbytky zrezivělé a často nevybuchlé munice. Cyklisté se ale můžou takřka panenskou přírodou bez obav toulat po vyznačených cyklotrasách. My vyrazíme po staré generálské, jak se říká jedné z páteřních. První zastávku si dopřejeme u obory Židlov, kterou obývá mimo jiné i stádo zubrů. Spatřit tyhle plaché obry se ale podaří málokomu. Zato Ještěd se slavným vysílačem a hotelem nebo Ralsko se zříceninou hradu neuniknou nikomu. Za první republiky stávalo v oblasti zhruba dvacet vesnic a osad. Připomeneme si osudy několika z nich a taky to, co jejich existenci dnes připomíná.