Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Vranovské skály

Vranovské skály Podíváme se do skal. A sice skal Vranovských, které jsou chráněnou přírodní památkou nedaleko Mimoně.

MapaVranovské skály
videoVranovské skály
...
video video

Vranovské skály

Ploučnice

Ploučnice Pak se zatouláme do malé vesničky Noviny pod Ralskem. Protéká tudy řeka Ploučnice, o jejímž prameni se říká, že je nejvydatnější v Čechách, a která je vyhlášená svým meandrovitým tokem. Před staletími napájela hamr. Stával nedaleko obce. Kvůli němu bylo ve skalách vybudováno učiněné bludiště. To proto, aby měl po celý rok dost vody. Dnes se tomuto místu říká Průrva Ploučnice a je - stejně jako celá řeka - vyhledávaným cílem vodáků.

MapaPloučnice
videoPloučnice
...
video video

Ploučnice

Nový Bor

Nový Bor Nový Bor je považován za jakousi Mekku českých sklářů. První zmínky o nich pocházejí už ze 13. století. Světového věhlasu ale dosáhli o poznání později. Na přelomu 17. a 18. století, kdy začali své výrobky brousit nebo na ně malovat. Potomci tehdejších mistrů žijí v Novém Boru dodnes a množství malých sklárniček tam každoročně přiláká tisíce turistů, kteří chtějí na vlastní oči vidět zrod křehké krásy. I my si teď jednu huť prohlédneme. Jmenuje se Františka a specializuje se hlavně na výrobu replik historického skla pro muzea a galerie. Řadu z nich najdete třeba i v pařížském Louvru.

MapaNový Bor
videoNový Bor
...
video video

Nový Bor

Peklo

Peklo Pak se podíváme do Pekla. Ale nebojte se, čerti tam nebudou. To jen stará legenda praví, že o vznik jedinečného údolí tohoto jména se postaral sám rohatý. Ve skutečnosti ho ale vyhloubila ledovcová řeka a díky ní vznikly v pískovcových skalách nejrůznější převisy, rokle a jeskyně. Údolí je dlouhé asi 5 km a v roce 1967 bylo vyhlášeno Národní přírodní památkou. Ještě doplníme, že ho najdete na Českolipsku a v tuhle roční dobu je tam obzvlášť hezky.

MapaPeklo
videoPeklo
...
video video

Peklo

Největší roubené stavení v Čechách

Největší roubené stavení v Čechách Prohlédneme si taky největší roubené stavení v Čechách. Našli jsme ho v Kravařích na severu Čech. Kdysi patřilo bohaté rodině Kernů, která v obci od 16. století zastávala rychtářský úřad a předávala si ho z generace na generaci. Vísecká rychta, jak se památka jmenuje, se dnes proměnila v malý skanzen. Najdete tu třeba černou kuchyni, velkou světnici se svatým koutem z dob samotného rychtáře Kerna nebo expozici lidového umění a nábytku.

MapaNejvětší roubené stavení v Čechách
videoNejvětší roubené stavení v Čechách
...
video video

Největší roubené stavení v Čechách

Další stránky:« 9 10 11 12 13