Reportáže v regionech
Zámek Velké Březno
Zámek Velké Březno nedaleko Ústí nad Labem je jednou z nejmenších a nejmladších památek svého druhu u nás. Nechal si ho postavit hrabě Karel Chotek ve stylu rakouského empíru, novorenesanční kabát mu dal jeho vnuk Karel Maria. Do roku 1945, kdy areál připadl státu, se v něm vystřídaly čtyři generace rodu. Pobývala na něm i Žofie Chotková, pozdější choť arcivévody Františka Ferdinanda d'Este.


Zámek Velké Březno
Muzeum českého granátu
Daleko za hranicemi země proslavily naši zemi české granáty. Podobné drahé kameny nenajdete nikde jinde na světě. Utvářely se ve velkých hloubkách v době před 600 miliony lety a sopečnou činností byly vyneseny na zemský povrch. Odnepaměti je lidé nacházeli i na jihovýchodním okraji Českého středohoří. Ve městě Třebenice tam proto vzniklo muzeum těmto červeným kamínkům věnované.


Muzeum českého granátu
Zoopark Chomutov
V roce 1975 vznikl nedaleko Kamencového jezera v Chomutově rozlehlý lesopark, který se stal velmi rychle oblíbeným výletním cílem. Už v počátcích se v něm mohli návštěvníci zastavit u výběhů s daňky, jeleny, muflony nebo u ptačích voliér. Zvířat postupně přibývalo a dnes tu najdete zástupce víc než 160 druhů pocházejících z Evropy, Asie a severní Afriky. Těšit například na setkání s rosomáky, medvědy, pižmoně a zubry a také na projížďku místním safari.


Zoopark Chomutov
Podkrušnohorské muzeum
Jak jistě dobře víte, naší Toulavé kameře je letos krásných dvacet let. My vám při té příležitosti představujeme i další dvacátníky. Dnes to bude Podkrušnohorské muzeum. Sídlí v Kopistech u Mostu a připomíná slavnou hornickou minulost regionu. Ještě v polovině minulého století fungovalo v severozápadních Čechách na 60 dolů. Jenže v roce 1991 vyhlásila tehdejší vláda útlumový program. Před sedmi lety tam byl poslední hlubinný uzavřen. Současně musela být zlikvidována i důlní technika. Havířům se jí ale zželelo, a tak pár cenných kusů zachránili. Azyl našly v bývalém dole Julius III, který se proměnil v ono už zmiňované muzeum.


Podkrušnohorské muzeum
Vrch Vladař
Jednou z nejznámějších stolových hor u nás je mohutný Vladař na pravém břehu říčky Střely pouhých pár kilometrů od Žlutic. Tyčí se sice jen do výšky necelých sedmi set metrů nad mořem, vystupuje ale 200 metrů nad okolní krajinou a v podhůří Doupovských hor tedy působí impozantním dojmem. V roce 1969 byl vyhlášen přírodní rezervací, která dnes zaujímá plochu téměř 230 hektarů. Na jaře hraje všemi barvami a rozkvétají na něm i vzácné orchideje.

