Reportáže v regionech
Bazilika Filipov
V nejsevernějším cípu naší vlasti, ve Šluknovském výběžku poblíž města Jiříkov, leží Filipov. Malá, nenápadná obec, v níž ale každého turistu ohromí majestátní bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů. Impozantní kostel v novorománském stylu byl postaven v letech 1873 – 1886 podle plánů architekta Franze Hutzlera v místě tzv. filipovského zázraku, jež se zde měl odehrát v lednu v roce 1866. Jde o jedno z nejslavnějších poutních míst v Čechách, které před druhou světovou válkou patřilo dokonce k těm nejnavštěvovanějším ve střední Evropě.


Bazilika Filipov
Loreta Rumburk
Loreto je nevelké město ve střední Itálii, kam byl dle legendy v roce 1294 anděly z Nazareta přenesen domek Panny Marie nazývaný Svatá chýše. Zejména v 17. a 18. století se po celé Evropě stavěly jeho kopie, kterým se dodnes říká lorety. Nejsevernější na celém kontinentu najdeme v Rumburku, kde ji nechal v letech 1704 – 1707 vybudovat kníže Antonín Florián z Lichtenštejna. Prohlédneme si ji.


Loreta Rumburk
Krušnohorské oblouky
Od 19. století v Krušných horách k vánočním svátkům patří světelné oblouky. Na německé straně, hlavně v Sasku, na ně narazíte na každém kroku. Nejprve se vyráběly z kovu, ale postupně převládly dřevěné. Na tuto tradici jako jediní na české straně navázali manželé Blanka a Lukáš Rubkovi. Navíc dokázali propojit moderní technologie s ruční prací a pro své produkty získali certifikát značky Krušnohoří regionální produkt.


Krušnohorské oblouky
Louny
Louny byly založeny jako královské město v 60. letech 13. století, ovšem první zmínka o osadě Luna u říčního brodu je ještě o sto let starší. Až do třicetileté války patřily díky své poloze na obchodní stezce do Německa k nejbohatším městům u nás. Během bojů pak byly ovšem několikrát vydrancovány a jejich rozkvět se téměř zastavil. Dalšího se dočkaly až s rozvojem průmyslu ve století devatenáctém. Přesto, že řada historických domů podlehla v minulosti ničivým požárům a některé byly zbourány v 19. století, stále je při procházce co obdivovat.


Louny
Muzeum Litoměřice
Muzeum v Litoměřicích vzniklo v roce 1874 zásluhou místního průmyslového spolku. V roce 1910 se jeho sídlem stála budova bývalé radnice, která patří k největším místním chloubám. Nejstarší zmínky o ní pocházejí z konce 14. století. O sto čtyřicet roků později ale byla vážně poškozena velkým požárem a následně přestavěna v renesančním slohu. V posledních letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí, díky níž se opět zaskvěla v plné kráse. Veřejnosti byla zpřístupněna teprve nedávno a my si prohlédneme její nejvzácnější prostory.

